Mikrosporija je najpogostejša glivična okužba pri mačkah po vsem svetu. Povzroča jo glivica Microsporum canis. Odrasle mačke so lahko prenašalke in ne kažejo znakov okužbe. Znaki so izraženi pri mladičih ali mačkah s slabšim imunskim sistemom. Mikrosporija je zoonoza, kar pomeni, da se lahko okužijo tudi ljudje. Zdravniki jo zmotno imenujejo »mačja bolezen«, vendar bolezen ne prenašajo le muce.
Kaj so dermatofitoze?
Dermatofitoze so kožna obolenja, ki jih povzročajo glivice. Najpogostejša glivična okužba pri mačkah je mikrosporija.
Ob okužbi nastajajo nove spore ob dlakah oziroma dlačnih foliklih in so izvor okužbe za druge živali z direktnim kontaktom z okuženo živaljo ali indirektnim stikom v okuženem okolju ali s predmeti kot so krtače ter ležišča.
Spore se pritrdijo na kožo in v kolikor je ta poškodovana, se spore hitro namnožijo. Vsekakor imajo mlade mačke slabše razvit imunski sistem in koža je manj odporna na glivice.
Klinični znaki
Klinični znaki so različno izraziti, lahko se razvije hudo kožno obolenje ali pa so spremembe manjše, celo neopazne.
Najbolj tipične spremembe se nahajajo na glavi, ušesih in tačkah kot krožne brezdlačne spremembe.
Dlake v okolici so lahko polomljene. Določene mačke pa na koži in dlaki nimajo sprememb. Okužba z mikrosporijo lahko izgleda podobno kot veliko drugih mačjih kožnih bolezni, npr. miliarni dermatitis, alergija na bolšji ugriz in ima lahko tudi simetrična brezdlačna mesta ali celo mačje akne. Prizadeta koža je hiperkeratotična s privzdignjenimi spremembami, lahko so prisotni znaki vnetja, prav tako je lahko prisoten srbež.
Če za boleznijo zboli človek, so na njegovi koži spremembe opazne kot krožne rdečine. Te se širijo navzven v obliki rdečega prstana. Na spletu je polno slik, ki si jih lahko ogledate.
Druge dermatofitoze
V okolju je približno 40 različnih vrst dermatofitov, s katerimi se lahko okužijo mačke, ljudje, psi in druge živali. Pogoste glivice, s katerimi se srečujemo, pa so tudi Trichophyton mentagrophytes (kontakt z glodavci) in Microsporum gypseum (kontakt z zemljo).
Diagnoza
Diagnozo postavimo z več pripomočki. Osvetlitev in pregled prizadetega področja z UV svetilko (Woodovo svetilko) je preprosta diagnostična metoda za potrditev okužbe z Microsporum canis (v nadaljevanju M. canis). Poškodovana in okužena mesta na koži pod UV lučjo fluorescirajo in se obarvajo rumenkasto zeleno.
Woodova svetilka: osnoven pripomoček pri diagnosticiranju mikrosporije
Vendar pri tem velja:
- le okoli 40 do 50 % okužb z M. canis sveti z značilno fluorescenco (nezanesljiva, lahko spregledamo okužbo),
- drugi dermatofiti ne fluorescirajo pod svetlobo Woodove svetlike,
- določena zdravila ali kontaminacija kože lahko povzročijo fluorescenco.
Zaradi navedenega je potrebno uporabiti tudi druge metode za določitev pravilne diagnoze.
Pregled sumljive dlake pod mikroskopom nam je lahko zelo v pomoč, vendar točen rezultat potrebuje znanje in je to najbolje narediti v laboratoriju.
Še vedno je »zlati standard« nasaditev okužene dlake, odvzete z novih področij, na mikološko gojišče. Muco se temeljito prečeše in vzorec dlake pošlje v laboratorij. Slaba stran tega je, da lahko do determinacije povzročitelja bolezni traja tudi do tri tedne.
Zdravljenje
Vsaka zdrava muca lahko brez terapije »ozdravi« v nekaj tednih. Težava je v tem, da se bolezen prenaša na ljudi, zaradi česar je muca kužna za okolico in brez terapije ostane klicenosec.
Pozitivno muco je vedno potrebno zdraviti sistemsko in topikalno. Problem je zdravljenje, saj je za popolno ozdravitev potrebno večtedensko zdravljenje. Zdravljenje lahko traja od 4 do 20 tednov oziroma do negativne kontrole na gojišču. V tem času je priporočljivo, da je žival omejena le na en prostor, da ne raznese spore po celem stanovanju.
Čiščenje in razkuževanje
Fizično odstranjevanje okužene dlake iz okolja – dnevno sesanje po vseh prostorih, kjer so okužene muce, in po končanem sesanju odstranitev vrečke iz sesalca (najbolje jo je zažgati).
Kemično razkuževanje – veliko razkužil ima slab učinek na spore, vendar še vedno najbolj učinkovita in cenovno ugodna je raztopina varikine z vodo v razmerju 1:10. Ker je varikina zelo agresivno sredstvo, pazite na pohištvo. Preden začnete čistiti z njim, v kakšnem kotu preverite, ali ne bo razjedla barve.
Priporoča se redno sesanje in razkuževanje vsaj dvakrat tedensko.
Predno pripeljete novo muco v vaš dom, sploh v tem jesenskem času, ko je na cesti polno mačjih mladičkov, je pomembno, da pripeljete tako muco na pregled k veterinarju, saj v nasprotnem primeru lahko zaradi bolezni zbolijo še druge muce doma ali se okužite sami oziroma vaši otroci.
Na koncu bi rad poudaril, da mikrosporija ni neozdravljiva bolezen. Mikrosporija je ozdravljiva tako pri živalih kot pri ljudeh. Potrebno je imeti le dovolj potrpljenja in ljubezni pri zdravljenju.
Ambulanta za male živali
www.ambulanta-knez.si