Vreme počasi postaja toplejše in čas bo, da iz omar počasi privlečemo poletno garderobo, zimsko pa pospravimo za naslednjo sezono. Verjetno bomo med oblačili, ki smo jih nosili lani spomladi in poleti, našli tudi kakšno, ki je preveč obrabljeno za še eno sezono nošenja, nam ni več prav ali smo se ga enostavno naveličali. Kaj lahko naredimo s starimi predmeti, ki jih ne moremo več uporabljati (in ne, ni jih potrebno vreči stran!), si lahko preberete tule. Kje pa lahko na okolju prijazen način osvežimo svojo garderobo, zapišem nekaj vrstic nižje.
Najprej nekaj besed o tem, zakaj kupovanje v trgovinah ni okolju prijazno, čeprav se na prvi pogled zdi povsem neškodljivo. Prvi razlog je, da kupljeni predmeti skoraj v vseh primerih vsebujejo plastiko – artikel sam oziroma vsaj njegova embalaža. Ta plastika se bo, ko se bomo predmeta naveličali, pridružila kupu že obstoječe in onesnaževala naravo ter zastrupljala in pobijala živa bitja na Zemlji. Drugi razlog je, da kupovanje novih predmetov, namesto da bi do konca izstrošili že obstoječe, spodbuja linearno gospodarstvo namesto krožnega, kjer bi se vsaka surovina izrabila čisto do konca.
Rešitev te težave je, da tisto, kar potrebujemo, kupimo iz druge roke. Tako bomo poleg okolja pomagali tudi svoji denarnici, saj so ti nakupi običajno cenejši. To vem iz izkušenj – za majhno vsoto sem si kupila cel kup rabljenih oblačil in povsem prenovila svojo garderobo. Pri nakupovanju iz druge roke se ni treba omejevati samo na oblačila. Na takšen način lahko dobimo skoraj vse – šolske potrebščine, računalnik, okraske za dom in celo očala. Ta sem si kupila pred kratkim in okvir (z novimi stekelci, seveda) odštela manj kot bi me stal nov okvir iste znamke.
Karkoli pa že kupujemo, moramo upoštevati nekaj nasvetov, da se zavarujemo pred problemi. Vsi prodajalci žal niso tako pošteni, kot bi želeli.
- Najbolje je, da kupujemo v fizičnih trgovinah – po Sloveniji je kar nekaj trgovin s predmeti iz druge roke.
- Preden stvar kupimo, jo temeljito preglejmo. Pri oblačilih preverimo, ali so šivi še celi in ali se gumbi še dobro držijo. Če vidimo, da predmet ni v dobrem stanju, se nakupu izognimo.
- Če moramo nakupovati preko spleta, se, kadar je le mogoče, dogovorimo za osebni prevzem. Preden damo denar iz rok, preverimo stanje predmeta.
- Če ne gre drugače in nam mora prodajalec predmet poslati po pošti, ga prosimo za čimveč dodatnih fotografij – iz vseh kotov in na dnevni svetlobi, da dobro vidimo, v kakšnem stanju je tisto, kar želimo kupiti.
- Če kupujemo preko spletnih strani z rabljenimi predmeti, poiščemo uporabniško ime prodajalca. Vpišemo ga v spletni iskalnik in preverimo, ali obstajajo kakšni dokazi o njegovi oziroma njeni nepoštenosti.
- Razen v primerih, ko prodajalca dobro poznamo in mu zaupamo, se izogibajmo plačil z nakazilom na transakcijski račun. Pri plačilu po povzetju bodo stroški res nekoliko višji, ampak tako si zagotovimo, da bomo kupljeni predmet tudi zares dobili.
Tisto, kar želimo oziroma potrebujemo, lahko dobimo tudi z menjavo. Izmenjujemo lahko s prijatelji in znanci, lahko pa obiščemo kakšen dogodek, namenjen menjavi – v Zasavju je takšen dogodek Menjalni krog, ki poteka vsako prvo soboto v mesecu.
Martina Drobne