Na današnji dan leta 1917 se je v Lenartu v Slovenskih goricah rodil Ludvik Kramberger, častni občan občine Trbovlje, primarij, doktor medicine, legenda zasavskega otroškega zdravstva.
Maja 1945 je Kramberger v Trbovljah začel opravljati službo splošnega zdravnika. Kmalu se je v Trbovljah ustalil in ustvaril družino. Priženil se je v družino Čeha Vaclava Čada, z ženo sta dobila tri otroke. Leta 1949 je postal okrajni zdravnik, leta 1952 pa upravnik novega zdravstvenega doma. V Zagrebu je leta 1954 začel s specializacijo iz pediatrije. Za Zasavje je bila njegova specializacija pomembna, saj se je potem lotil v Trbovljah organiziranja bolnišničnega in izven bolnišničnega otroškega zdravstvenega varstva.
Bil je pobudnik in vzpodbujevalec gradnje Otroške bolnice Trbovlje, ki so jo odprli konec leta 1963. Primarij Kramberger je postal prvi predstojnik Otroškega oddelka trboveljske bolnišnice. Oddelek je deloval kot samostojni center za otroško zdravstvo. V njem je Kramberger razvijal tudi Unicefov program za intermediarne centre zdravstvenega varstva matere in otroka. Pod Krambergerjevim vodstvom je Otroška bolnica Trbovlje postala tudi učna demonstracijska baza za podiplomsko izpopolnjevanje zdravnikov.
Kramberger je bil predstojnik oddelka vse do upokojitve leta 1987. Bil je izjemen zdravnik s pogledom v prihodnost, ki je znal uvajati novosti. Prvi v Sloveniji je leta 1972 uvedel presejalni test za odkrivanje fenilketonurije, leta 1975 je uvedel test za odkrivanje mukoviscidoze pri novorojenčkih ter med prvimi, leta 1981, tudi presejalni test za odkrivanje prirojene hipotireoze. S temi ukrepi je zmanjšal potrebo po bolnišničnem zdravljenju otrok in skrajšal ležalno dobo. Njegovo inovativno razumevanje zdravstva je pomenilo v takratnem svetu izjemno napredno zdravstveno obravnavo otrok, ki so jo preučevali strokovnjaki iz drugih zdravstvenih središč po Sloveniji in skupni državi.
Za svoje delo je Ludvik Kramberger prejel številna priznanja in nagrade, tudi najvišje občinske v občini Trbovlje. Leta 1984 je prejel Prvojunijsko nagrado občine Trbovlje za izredne dosežke, leta 1996 pa je postal častni občan Trbovelj.
Umrl je 31. marca 2009 v Trbovljah.
Savus
Viri in literatura
– Irena Ivančič Lebar, Legenda zasavskega otroškega zdravstva, Razvoj, 2007
– Irena Ivančič Lebar, Zgodovina zasavskega zdravstva, Trbovlje, Zasavski muzej Trbovlje, 2008
– Robert Čop, Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje, Celjskozasavski.si