Kaj so hormoni?
So kemični prenašalci, ki vplivajo na metabolizem v telesu, vplivajo na čustva, počutje, razpoloženje, moč kosti, mišic in tetiv, imunost, definirajo spol in njegove znake. Hormoni imajo vpliv tudi na naš odgovor na stres in vse tranzicije, skozi katere gremo v življenju (puberteta, menopavza, andropavza).
Kaj je menopavza?
Menopavza je, ko se mesečni (meno-) ciklus menstruacij konča (-pavza). Je (večinoma) normalen, fiziološki, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Nastop menopavze se določa za nazaj, ko ženska najmanj eno leto ni imela menstruacije. Menopavza nastopi med 41. in 59. letom starosti. Povprečna starost žensk v Sloveniji ob nastopu menopavze znaša 47 let.
Klimakterij ali perimenopavza je obdobje, ki traja nekaj let pred zadnjo menstruacijo (lahko tudi do 10 let) do vsaj enega leta po menopavzi. V tem obdobju jajčnika ustvarjata vedno manj ženskih (estrogen, progesteron) in moških spolnih hormonov. Na to spremenjeno stanje se telo odzove tako, da vlogo izločanja spolnih hormonov prevzamejo druga tkiva in organi (nadledvična žleza, maščobno tkivo, mišice). Uspešnost delovanja teh tkiv je odvisna od telesne in duševne kondicije ženske, vsakodnevnih obremenitev, genetske zasnove, prehrane, samopodobe. Zato ni nujno, da ima ženska težave.
Čeprav plodnost v klimakteriju upada, je zanositev še vedno mogoča, zato je preprečevanje neželene nosečnosti potrebno še leto dni po menopavzi. Hkrati z motnjami ciklusa se lahko pojavijo zgodnji klimakterični simptomi. Med najbolj znane težave v meni spadajo t.i. oblivi vročine (»valunge«), ki se lahko pojavijo tudi do desetkrat na dan. Značilne spremembe so tudi upadanje spolne sle, nočno znojenje, vrtoglavica, razbijanje srca, nespečnost, utrujenost, motnje razpoloženja, koncentracije, suha nožnica, bolečine v kosteh in sklepih,..
Pešanje delovanja jajčnikov vpliva tudi na delovanje ostalih žlez z notranjim izločanjem, zato se v tem obdobju lahko pojavijo motnje v njihovem delovanju. Zaradi spremenjenega hormonskega stanja se lahko zviša vrednost krvnega tlaka in holesterola, kar povečuje verjetnost srčno-žilnih bolezni. Pogostejše so težave z uhajanjem urina. Zaradi pomanjkanja spolnih hormonov se znižuje gostota krvi, kar lahko privede do osteoporoze z zlomi.
Andropavza
Je stanje pri moškem zaradi upada nivoja testosterona in je precej podobna ženski menopavzi – običajno občutek nemoči, upadanje spolne sle, motnje erekcije, spremembe v telesni konstituciji, izpadanje las, nočno potenje, težave z nespečnostjo … tudi osteoporoza. Pojavijo se lahko tudi psihične spremembe – anksioznost, zmedenost, depresija, utrujenost. Do tega stanja pride med 45. in 55. letom.
