V vsaki od zasavskih krajevnih skupnosti se najdejo skriti kotički in druge zanimivosti, za katere ostale Zasavke in Zasavci ne vedo, pa bi bilo prav, da bi. In vsaka KS ima kaj, kar jo dela edinstveno in neponovljivo.
Najlepša v Dravski banovini
Ste vedeli, na primer, da je imela KS Dol pri Hrastniku nekdaj najlepšo šolo v vsej Dravski banovini? Prvotna šolska stavba je bila zgrajena leta 1930, nedavno pa so šolo povsem prenovili. Razmišljali so o podrtju, pa se je izkazalo, da je dolska šola strukturno še vedno trdna, potrebuje samo nekaj »popravkov«.
KS Mlinše-Kolovrat je bila do leta 1955 samostojna občina, danes pa je to KS s tremi središči, Mlinšami, Kolovratom in Kandršami, v vsakem pa deluje gasilsko društvo in vsako posebej praznuje krajevni praznik.
Hotel Ana
KS Klek je poleg čarovnic poznana tudi po plazovih in Hotelu Ana, ki so ga med vojno požgali partizani, da bi v njem preprečili nastanitev nemškim vojakom.
V KS Zasavje je pred dvema letoma pri cementarni prišlo do skalnega podora, ki je uničil cesto in v katerem sta bila poškodovana taksist in njegova potnica. KS je tudi dom devet metrov visokega Mitovškovega slapa in najbolj znane zasavske diskoteke, kluba Mesečina.
Cicka še deluje
V KS Podkraj so se nekdaj čez Savo prevažali s cicko, ki pa je danes bolj kot resno prevozno sredstvo turistična atrakcija in slaba tolažba ob neurjih, ko je KS domala odrezana od sveta.
V KS Izlake stoji od mnogih imenovana sramota zagorske občine, napol podrti kompleks Medijske toplice, ki jemlje pozornost zgodovinskima znamenitostima, Valvasorjevemu vrelcu in ruševinam gradu Medija.
Hkrati najmlajša in najstarejša
Za KS Tirna krajani pravijo, da je hkrati najmlajša in najstarejša KS v Občini Zagorje ob Savi. Kako je to mogoče? Najstarejša zato, ker je bila Tirna pod imenom Ternbaerch v dokumentih omenjena že leta 1155,najmlajša pa, ker se je leta 2010 osamosvojila izpod prej skupne KS Senožeti-Tirna.
V KS Čemšenik vsako leto voščijo najstarejšemu krajanu ali krajanki, začetki čemšeniške fare pa segajo v 12. stoletje, ko se je na bližnjem gradu Gamberg naselila plemiška družina Gallenberg.
Zaspanc
V KS Čeče je približno 90 odstotkov cest še vedno neasfaltiranih, makadamskih – in prav po eni teh poti se je mimo Rihterjeve domačije vsako jutro preko Katarine in Podmeje učitelj iz Čeč odpravil poučevat otroke v Marijo Reko. Na jasi pod hribčkom je običajno utrujen zaspal in po tem »zaspancu« je dobil ime tudi hrib – Zaspanc.
V KS Turje-Gore se na tradicionalnem srečanju že 27 let sestajajo slovenski citrarji.
Edinstveni hrošč v Štangovcu
KS Šentlambert je dom 866 metrov visoke gore Pleše, na katero se pohodniki tradicionalno odpravijo za prvi maj. Tu pa je tudi jama Štangovc, kjer prebiva edini primerek hrošča, ki ga je odkril Andrej Kapla.
KS Steklarna seveda nosi ime po podjetju, ki številnim prebivalcem krajevne skupnosti in celotne hrastniške občine daje živež.
V KS Alojz Hohkraut stoji nekdaj pomemben del rudarstva v Zasavju, danes pa obeležje in opomin na bogato zasavsko rudarsko dediščino – glavni vhod v jamo Ajnzer.
Boben je KS brez gasilskega doma in brez cerkve, imajo pa predsednika z enim najdaljših stažev. Jože Gregorčič KS namreč predseduje že od leta 1998.
Obglavljena Neža
Podkum je edina KS v Občini Zagorje ob Savi, ki leži na desnem bregu reke Save. Krajani radi pripovedujejo zgodbo o Neži, ki se je na Kum odpravila s kravo. Krava je padla v prepad in okamenela, iz nje naj bi še danes tekle Nežine solze. Nežo so kasneje ujeli Turki in ji odsekali glavo, ker ni želela izdati dveh pastirjev, ki ju je srečala na njunem begu.
V KS Kotredež so doma ene največjih rekreativnih površin v Zasavju, ki jih je Občina Zagorje uredila in jih še ureja na nekdaj rudniškem področju – Evropark in letališče Ruardi.
Kumski brezokec
V KS Dobovec se lahko znanja željni podajo po naravoslovni učni poti kumskega brezokca, KS pa je tudi eden od štirih partnerjev Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave v projektu Life to grasslands oziroma po slovensko Življenje traviščem.
V KS Franc Fakin stojita kar dve Trboveljčanom in Trboveljčankam pomembni stavbi – Dom svobode, kjer se odvijajo nekatere kulturne priredtive in protokolarna stavba lovski dvorec Gradič, v kateri je urejena tudi poročna dvorana. V hiši, ki je nekdaj pripadala Dolinškovim, so lastniki v kletnih prostorih shranjevali led. Tedaj še ni bilo hladilnikov in zamrzovalnikov, zato so led pozimi pridobivali v urejenem naravnem bazenu. Napolnili so ga z vodo in ko je ta zamrznila, so led razsekali, ga shranili v kleti in ga poleti prodajali tistim, ki so ga potrebovali.
V KS Franc Salamon med drugim stojita dve pomembni gospodarski družbi, Dewesoft in Avtohiša Malgaj.
V KS Marno stoji regijski center za ravnanje z odpadki CEROZ, ki je po besedah predsednika krajevne skupnosti Jožeta Velikonje krajanom prinesel pomembne posodobitve cestne in druge infrastrukture, na katere bi sicer morali še dolgo čakati.
Kovška luknja
V KS Kovk krajani pravijo, da ni priporočljivo nabirati gob ali borovnic. Na nabiralce naj bi namreč prežala kovška luknja, gozdne poti pa so razvejane in se na njih kakšen sprehajalec pogosto tudi izgubi.
V KS Rudnik-Toplice so nekdaj stali številni rudniški objekti, danes pa so nekatere od teh zgodovinskih opomnikov nadomestile modernejše zgradbe, na primer nakupovalni center.
V letošnjem novembru smo, ker so bile tedaj ravno lokalne volitve, v časopisu predstavili novoizvoljene svetnike in svetnice krajevnih svetov. V letu, ki prihaja, bomo na tak ali drugačen način predstavili še preostalih 11 krajevnih skupnosti iz Hrastnika, Trbovelj in Zagorja, pogledali pa bomo tudi, koga so krajevni svetniki izbrali za nove predsednike in predsednice posameznih krajevnih skupnosti.
Martina Drobne