torek, 22 aprila, 2025

Iz te kategorije

Kašelj

Kašelj je refleks, ki omogoča, da so grlo in dihalne poti prehodne. Je eksploziven izdih, ki iz dihal izloči neželeno vsebino, čezmerno sluz in tuje snovi. Čeprav je lahko nadležen, pomaga telesu pri zdravljenju in zaščiti. Kašelj je lahko po trajanju akuten ali kroničen, po obliki pa suh ali produktiven.
Kašelj – glede na trajanje

Akuten kašelj se začne nenadoma in ne traja dlje kot dva do tri tedne. Akuten kašelj je tisti, ki se začne s prehladom, gripo ali akutnim bronhitisom.

Kroničen kašelj traja dlje kot tri tedne. Vzroki za kroničen kašelj so lahko:

  • kronični bronhitis
  • astma
  • alergije
  • kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB)
  • GERB (gastro-ezofagealna refluksna bolezen)
  • kajenje
  • nekatera zdravila

Kdaj obiskati zdravnika

Pri akutnem kašlju moramo obiskati zdravnika, če opazimo v izpljunku kri ali če opazimo hujšanje, visoko telesno temperaturo, hitro bitje srca, težko sapo in splošno telesno oslabelost. Prav tako svetujemo pregled pri zdravniku če kašelj traja več kot tri tedne, če imamo hud kašelj z bolečino ali piskanjem/pokanjem v prsih, zelenkast izmeček, kri v izmečku ali težave z dihanjem. Kroničen kašelj je domena terapije, ki jo predpiše zdravnik.

Oblike kašlja

Pri produktivnem kašlju v dihalnih poteh nastaja veliko goste sluzi, ki moti delovanje pljuč. Značilen je za bakterijske okužbe dihal.

Neproduktiven, suh, dražeč kašelj ne spremlja nastajanje sluzi. Pojavlja se v zaporednih sunkih in izčrpava bolnika. Pojavi se na začetku različnih virusnih obolenj dihal, pa tudi kadar so v vdihanem zraku prisotne dražeče snovi, kot je na primer dim, ter pri psihogenem kašlju.

(Samo)zdravljenje

Za pravilno zdravljenje je zelo pomembno, da prepoznamo obliko kašlja. Sami lahko zdravimo akutni kašelj. Če kašelj traja več kot tri tedne je potreben posvet z zdravnikom.

Za boljše prepoznavanje kašlja si lahko pomagate s temi povezavami (povezavi sta v angleščini):

Samozdravljenje kašlja se ne svetuje otrokom, mlajšim od enega leta, nosečnicam in doječim mamicam, starostnikom in v primerih, če kašelj spremljajo alarmantni znaki: visoka vročina, bolečina v pljučih, piskajoče dihanje, zmedenost, oteklina obraza in občutljivost v predelu obnosnih votlin, lajajoč, glasen in doneč kašelj, izguba glasu, pojavljanje kašlja ob določenih urah ponoči, kašelj s kiselkastim okusom v ustih, če kadilski kašelj ne pojenja po enem mesecu po opustitvi kajenja.

Splošni ukrepi

  1. Vlaženje zraka – vlaga v vdihanem zraku pripomore k redčenju sluzi v dihalih. Vlaženje se lahko izvaja s pomočjo inhalatorjev ali s ponavljajočim (na pet do deset minut) vdihavanjem pare nad posodo ali v kopalnici ob vroči vodi v kadi.
  2. Uživanje večjih količin tekočine – to pripomore k redčenju sluzi in s tem k lažjemu izkašljevanju.
  3. Čiščenje nosu – zamašen nos in posledično dihanje skozi usta povzroči sušenje in draženje sluznice in s tem kašelj. Kašelj lahko izzove tudi zatekanje sluzi iz nosu po zadnji steni v žrelo.

Na splošno suh kašelj blažimo, pri produktivnem pa spodbujamo izkašljevanje.

Kašelj lahko zdravimo z zdravili brez recepta (ekspektoransi olajšajo izkašljevanje, antitusiki blažijo kašelj) ali z zeliščnimi pripravki, tudi čaji. Izbiramo lahko med tabletami, šumečimi tabletami, pastilami, sirupi …

Za suh kašelj so primerni: butamirat, slez, trpotec, islandski/gozdni lišaj, timijan, sladki koren, …

Za produktivni kašelj so primerni: ambroksol, acetilcistein, bršljan, timijan, smrekovi vršički, pljučnik, lučnik, jeglič, …

Pri homeopatskih zdravilih pa lahko izbiramo med Bryonio, Drosero, Ipecacuanho (odvisno od simptomov).

Če želite nasvet, vabljeni v naši lekarno.

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm.
www.lekarna-pusnik.si

Isti avtor