Preprečevanje težav pri meno- in/ali andropavzi :
- Dovolj spanja (vsaj 7-8 ur nočnega počitka)
- Opustitev kajenja (kajenje zmanjšuje delovanje žlez, ki izločajo spolne hormone, poleg tega pa tudi pospešuje razgradnjo spolnih hormonov)
- Omejitev uživanja prečiščenih ogljikovih hidratov (sladkor, bela moka, …), alkohola in kofeina
- Uravnotežena prehrana z dovolj sadja in zelenjave, polnovrednih živil; pomembna je rednost obrokov
- Dovolj vitaminov in mineralov (antioksidanti, vit. skupine B, kalcij, magnezij, cink)
- Redna telesna dejavnost (najmanj 3-krat tedensko po 30 min ali 2-krat tedensko po 40 min)
- Sončenje (vendar varno, vsaj 15 min za zadostitev potreb po vitaminu D)
- Izogibanje stresu oz. metode notranjega umirjanja (za nekatere je dovolj redna telesna vadba, drugim bolj odgovarjajo meditacija, joga, …)
- Uživanje živil, ki vsebujejo rastlinske estrogene (soja, ovseni kosmiči, jabolka, …)
Kako si lahko pomagamo
Ženske naj redno obiskujejo ginekologa – glede na dosedanje zdravljenje in njegova priporočila (na 3 leta ali pogosteje za odvzem brisa materničnega vratu (PAP); 1x letno ob hormonskem nadomestnem zdravljenju; vsako drugo leto po 50. letu zaradi napotitve na pregled dojk (mamografijo); ob nosečnosti ali potrebni kontracepciji; nepojasnjeni krvavitvi ali izcedku iz nožnice; bolečinah v sp. delu trebuha, ..)
Kadar se posumi, da gre pri moškem za težave, povezane s pomanjkanjem testosterona, mu v laboratoriju določijo celokupno vrednost testosterona. Diagnostika mora biti dopoldan med 7. in 11. uro. V nadaljevanju se poizve o boleznih, jemanju zdravil/prehranskih dopolnil, počutju. Pomemben je klinični pregled (zmanjšanje volumna mod, suha koža, debelost, izguba mišične mase, vrednost krvnega tlaka, otip prostate skozi zadnje črevo). Naredijo še pregled krvi in izključijo raka prostate.
Pri obeh spolih je mogoče hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ), ki pa naj traja čim krajši čas, bolnika je potrebno spremljati, saj se poveča tveganje za raka (dojk, prostate, …), krvne strdke, srčnožilne bolezni, … tveganje, ki se pojavi pri HNZ, ni vezano samo na sintetične hormone, pač pa tudi na bioidentične.
Podobni estrogenom | Podobni progesteronu | Podobni testosteronu |
Žajbelj (Salvia officinalis) | Navadni rman (Achillea millefolium) | Sibirski ginseng (Eleutherococcus senticosus) |
Muškatna kadulja (Salvia sclarea) | Navadna plahtica (Alchemilla vulgaris) | Ingver (Zingiber officinalis) |
Maca (Lepidium meyenii) | Maca (Lepidium meyenii) | |
Ginseng (Panax spp.) | Ginseng (Panax spp.) |
Za lajšanje težav v menopavzi lahko izbiramo med prehranskimi dopolnili na osnovi fitoestrogenov (izoliranih iz soje, črne detelje, …) z dodatki vitaminov skupine B in/ali antioksidanti ali zdravilom rastlinskega izvora (Cimicifuga racemosa). Tukaj bi radi opozorili, da uživanje prehranskih dopolnil s fitoestrogeni ni priporočljivo za ženske, ki so prebolele hormonsko odvisnega raka.
Za lokalno aplikacijo v nožnico obstajajo globule, mazila, intimna mila namenjena za nego, vlaženje ali lajšanje simptomov. Za pomiritev so zdravila rastlinskega izvora na osnovi baldrijana, hmelja in/ali melise. Za uravnavanje kostne gostote kalcij in vitamin D.
Homeopatska zdravila za težave v menopavzi pa so med ostalimi tudi Lachesis, Sepia, Atropa belladona,…
Za učinkovitejše zadrževanje urina pri obeh spolih pa lahko (poleg Keglovih vaj) pomagajo prehranska dopolnila na osnovi buče.
Če se pojavijo težave s prostato svetujemo izpolnitev IPSS vprašalnika (http://urologija.si/ipss-vprasalnik/ ) in pregled pri zdravniku/urologu, da se ugotovi resnost težav. Lahko vam zaupamo, da na prostato vpliva zdrava prehrana, predvsem pa poper, paradižnik, velika kopriva, žagasta palma, afriška palma, bučno seme, laneno seme, cink, selen, vitamin E, …
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm.
www.lekarna-pusnik.si