Med 4. in 10. novembrom poteka #MedSafetyWeek. Tokratna tema #MedSafetyWeek je Preprečevanje neželenih učinkov zdravil.
Študije dokazujejo da bi lahko približno 50 % neželenih učinkov zdravil preprečili, če bi upoštevali navodila za uporabo, v navodilu za uporabo preverili nenavadne neželene učinke in poročali vsak domneven neželen učinek. S poročanjem domnevnega neželenega učinka lahko pomagate zagotoviti več informacij o zdravilih in s tem pripomorete k njihovi varni uporabi. S tem zaščitimo sebe in druge.
Na sliki lahko vidite 5 vprašanj, ki si jih je smiselno postaviti, ko prejmete zdravilo.
Niso vsa zdravila primerna za vsakogar. Pri tem imamo v mislih nosečnice, otroke, starostnike. Prav tako je potrebno določena zdravila jemati ob določenem času, s hrano ali na tešče, s časovno razliko od drugih zdravil ali (določene) hrane …
Neželene učinke lahko preprečimo z jemanjem in upoštevanjem navodil, ki jih najdete v navodilu za uporabo zdravila, pogovorom s farmacevtom ali zdravnikom in/ali pregledom terapije pred izdajo ali jemanjem zdravila. V naši lekarni vam lahko pomagamo z nasveti in pregledom uporabe zdravil (PUZ). Pri PUZ vam lahko izdelamo tudi osebno kartico zdravil, ki se nato ob vsaki spremembi terapije posodobi.
V primeru domnevnega neželenega učinka vas spodbujamo, da poročate preko spletnega obrazca na spletni strani javne agencije za zdravila (JAZMP), ki ga najdete na povezavi .
Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.