sreda, 11 decembra, 2024

Iz te kategorije

Kužni kašelj psov

Kužni kašelj je skupno ime za infekcijski traheobronhitis, ki je zelo kužno obolenje dihal med psi in je podoben bronhitisu pri ljudeh. Kot že samo ime pove, gre pri bolezni za vnetje sapnika in bronhijev. Bolezen je razširjena po vsem svetu in visok odstotek psov zboli za kužnim kašljem vsaj enkrat v življenju.
Inkubacija traja 3 – 10 dni. Okužba se širi kapljično po zraku (lajež, kašelj, kihanje), ob tesnem stiku med psi ali preko okuženih predmetov (igrače, povodci, posode za hrano in vodo). Po nekaterih podatkih so najbolj kužni v obdobju 2 – 4 dni po okužbi, ko jih večina sploh še ne kaže znakov bolezni.

Mladiči pogosto zbolijo za hujšo obliko, saj njihov imunski sistem še ni dovolj razvit. Dovzetnejši za bolezen so tudi starejši psi, ki imajo oslabel imunski sistem, breje psice in psi s kroničnim obolenjem dihal.

knez-internet-zasavc-net-nasvetZnaki kužnega kašlja so sledeči:

  • suh dražeč kašelj je najpogostejši simptom
  • bljuvanje (izbljuvki goste bele pene – sline), spominja na bruhanje
  • voden izcedek iz nosu
  • v blažjih primerih psi normalno jedo in pijejo
  • v težjih primerih se lahko razvije povišana telesna temperatura, izguba apetita, oslabelost, pljučnica, lahko tudi poginejo.

Povzročitelj

Najpogostejši povzročitelji kužnega kašlja so bakterija Bordetella bronchiseptica, pasji adenovirus, virus parainfluence in mikoplazma. Vsak izmed njih lahko sam ali v kombinaciji z drugim povzročiteljem povzroči bolezen. Pri obolenju z več povzročitelji hkrati se razvijejo močnejši in izrazitejši simptomi.

Psi največkrat zbolijo ob nastanitvi v zavetišču, hotelu ali obisku pasje razstave.

Psi širijo povzročitelje v okolje različno dolgo. Če je pes okužen z virusom parainfluence, je kužen približno 1 teden. V primeru okužbe z B. bronchiseptico pa lahko pes v okolje širi povzročitelja tudi več tednov. Najbolj kužni so teden dni po okužbi. Širjenje povzročitelja postopoma pada z vsakim tednom in izveni v roku 6 tednov.

Diagnoza

Diagnoza se postavi na podlagi simptomov in zgodovine gibanja psa (sprehodi, druženje z drugimi psi, pitje vode iz skupne posode za vodo pred trgovino, gostilno …)

Ko pridete k veterinarju, mu povejte čim več podatkov o zdravju vašega psa, kdaj so se simptomi pojavili, kako močni so, kako pogosto kašlja, ali je ali ne, je otožen … Veterinar bo na podlagi anamneze, dobljene iz vaših podatkov, presodil ali so potrebne dodatne preiskave, kot so pregled krvi, pregled urina, rentgensko slikanje prsnega koša. Če se vaš kuža ne bo odzval na predpisano terapijo, je potrebno vzeti vzorec za identifikacijo povzročitelja bolezni. (bakterijska kultura, antibiogram)

Zdravljenje

Zdravljenje je odvisno glede na simptome. Če je vaš kuža bister, živahen, ima apetit in ima blažje simptome, je lahko dovolj že počitek in dobra preskrba s hrano in vodo. Pri bolj izraženih simptomih pa so potrebna zdravila za blažitev kašlja in zmanjšanje vnetja.

Ker je kužni kašelj v večini primerov mešanica bakterijske in virusne infekcije veterinar predpiše tudi antibiotike. V primeru, da se iz kužnega kašlja razvije pljučnica, je potrebno psa hospitalizirati in zdraviti bolj agresivno.

V večini primerov simptomi izginejo v roku treh tednov, pri mladičkih, starejših in oslabelih psih pa lahko bolezen traja do šest tednov.

Za preprečevanje širjenja bolezni morajo biti psi s kužnim kašljem v osami (se ne družijo z drugimi psi), dokler se ne počutijo bolje in niso več kužni. Za boljšo zaščito psov pred kužnim kašljem je priporočljivo cepljenje. Predvsem bi morali biti cepljeni psi, ki so bolj izpostavljeni obolenju, predvsem tisti, ki se udeležujejo pasjih razstav in tisti, ki jih lastniki med dopustom nastanijo v pasje hotele.

Kljub cepljenju psi še vedno lahko zbolijo za kužnim kašljem. Največkrat v blažji obliki kot če ne bi bili cepljeni. Najbolje je biti kljub vsemu pripravljen in opazovati obnašanje vašega psa. Ob pojavu kašlja se je na sprehodih priporočljivo izogibati ovratnicam, saj te še bolj dražijo sapnik in žrelo in psi še bolj kašljajo.

Za boljše zdravje vašega psa se priporoča cepljenje proti kužnim boleznim, ki žal ne zaščitijo 100%, vendar zagotovijo vsaj delno zaščito, da psi ob stiku s povzročiteljem razvijejo blažjo obliko in hitreje prebolijo bolezen. Poleg cepljenja lahko poskrbite tudi za boljšo prehrano vašega psa z dodatki prebiotikov, vitaminov. Za blažitev kašlja lahko psu ponudite tudi žličko medu enkrat dnevno.

Upam, da ste ob prebiranju tega članka dobili vsaj kakšno novo informacijo, ki vam bo v pomoč. In še nasvet. Ob sumu na kužni kašelj peljite vašega psa na pregled k veterinarju, da se kužni kašelj ne razvije v kaj bolj nevarnega.

Miran Knez, dr.vet.med.
Ambulanta za male živali
www.ambulanta-knez.si

*vir slike in filma internet

Isti avtor