V hrastniškem delavskem domu so člani Moškega pevskega zbora Svoboda Hrastnik pripravili koncert ob stoletnici zbora. Ustanovili so ga 11. maja 1924. Slavnosti govornik na prireditvi je bil pisatelj Tone Partljič. Pevci so prejeli Gallusove značke za dolgoletno amatersko ukvarjanje s petjem.
Med poslušalci v polni dvorani so bili tudi bivši zborovodkinji zbora Mateja Škorja in Anja Zalokar, župan občine Hrastnik Marko Funkl, poslanec DZ Soniboj Knežak in predstavnik Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Gregor Pajić.
Slavnostni govornik Tone Partljič, pisatelj, dramatik, tudi poslanec, je osvetlil hrastniško vlogo v slovenski kulturi tudi z omembo velikih hrastniških kulturnikov, predvsem gledališčnikov in pevcev. Poudaril je vlogo hrastniške godbe in zbora pri krepitvi slovenstva, saj sta obe kulturni skupini sodelovali pri Zletu svobod med vojnama. Še posebej je omenil izjemno vlogo hrastniških in zasavskih kulturnikov in drugih pri uveljavitvi delavstva. »Zasavje je bilo z veliko vlogo Hrastnika pobudnik razvoja delavskega in kulturnega prebujenja Slovenije. In na to vlogo ste lahko v Zasavju izjemno ponosni,« je poudaril Partljič. Govornik pa je še posebej izpostavil, da upa, da pesem svobode nikoli ne utihne.
Pevci so se v prvem delu koncerta predstavili z narodnimi, umetnimi in partizanskimi pesmimi, ki so bile tudi sestavni del repertoarja skozi zgodovino zbora. Takt partizanskim pesmim je dal harmonikar Antonio Jukič.
Pomočnika direktorja za finance JS RS za kulturne dejavnosti Gregor Pajić je pevcem podelil jubilejne Gallusove značke. Za več kot 40 let udejstvovanja na področju ljubiteljske vokalne glasbe so častne Gallusove značke prejeli Štefan Kajič, Jani Oberčkal, Peter Romih, Albert Kapelari, Maksimiljan Laznik, Jure Klenovšek, Anton Hočevar in Slavko Zupančič, za več kot 30 let sta zlato Gallusovo značko prejela Jože Konečnik in Miran Planinc, za več kot 20 let pa srebrno Gallusovo značko Aleš Laznik in Leopold Podmenik.
Zboru sta ob jubileju čestitali tudi bivši dirigentki Mateja Škorja in Anja Zalokar. Mateja Škorja je v imenu obeh ob čestitkah povedala še, da so za delo zbora še kako zaslužne tudi boljše polovice članov zbora, ki so pevce vedno podpirale na različne načine. Zboru so čestitali še drugi navzoči v dvorani, med drugim jim je posebno občinsko priznanje izročil župan Marko Funkl. Za čestitke se je zahvalil predsednik zbora in pevovodja Aleš Laznik.
Koncert so popestrili stari znanci zborovskih koncertov v Hrastniku, ansambel Žarek, v katerem igra tudi Hrastničan Timotej Mastnak.
V zadnjih letih je MPZ Svoboda Hrastnik prepoznaven po letnih koncertih, na katerih radi zapojejo tudi kakšno staro popevko, narodno zabavno skladbo, kakšno zanimivo humorno skladbo, svoje pesmi pa popestrijo še z zanimivimi skeči. Pred pozabo so ohranili precej ponarodelih hrastniških pesmi. Takšen je bil tudi drugi del koncerta v katerem ni manjkalo smeha, ploskanja in petja v dvorani.
Zboru so pri skečih in petju hudomušnih in spevnih pesmi pomagali člani ansambla Žarek, kitarist Štefan Kajič, članice laške ženske pevske skupine Vodomke in humoristka Joži Hriberšek. Koncert je povezovala voditeljica koncerta Nina Pader Topole. Vsi sodelujoči so se od hvaležnega občinstva poslovili s pesmima Tu smo doma in Ostanimo prijatelji.
Zgodovina zbora
Zgodba MOPZ Svoboda Hrastnik se je začela 11. maja 1924, ko je bil zbor ustanovljen. Ob ustanovitvi je štel 34 pevcev. Prvi zborovodja je bil Alojz Podlogar, ki je zbor vodil vse do leta 1954 z vmesno prekinitvijo zaradi vojne. Čeprav je vojna pobrala svoj davek tudi med hrastniškimi pevci, so takoj po vojni pričeli s ponovnim delovanjem. MPZ Svoboda Hrastnik je leta 1955 prevzel Viktor Malovrh. V desetletjih uspehov je povsem normalno, da pride tudi do krize. V osemdesetih letih so pevci po Malovrhovi smrti iskali novega zborovodjo. Najprej je zbor vodila Milena Slokan, potem pol leta še Adolf Dragar.
Leta 1981 je zbor oživel z novo generacijo pevcev. Prevzel ga je zborovodja Viljem Alt, ki je zbor vodil do januarja 1987. Za njim je zbor vodil do leta 1992 Melhior Hercog. Takrat je zbor prevzel mladi profesor glasbe Vanjo Tomc in ga vodil do leta 2005. Od oktobra 2005 do leta 2016 je bila zborovodkinja Mateja Škorja, za njo od 2016 do 2023 Anja Zalokar, zadnje leto in pol pa so pevci razen občasne zunanje strokovne pomoči samooskrbni, saj je iz pevskih vrst pred njih stopil Aleš Laznik.
Savus
Foto: arhiv Savus