V Hočijevi galeriji Delavskega doma Hrastnik so v torek, 1. oktobra, odprli razstavo Moč in nemoč spomenikov. Pripravilo jo je Središče za javno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
Razstava prikazuje odnos do spomenikov, posvečenih narodnoosvobodilnemu boju, na ozemlju nekdanje Jugoslavije. Gradivo na panojih prikazuje izbrane primere spomenikov in njihovo usodo po razpadu Jugoslavije. Odnos do spomenikov je različen, od zglednega vzdrževanja, do zanemarjanja in celo uničevanja.
Ta odnos je seveda povezan z javnim, predvsem pa političnim odnosom do preteklosti. Odnos do zgodovine narodnoosvobodilnega boja v posameznih delih nekdanje Jugoslavije je toleranten v smislu sprejemanja zgodovinskih dejstev v nekaterih okoljih, drugje pa se skorajda institucionalno s strani države zgodovinska dejstva potvarjajo in prilagajajo vsakodnevni politiki.
Razstavo so pripravili dr. Božidar Flajšman, dr. Peter Mikša, dr. Božo Repe, dr. Kornelija Ajlec in dr. Bojan Balkovec. V Hrastniku jo je predstavil dr. Božidar Flajšman. V kulturnem programu so nastopili člani MPZ Svoboda Hrastnik. Razstava bo odprta do 20. oktobra.
Savus
Foto: Branko Klančar