Varovanje raznovrstnosti ekosistemov in boj proti podnebnim spremembam sta neločljivo povezana. Mokrišča, močvirja, travnate površine, morski ter ostali habitati igrajo ključno vlogo pri oblikovanju podnebja. Žal je kar 80 % evropske narave v zelo slabem stanju. Dvoživke so med najbolj ogroženimi živalskimi skupinami na svetu, njihovemu varovanju pa so namenjeni številni ukrepi.
V Sloveniji so vse dvoživke zakonsko zaščitene. Zaradi pogostih suš in namenskega izsuševanja mlak je za mnoge živalske in rastlinske vrste dragocen vsak moker ali z vodo prepojen življenjski prostor. Mokrišča so življenjski prostori, ki pomembno sodelujejo pri kroženju vode, vplivajo na podnebje, prečiščujejo vodo in opravljajo še mnogo drugih nalog. Dvoživke so samo ena skupina, katere obstoj in preživetje sta odvisna od prisotnosti stoječe vode.
Ko odrasle dvoživke odložijo mrest v vodo, se vrnejo na kopno, v gozd, na rob njive, v vrt, kjer se hranijo med drugim tudi s tujerodnimi rdečimi polži. Jeseni jim sledijo še mladi osebki. Selitev sem in tja se v življenju ene dvoživke lahko dogaja v obdobju, daljšem od 20 let.
V občini Zagorje ob Savi smo v zadnjih dveh letih uspešno ohranili mokrišče na Izlakah in uredili dve novi mlaki, ki sta dvoživkam skrajšali pot do stoječe vode pri Orleku in v Selu. Za vse tri mlake in njihovo okolico skrbijo Savski gusarji. Projekt obnove delčka zagorske narave je rezultat sodelovanja številnih prostovoljcev, strokovnjakov Life Amphicon, Komunalnega podjetja Zagorje, Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS, najemnikov zemljišč na Orleku in Občine Zagorje ob Savi. Hvala tabornikom iz rodu Polde Eberl Jamski, ki so letos žabicam že deseto leto po vrsti pomagali čez cesto pri Kotredežu.
O naših mlakah lahko berete tudi na povezavah Sodelovanje Občine Zagorje ob Savi v projektu Life Amphicon in Obnovljene mlake v Občini Zagorje ob Savi.
Občina Zagorje ob Savi spodbuja varovanje raznovrstnosti ekosistemov, zato bo tudi v prihodnje urejala pogoje za njihovo ohranitev. Tako je v načrtu ureditev mlak tudi v Evroparku.
Ob tem prosimo občanke in občane, da tudi sami prispevate k skrbi za bogate ekosisteme in z njimi skrbno ravnate tako, da v mlake in v naravo nasploh ne odmetavate odpadkov.
Video (avtor: Dejan Kerin, Savski gusarji)
PR objava