Krajevni zaselki so dobili ime večinoma po zanimivi zgodovini tamkajšnjih prebivalcev ali značilnostih kraja. Ptičja vas, na primer, je dobila ime po domačinih, ki so se nekdaj pisali v glavnem po ptičjih vrstah. Najvišji del krajevne skupnosti se imenuje Karabah. »Pa ne najvišji po višini prebivalcev,« se pošalijo domačini, »ampak po nadmorski višini.«
V krajevni skupnosti je 176 gospodinjstev, v katerih živi 440 prebivalcev. Vozijo se, pravijo, po starejših cestah, ki jih poskuša lokalna skupnost vzdrževati po najboljših močeh. Od 8,2 kilometra cest jih je 6,6 kilometra asfaltiranih, ostale ostajajo makadamske. Prebivalcem veliko pomeni skoraj obnovljena državna cesta Hrastnik-Ostenk-Trbovlje, katere zaključno fazo modernizacije si obetajo še naslednje leto. »Kljub temu, da nam ta obnova povzroča hude probleme,« pravijo krajani, »saj se moramo v občino Hrastnik, kjer nas večina hodi v službo, voziti preko Trbovelj, smo ponosni na pridobitev. Z novo cesto smo kot vozniki in kot pešci na cesti veliko bolj varni in bolj fleksibilni.«
V kraju nimajo cerkve, niti svojega gasilskega društva, so pa zato številni krajani zelo dejavni v trboveljskem PGD Čeče. Imajo pa v soteski Boben plezalno steno, tam so odlične kolesarske poti, zeliščni vrt, pohodnike pa čez Boben vodi tudi planinska pot na Kal.
Od leta 1968, ko so odprli svoj zadružni dom in ga je s svojim obiskom počastil tudi tedanji predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito, krajani svoj praznik praznujejo v spomin na tisti dan 14. oktobra.
ZT
Članek je bil objavljen v Zasavskem tedniku, ki je izšel 29. junija 2017.