Krajani so vpeti v številna društva. Eno starejših je PGD Izlake, ustanovljeno že leta 1921. Razvejana je tudi športna dejavnost, ki jo gojita predvsem tamkajšnji klub borilnih veščin Pon Do Kwan, ki mu predseduje Maša Zajc, in športno društvo, ki ga vodi Jernej Kovačič. Športno društvo upravlja s športnim dvoriščem ter pripravlja vsakoletni Tek in pohod po Zagorski dolini, turnirje v badmintonu, namiznem tenisu, tenisu, malem nogometu, šahu …Dolgoletno tradicijo ima tudi Avto moto društvo Izlake, ki že več kot 60 let združuje voznike motornih vozil. Člani pripravljajo različne turistične in izobraževalne prireditve, s katerimi si prizadevajo za izboljšanje varnosti v prometu in prometne kulture. Znotraj društva deluje motoristična sekcija. Izlaški motoristi so v 80. letih pripravljali odmevne motoristične zbore v Medijskih Toplicah. Še vedno se pridružijo slavnostni motoristični povorki ob počastitvi praznika dela, predvsem pa uživajo v vožnji na dveh kolesih. Predsednik AMD Izlake je Boris Grošelj, vodja moto sekcije pa Jože Žibert.
Izlake se ponašajo z več znamenitostmi. Med njimi so ruševine Medijskega gradu in Valvasorjeva kapela Roženvenske Matere božje, ki je bila po drugi svetovni vojni demolirana, zdaj pa je v zasebni lasti. Tu in tam služi kot poročna dvorana ali koncertno prizorišče. Na Izlakah, ki je od leta 1965 župnija, stoji cerkev svetega Jurija iz leta 1738. Ob njej je novozgrajeni Jurijev dom. V Šemniku stoji podružnična cerkev svete Ane, v Podlipovici pa podružnična cerkev, posvečena mučencema svetemu Mohorju in Fortunatu. Obe podružnici sta bili zgrajeni leta 1742.
Izvir termalne vode je v Slavi vojvodine Kranjske opisal že Janez Vajkard Valvasor, resni začetki prvega okrevališča na Izlakah pa segajo v leto 1877, ko ga je kupil in uredil stavbenik in graditelj železnic Alojz Prašnikar. Vrelec termalne vode s temperaturo 24 do 27 °C je postal del hotela Medijske toplice in bil urejen za obiskovalce. Ob prenovi v 90. letih se je ponašal celo z atraktivnim, najdaljšim toboganom v Sloveniji. Z novim lastnikom pa je začel propadati in danes je na veliko razočaranje domačinov le še okostje nekdanjega turističnega bisera.
Krajani praznujejo svoj krajevni praznik v spomin na zažig petnajstih nedolžnih žrtev v noči iz 17. na 18. maj 1944 v Orehovici. Tam ob prazniku v sodelovanju z društvi in šolo pripravijo slovesnost. Komemoracijo v Orehovici pripravijo tudi ob dnevu mrtvih v sodelovanju z Združenjem borcev za vrednote NOB Zagorje ob Savi.
Število prebivalcev KS Izlake: 2300
Naselja: Spodnje Izlake, Zgornje Izlake, Izlake center, Narof, Gladež, Obrezija, Spodnji Zabreznik, Loke, Spodnji Prhovec, Prhovec, Medijske Toplice, Orehovica, Podlipovica, Valvazorjevo naselje, Krače, Smučidol, Šemnik, Pavelk
Dolžina cest:kategorizirane 25,6 km, nekategorizirane 3,6 km
Predsednik sveta KS: Franc Ravnikar
Člani sveta KS: Marija Drobne, Uroš Miklavčič, Petra Podbregar, Simon Zupančič, Marica Božič, Maja Veteršek, Urška Arh, Marko Drašlar, Franc Ševerkar, Urška Sodec Bedrač
TPK
Članek je bil objavljen v aprilski številki Zasavskega tednika.