Naslednje načelo je nekakšna posledica prejšnjega, radikalne odprtomiselnosti. In na tem mestu ga bom poudaril. Ne morem vam povedati, kolikokrat sem se ujel v past, ko sem sodil o stvareh, ki jih nisem doživel, in o njih govoril, kot da jih poznam in razumem.
V resnici pa je šlo za samoprevaro. In stvari nisem zares razumel, ker z njo nisem imel nobenih izkušenj.
Naslednje temeljno načelo je:
Ne sodite stvari, ki jih niste osebno izkusili.
To je nekaj, kar naš um ves čas rad počne. Zelo rad sodi o stvareh, še posebej, če z njimi nima nobenih izkušenj.
Morda sodite o prebivalcih ali bližnjevzhodnih državah. Vprašanje je, če ste dejansko že bili v kakšni izmed bližnjevzhodnih držav. Koliko prijateljev od tam pa imate?
Mogoče ste ocenjujoči do psihedelikov? Ste že kdaj kakega poskusili, ali samo obsojate brez preverjanja?
. . .
Seveda je naš um zapleten in bo takoj odgovoril: “Tega mi ni treba. Ne rabim poskusiti psihedelikov. Ne rabim it v bližnjevzhodne države i raziskovati njihovo kulturo. Zakaj bi preučeval njihovo religijo, če že vem, da je ena sama neumnost.”
Takšno razmišljanje je samo po sebi ena sama neumnost. Zato bodite zelo previdni pri presojanju stvari, ki jih niste izkusili.
Postati morate zelo dobri in prepoznati, kdaj vaš um nekaj sklepa in ocenjuje. Takrat se vprašajte: “Ali sem to stvar, o kateri sklepam in jo ocenjujem, že dejansko izkusil? Nisem? Potem je bolje, da usta zaprem in odprem um.”
To je izjemno močna veščina, ki jo razvije zelo malo ljudi. S tem se še sam spopadam.
Borut Kmetič
Po formalni izobrazbi sem diplomirani varstvoslovec informacijske varnosti, sicer pa imam precej izkušenj v večjih mednarodnih IT okoljih pri upravljanju in svetovanju na področju informacijske varnosti, vodenju IT projektov in izvedbe storitev, pri upravljanju in presojanju ISO sistemov, svetovanju pri digitalizaciji poslovanja, varstvu osebnih podatkov, vodenju kakovosti, procesov in organizacijske kulture.
Sem zunanji vodilni presojevalec informacijske varnosti po ISO standardu pri mednarodni certifikacijski hiši.
Organizacijam pomagam iskati strateške rešitve in izboljšati njihovo poslovanje, predvsem na zgoraj navedenih področjih. Sicer pa se ukvarjam tudi z drugimi oblikami optimizacij (oziroma hekanja), kot so na primer biohekanje, osebna rast, raziskovanje prebojnih novih tehnologij, eksponentna organizacija, sistemsko razmišljanje in druge napredne metode.
Borut@SmartAssets.it
Borut@Medium
Borut@TheGoodMenProject