Direktor Komunale Trbovlje dr. Janez Žlak je zadovoljen poslovanjem, v letošnjem letu, prihodnje leto pričakuje še korak naprej. Nekatere cene komunalnih storitev se bodo po novem letu za malenkost dvignile, ogrevanje pa se bo pocenilo, pravi Žlak.
Direktor Komunale Trbovlje dr. Janez Žlak je na tiskovni konferenci v sredo, 18. decembra, predstavil poslovanje podjetja v zadnjih letih. Kot je poudaril, skrbijo za gospodarske javne službe (vodovod, odpadki, kanalizacija, pokopališka dejavnost), ki so jih deležni vsi prebivalci občine in za ogrevanje ter toplo vodo. Na toplovod je priključenih okrog polovica občanov.
V zadnjih letih se je Komunala borila z negativnim poslovanjem predvsem pri ogrevanju, če seveda ne upoštevamo pomoči države za obratovalne podpore (zadnjih 15 let povprečno 2 milijona evrov na leto), ki je v preteklosti precej pomagala pri boljšem poslovanju. Letos so prejeli le še 200 tisoč evrov podpor, prihodnje leto se obeta podpora 500 tisoč evrov.
Kot je poudaril dr. Janez Žlak so skušali z uspešnim poslovanjem omejiti negativne vplive na poslovni izid. To jim je uspelo s sprejemljivo cenovno in zanesljivo oskrbo vseh odjemalcev, učinkovitim poslovanje., znižanjem stroškov, cenovno politiko, pravočasnim zakupom energentov (plin) in drugimi ukrepi. Med njimi ni zanemarljiva vzpostavitev pozitivne klime med zaposlenimi, boljša komunikacija z javnostjo, kadrovska krepitev na kritičnih področjih in reorganizacije, sistematizacija in sprememba plačnega sistema.
Žlak napoveduje konsolidacijo poslovanja tudi v prihodnjem letu. »Že letos bomo dosegli najboljši poslovni rezultat brez podpor v zadnjih desetih letih,« je zadovoljen s poslovanjem. Omenil je, da so upoštevali zelena javna naročila (sončna elektrarna, električno vozilo na pokopališču), poskrbeli za vračilo trošarine, uveljavili subsidiarno odgovornost, postavili ekipo za polaganje asfalta in vrnili »komunalčka«.
Kaj pa poslovanje v 2025? Načrtujejo 14 milijonov prihodkov, leto naj bi končali s 60.000 evri plusa. Na začetku prihodnjega leta bodo povišali nekatere cene splošnih gospodarskih služb, ogrevanje pa se bo za večino Trboveljčanov pocenilo. O tem pa več v izjavi.
MP
Foto in video: MP