sobota, 18 januarja, 2025

Iz te kategorije

Kota 37 v Centralni tehniški knjižnici

Fotografije Vukašina Šobota pod naslovom Kota 37 prikazujejo zadnjo izkopno čelo Rudnika Trbovlje Hrastnik, dogajanje v rudniku, v njegovi okolici in dogodke, ki se vrstijo po končanem obratovanju.

Kot pravi avtor, prikazuje razstava dva svetova. Prvi je že izginuli podzemni svet, drugi ohranjanje rudarske dediščine, ko rudnikov v Zasavju ni več. Razstavljenih je 44 fotografij. Šobot je opus začel sestavljati v letu 2012 s projektom Foto društva Goga Industrijske podobe Zasavja, kar je privedlo tudi do knjige z istim naslovom. »Vendar pa me je podzemni svet pritegnil s svojo drugačnostjo,« pravi avtor, »s pravili, ki se razlikujejo od zemeljskega življenja, predvsem pa so me prevzeli rudarji. Njihov medsebojni odnos, prijateljstvo, medsebojno zaupanje. Svoje je dodal še kanček adrenalina, ki se je pojavil z mojim vsakokratnim odhodom v jamo.«

Tako se je odločil, da bo dokumentiral zadnje izkopno čelo v Zasavju, v jami Ojstro. Istočasno je fotografski projekt prerasel tudi v filmskega. Zgodba o rudarjenju pa se z letom 2013 ni končala. »Resda je aprila 2013 iz jame Ojstro prišla zadnja izkopna izmena in začelo se je zapiranje,« pravi Šobot, »v tem obdobju sta se ustanovili rudarski društvi v Zagorju in Trbovljah, ki ohranjata spomin na rudarje in rudarjenje, svojo pot je začel Jamatlon in kasneje še Rudarski maraton, vodili so se ogledi "turističnega" dela jame, poleg teh pa so bili tudi enkratni dogodki, ki so na svoj način zaznamovali to obdobje. Nikakor pa ne gre zanemariti muzejev, ki odlično in vsak na svoj način prikazujejo zgodovino Zasavja: Rudarski muzej v Kisovcu, ZMT Trbovlje in najnovejši in brez dvoma drugačen, 4. dritl. Večino tega je zajeto v fotografijah in seveda na ogled.«

ZT

Isti avtor