Predstavniki gospodarstva in nevladnih organizacij so skupaj razvijali ideje za povezovanje in sodelovanje pri pravičnem prehodu Zasavja. V Katapultu v Trbovljah so v ponedeljek, 11. novembra, izvedli delavnico razvoja idej, sodelovanja in povezovanja gospodarstva in nevladnih organizacij, ki bodo podprle pravični prehod zasavske regije.
Dogodek je bil del Regionalne konference Pravičnega prehoda Zasavja, ki so ga organizirali v okviru Centra za pravični prehod Zasavje v sodelovanju z Regionalnim centrom NVO Consulta si, ki bo tudi v nadaljevanju nudil podporo nevladnim organizacijam pri povezovanju z gospodarstvom. Udeleženci so skozi dinamičen proces master trenerke razmišljanja Nastje Mulej razvijali ideje za družbeno odgovorne projekte in aktivnosti.
Na delavnici so zbrali nekaj predlogov, ki krepijo skupnost in trajnost. Med njimi so se znašli predlogi kot so:
Podpora pri počitniškem varstvu: Podjetja lahko svojim zaposlenim omogočijo sodelovanje pri varstvu otrok, ki ga organizirajo lokalna društva.
Svetovanje pri energetski sanaciji: Strokovnjaki iz podjetij svetujejo NVO pri energetski prenovi njihovih prostorov ali uporabnikom NVO iz energetsko revnih gospodinjstev.
Dodatni dnevi dopusta za prostovoljce: Podjetja lahko aktivnim prostovoljcem namenijo dodatne dni plačanega dopusta.
Forum ponudbe in povpraševanja: Ustvarimo skupno platformo, kjer lahko podjetja in NVO objavljajo aktualne potrebe in priložnosti za sodelovanje.
Ponovna uporaba tekstila: Zbiranje odpadnega tekstila in njegova ponovna uporaba za izdelke gospodarstva.
Štipendije in točke za prostovoljce: Podjetja lahko ponudijo štipendije mladim ali dodelijo dodatne točke kandidatom, ki so aktivni v nevladnih organizacijah.
Strokovna pomoč NVO: Podjetja pomagajo z znanjem in kadri na področju IT, marketinga, pravnih zadev, računovodstva itd.
Sklad za mlade talente: Oblikovanje posebnega sklada za mlade talente v sodelovanju z NVO.
Skupnostno vrtičkarstvo: Organizacija delavnic o sajenju in samooskrbi, ki povezujejo različne generacije in skupnosti.
Delavnice o zdravi prehrani: Kulinarične delavnice za zaposlene, ki spodbujajo zdrav način prehranjevanja in uporabo lokalnih sestavin.
Podarjeni abonmaji: Podjetje lahko zaposlenim podari abonmajske vstopnice za gledališke predstave in podpre lokalno kulturno društvo.
Plesne delavnice v podjetju: Organizacija plesnih tečajev za zaposlene – za sprostitev in medsebojno povezovanje.
Izmenjava zaposlenih: Kratkoročna izmenjava zaposlenih med podjetji in NVO za krepitev razumevanja obeh sektorjev.
Igra zelenega prehoda za otroke: Igrica z junaki, ki otroke pouči o trajnostnem načinu življenja.
Trgovina brez embalaže: Lokalna trgovina brez odpadne embalaže, kjer so vključene ranljive skupine.
Dodatki na komunalo za tekstil: Povezovanje s komunalnimi podjetji za reševanje problematike odpadnega tekstila in spodbujanja recikliranja.
Sodelovanje za ohranjanje rudarske dediščine Zasavja: Z ohranjanjem bogate rudarske dediščine lahko ustvarimo edinstvene turistične priložnosti, ki povezujejo gospodarstvo in lokalna društva.
To so le nekateri predlogi, s katerimi lahko skupaj ustvarimo boljšo in trajnostno prihodnost za vse generacije Zasavja.
Pri izvedbi so sodelovali Regionalna razvojna agencija Zasavje, Regionalni centrer NVO Consulta si, Nastja Mulej, Eti Izlake, Center DUBT Kemijski inštitut, Katapult, sos-sola.si, Civilna iniciativa za eko socialno družbo in razvoj Zasavja, AEIOU Universe, Stara šola Litija, Društvo prijateljev mladine Trbovlje, Aspira, zavod za razvoj posameznika in družbe, Turistično društvo Trbovlje, Mladinsko gledališče Svoboda Trbovlje, Kulturno društvo Svoboda Trbovlje, ARS Vizija, VDC Zasavje, za pogostitev je poskrbel Bistro Bombina.
»Aktivnosti Centra za pravični prehod so v celoti financirane iz tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.«
PR objava