Tudi tole naslednje načelo je zelo neintuitivno in ga mnogi ne morejo sprejeti. Znanost in razum pa sta tudi na tem mestu prej ovira kot pomoč.
Eni sicer trdijo, da nekih stvari razum pač ni sposoben dojeti.
Res, pa vendarle je razum samo orodje, ki ga (lahko) razvijamo in prilagajamo našim potrebam.
Če (malce prilagojeno za primer) povzamem, kar je zapisal Terrence McKenna:
Razum seže le tako daleč kot misli, ki tlakujejo pot.
In kakor jo tlakujemo, tako lahko razum sledi. Naslednje ključno načelo je torej, da:
RESNIČNOST NI MATERIALNA.
Pogosto razmišljam o resničnosti in kaj ta sploh pomeni. Kaj je resnično? Otipljivo?
Kako lahko trdim, da v roki res držim kozarec, če pa se vse zaznave prek čutil stakajo v mojo glavo, moj um.
V IT-ju take sisteme vidimo kot ‘single point of failure’, kar nekako preneseno pomeni, da je (ne)delovanje celotnega sistema odvisno od ene same točke, v tem primeru recimo mojega uma.
Če delovanje uma ne nadzira nihče oziroma ta nadzira sam sebe, je možnosti za odstopanja ogromno. Pa saj veste, koliko slepih peg in iluzij danes že poznamo.
. . .
Če torej ne morem z gotovostjo trditi, da pravkar gledam v zaslon – kaj pa lahko sploh trdim?
Lahko (po)trdim, da gre za projekcijo v mojem umu. Da s čutili nekaj zaznavam, kar moji možgani oziroma um oblikujejo v prepričanje.
Karkoli fizično dejansko ni resnično. Resničnost je velikanski um. Vse, kar si mislite, da je fizično – zidovi, ceste, avtomobili, planeti, sončni sistemi – vse to je en um. Zamisli znotraj miselnega vesolja. In zunaj tega ni ničesar. Miselno vesolje je vse, kar sploh obstaja.
In to ni nekaj, kar sanjate ali verjamete. To je nekaj, kar doživite z neposrednim opazovanjem. Z ogromno opazovanja.
Borut Kmetič
Po formalni izobrazbi sem diplomirani varstvoslovec informacijske varnosti, sicer pa imam precej izkušenj v večjih mednarodnih IT okoljih pri upravljanju in svetovanju na področju informacijske varnosti, vodenju IT projektov in izvedbe storitev, pri upravljanju in presojanju ISO sistemov, svetovanju pri digitalizaciji poslovanja, varstvu osebnih podatkov, vodenju kakovosti, procesov in organizacijske kulture.
Sem zunanji vodilni presojevalec informacijske varnosti po ISO standardu pri mednarodni certifikacijski hiši.
Organizacijam pomagam iskati strateške rešitve in izboljšati njihovo poslovanje, predvsem na zgoraj navedenih področjih. Sicer pa se ukvarjam tudi z drugimi oblikami optimizacij (oziroma hekanja), kot so na primer biohekanje, osebna rast, raziskovanje prebojnih novih tehnologij, eksponentna organizacija, sistemsko razmišljanje in druge napredne metode.
Borut@SmartAssets.it
Borut@Medium
Borut@TheGoodMenProject