nedelja, 15 junija, 2025

Iz te kategorije

Mnogi verjamejo v Boga, vendar le redki spoznajo božansko popolnost (3/3)

Nedavno sem bil prisoten na enem izmed predavanj na temo kibernetskih vdorov in kako se pred temi čim bolje zavarovati. V začetku (1/3) sem opisal, kako strokovnjaki predstavljajo ‘prave’ rešitve, v nadljevanju (2/3) sistemski vidik, kako vse v naravi deluje po istih temeljnih zakonitostih, in da te veljajo tudi za nepridiprave.

Prejšnjič sem zaključil sem, da druge logike ni. In da mi pri tem manjka par delov ‘Big Picture’. Česa torej ne vidim?

. . .

Psihologija pravi, da kadar sem prizadet in z mano upravlja moj primitivni um – ego, ne vidim celotne, širše slike.

In kaj vedno trdi moj ego? Da je tisti, ki me ovira, slab, negativen. Če svoj ego za trenutek preslišim oziroma izklopim, se vprašam drugače:

Ali mi ta, ki me ovira, pa mogoče ne želi slabo, ampak mi (lahko) celo koristi?

WoW! Seveda, napredek je mogoč samo, kadar nas nekaj moti in ovira. Šele takrat zberemo dovolj energije, da to hočemo spremeniti.

Ja, seveda, nepridiprav, ki me ovira, ni dobri angel, ki bdi nad mano za moje dobro. On zgolj opravlja svoje poslanstvo v svojo korist.

Ampak to je tako kot s plenilci v naravi, ki niso dobronamerni, so pa ključni za vzdrževanje ravnovesja.

In sistem te podpira in jim dovoli sobivati. Ker so za tega koristni.

So torej nepridipravi koristni in ne razsipno potrošni? Kdo pa je potem potrošen? Jaz, ki me napadejo?

No ja, če pogledam s sistemskega vidika: ob skrbnem var(č)nem upravljanju z energijo in viri svojega preživetja (temeljni princip delujočih naravnih sistemov), mi nepridipravi težje kaj vzamejo.

Če pa sem malomaren in razsipen oziroma svojega dela v sistemu ne opravljam optimalno, s tem vplivam na slabšo kakovost sistema.

. . .

OK, gremo nazaj na hackerje. Če moj sistem deluje površno ali slabo, s tem škodi sistemu. S tem sem za moje okolje, sistem, za katerega opravljam delo, nekoristen.

Vsi sistemi in vesolje stremijo k ravnovesju sil | Vir

Sistem se na take neželene pojave odzove s korektivnim mehanizmom. In rezultat je, da se jaz kot del sistema, popravim. Če pa tega ne zmorem, me sistem razgradi in porabi za energijo za ostale dele.

Na začetku sem predstavil tri možnosti. In ne, zadnja ni najboljša. Zakaj? Ker, kot pravijo igralci pokra, hiša vedno zmaga. Po sistemskem razmišljanju se s kontrolami ne morem ograditi oziroma izločiti iz sistema in (dolgoročno) preživeti.

Eno izmed temeljnih sistemskih pravil je tudi, da ne preživijo tisti najbolj trdi, ampak tisti najbolj prilagodljivi. Zakaj?

Za primer bom vzel podjetje, organizacijo. Ko ta (sistem) raste, se spreminja. In ko se spreminja, se morajo z njim spreminjati in prilagajati vsi njegovi deli.

Kdo mislite, da bo v organizaciji, ko ta zaplava v nove vode in se mora začeti prilagajati novemu okolju, preživel in uspel? Tisti, ki se bo prilagodil spremembam in kar najbolje pomagal organizaciji pri njeni novi vlogi v okolju, ali tisti, ki bo trdo, zagrizeno vztrajal pri starem in se poskušal ograditi in zavarovati?

. . .

Čisto vsak sistem v naravi ima tako svoje korektivne mehanizme. In ti morajo poskrbeti, da sistem preživi in napreduje, da se lahko prilagaja spremembam.

Na tak način se vsi sistemi in njihovi deli prilagajajo okolju in spremembam, ter pomagajo sistemu, katerega del so (da jih ta nagradi in lahko preživijo).

Če se želite dotakniti Božje modrosti, lahko v teh temeljnih principih delovanja sistemov najdete operativna navodila za vse sisteme – organe, organizme, družine, informacijske sisteme in podatkovne centre, podjetja, naravo in celotno vesolje.

Borut Kmetič

Poklicno se ukvarjam s celovitim vodenjem informacijske varnosti, od načrtovanja in implementacije sistemov za varovanje informacij do izboljševanja in presojanja skladnosti z ISO standardi.

Kot zunanji svetovalec vam lahko pomagam pri razvoju varnostne strategije, implementaciji in upravljanju sistemov vodenja oziroma optimiziranju poslovnih procesov, ter zagotavljanju skladnosti s predmetno zakonodajo in regulativo.

Osebno veliko časa posvečam raznovrstnim oblikam optimizacije – biohackingu, osebni rasti, raziskovanju novih prebojnih idej in tehnologij, organizacijske kulture, eksponentnih organizacij, sistemskega razmišljanja in drugih naprednih metod za izboljšanje kakovosti življenja.

Borut@SmartAssets.it
Borut@Medium


 

Isti avtor