»Po večletnih prizadevanjih smo danes dočakali dan, ko je cena 10 evrov za zdravstveno nego za stanovalce zasavskega VDC v bivalni enoti in stanovanjski skupini tudi uradno objavljena v ceniku ZZZS. S tem se je rešila najnujnejša problematika zagotavljanja strokovnih storitev zdravstva in zmanjšala diskriminacija med slovenskimi stanovalci VDC-jev in CUDV-jev v institucionalnem varstvu, v dnevnem pa še ne. Zahvaljujemo se Ministrstvu za zdravje, ki je z aneksom k splošnem dogovoru 2018 zagotovilo dodatna finančna sredstva vsem VDC-jem, ki so imeli oskrbni dan zdravstvenih storitev v institucionalnem varstvu vrednoten nižje od 10 evrov,« je zapisala v izjavi direktorica VDC Zagorje ob Savi dr. Špela Režun.
Kljub temu pa v zagorskem VDC opozarjajo, da je v Sloveniji nujno treba urediti sistemske rešitve financiranja zdravstvenih storitev (zdravstvene nege, delovne in fizioterapije) tako v domskem, kot tudi v dnevnem varstvu. To je pogoj za deinstitucionalizacijo in humanizacijo storitev. Če zdravstvene storitve niso dosegljive uporabniku v dnevnem varstvu, nima druge izbire, kot da ostane v celodnevni oskrbi v instituciji, oddaljeni od domačega kraja, ali pa doma brez vseh storitev. »Čim hitreje moramo priti do transparentne metodologije, ki bo temeljila na potrebah uporabnikov in uporabnike ne bo diskriminirala glede na njegovo »diagnozo«, starost ali zavod v katerega je vključen, ampak bo resnično izhajala iz njegovih dejanskih potreb,« opozarja dr. Špela Režun.
Kot ocenjujejo v VDC Zagorje je treba z delom pričeti takoj. Prvi pogoj za konstruktivno delo je dobro medsebojno sodelovanje Ministrstva za zdravje, MDDSZ in vseh izvajalcev, Skupnosti VDC Slovenije in SOUS. Posebej opozarjajo, da je potrebna večja aktivnost ustanovitelja MDDSZ, ki jih je doslej puščal na tem področju delovanja same. Vsem izvajalcem bi morali zagotoviti enake sistemske pogoje za delovanje.
ZT