Številne šolske in delovne aktivnosti letos ne potekajo po ustaljenih poteh. Prav tako to velja za informativne dneve, ki bodo potekali preko videokonferenc. Naj vas to ne ovira na vaši poti, da poiščete vse relevantne informacije o nadaljnjem šolanju, ki jih potrebujete za vašo izbiro smeri in šolske ustanove.
Mladi, ki letos zaključujete določeno stopnjo izobraževanja in se vpisujete na višjo stopnjo, ste pred prav posebnim izzivom. Šolske ure potekajo pred računalniškimi zasloni in informativni dnevi ne bodo nič drugačni. Naredite natančen plan vaših »raziskovalnih aktivnosti« za oba informativna dneva, 12. in 13. februarja 2021. Morda boste preko zaslonov pridobili še več informacij kot sicer, glede na to, da bo odpadla tudi vožnja med različnimi šolami oziroma fakultetami.
Informativni dnevi na daljavo? Izkoristite jih!
Res je, ni preprosto. Prikrajšani boste za osebno izkušnjo, prikrajšani boste za doživetje občutka ob obisku izbrane ustanove, ne boste mogli v živo poklepetati ali povprašati dijakov oziroma študentov na izbrani smeri, vendar boste kljub temu prejeli vrsto za vas pomembnih informacij. Zato se pripravite. Zberite vsa vprašanja, ki bi jih želeli vprašati, skrbno jih zapišite. Če vam bo trema preprečila postavljanje vprašanj »v živo« prek zooma, izkoristile možnosti zapisa vprašanj v t. i. chat. Nabor šol in fakultet je torej pripravljen, vprašanja so zbrana, sedaj le še skrbno preverite vse spletne strani in naredite seznam z datumi in urami, kdaj boste virtualno prisotni na izbrani ustanovi.
Posebne ZOOM predstavitve
Kako lahko nadomestite izkušnjo informativnega dneva fizično na sami ustanovi? Ne povsem, se jo kot tako žal ne da nadomestiti. Pa vseeno, izkoristite dodatne priložnosti, ki jih ponujajo številne ustanove – priključite se zoom predstavitvam pri urah posameznih razredov. Šole oziroma fakultete objavljajo te informacije na svojih spletnih straneh in na družabnih omrežjih. Te predstavitve potekajo v manjših skupinah, vzdušje je sproščeno in omogoča priložnosti za pogovor s starejšimi sovrstniki, ki že obiskujejo želeno srednjo šolo ali fakulteto. Ob koncu načrtovanih predstavitev lahko namreč zastavljate tudi vaša vprašanja in si tako lahko olajšate odločitev o nadaljevanju šolanja.
Svetovalne službe
Marsikoga ohromi strah pred izbiro tudi zato, ker dvomi v zbrane informacije, ne ve, ali ima res vse, kar potrebuje za pravo izbiro. Marsikje vam že pred informativnimi dnevi nudijo možnost, da stopite v stik s svetovalnimi službami z namenom, da jih povprašate o vseh dilemah ali vaših odprtih vprašanjih. Pojdite v akcijo, raziskujte čim več, na čim bolj različne načine, s čim več različnimi vpletenimi osebami. Zdaj je primeren čas, čas, namenjen prav in samo vam.
Poiščite informacije med prijatelji, znanci
Zdaj ni čas za zadrege. Poznate nekoga, ki obiskuje šolo ali fakulteto, ki je v vašem ožjem izboru? Stopite v kontakt z njim ali njo prek družabnih omrežij in pridobite informacije iz prve roke. Tovrstne izkušnje so najbolj merodajne. Vsaka (pozitivna) izkušnja nekoga nam bližnjega bo doprinesla pri grajenju vaše končne odločitve.
Pogovarjajte se!
Ko bodo informativni dnevi za vami, naprej prespite vse informacije in občutke, ki ste si jih vmes med njihovim pridobivanjem tudi zapisovali oziroma doživljali. Nato pa se pogovorite s svojimi prijatelji, ki so pred enako odločitvijo, pogovorite se s starši in tudi s svetovalno službo na vaši sedanji šoli. Kontaktirajte vašega razrednika/razredničarko. Vse skupaj se vam bo po delčkih začelo sestavljati v neko celoto, ki bo vodila do vaše finalne odločitve.
Pogovori, pogovori
Tudi letos so torej informativni dnevi in načrtovane aktivnosti pred njimi odlična priložnosti, da šolarji oziroma dijaki dobijo informacije, ki jim bodo pomagale pri izbiri. Ali pa da se jim bo le potrdila njihova izbira. Strah in vse dileme pred pomembno odločitvijo, ki jo naši otroci sprejemajo v času odraščanja, so se letos še poglobile. Šolanje na daljavo jih je oropalo zelo pomembnega stika s sovrstniki in s prijatelji, s katerimi so si te stiske prej lahko delili in jih zato tudi lažje presegali. Še toliko bolj kot v preteklih letih je v trenutni situaciji ključna vloga nas staršev in strokovnih sodelavcev, da smo zanje tu, da jim pomagamo, jih usmerjamo in predvsem, da jim prisluhnemo. Poskušajmo se več pogovarjati, poskušamo skupaj z otrokom pregledati spletne strani izbranih šol ter skupaj na glas prediskutirati vse dileme in pomisleke. Vse to je velikega pomena tudi takrat, ko so pričakovanja otrok morda različna od pričakovanj staršev ali ko so pričakovanja otrok previsoka ali prenizka. Skupaj lahko poiščemo prave rešitve za vsakega posameznega šolarja ali dijaka.
Alenka Kraljič, psihologinja in direktorica operativnega poslovanja v kadrovskem podjetju Trenkwalder