torek, 21 januarja, 2025

Iz te kategorije

Kaj pa vaše zdravje?

Danes bi nekaj besed napisala o preventivnih pregledih, saj se vsakodnevno v lokalni skupnosti srečujemo z ljudmi, ki ne vedo, kako pomembna je preventiva ter kaj jim na tem področju sploh pripada. V hitrem tempu življenja namreč hitro pozabimo nase in svoje zdravje, do trenutka, ko je za preventivo že prepozno in je potrebna kurativa.

Kaj sploh je preventivni pregled?

Preventivni pregled je pregled, ki poteka v ambulanti družinske medicine (poznamo ga tudi pod imenom pregled v referenčni ambulanti). Namenjen je pravočasnemu odkrivanju tveganja za razvoj kroničnih bolezni, oziroma pravočasnemu odkrivanju morebiti že prisotnih kroničnih bolezni. Na pregledu odkrivamo tveganje oziroma prisotnost naslednjih kroničnih bolezni: srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni tipa 2, debelosti, arterijske hipertenzije, astme, kronične obstruktivne pljučne bolezni, dednih rakavih bolezni, depresije in osteoporoze.

S pravočasnim ugotavljanjem tveganja za razvoj kroničnih bolezni je mogoče preprečiti oziroma odložiti razvoj bolezni. Bolezen, ki je odkrita na zgodnji stopnji razvoja, pogosto zahteva tudi manj radikalno zdravljenje, velikokrat je dovolj že sprememba življenjskega sloga. Tako lahko preprečite številne negativne posledice kroničnih bolezni in vplivate na kakovost svojega življenja.

Kako poteka preventivni pregled?

Preventivni pregled izvaja diplomirana medicinska sestra (t.i. »referenčna sestra«), ki se bo z vami pogovorila o vaših življenjskih navadah, povezanih z zdravjem. Opravila bo meritve krvnega tlaka, telesne teže in višine, vam izmerila obseg pasu. Poslala vas bo tudi v laboratorij na pregled krvi in urina, na koncu pa vam še kratko svetovala o spreminjanju nezdravih življenjskih navad in krepitvi duševnega zdravja ter vas usmerila v Center za krepitev zdravja.

Kdo je upravičen do preventivnega pregleda?

Preventivnega pregleda se lahko udeležijo vsi odrasli od 30. leta dalje vsakih 5 let. Ogroženi za razvoj kroničnih bolezni in kronični bolniki so do takšnega pregleda upravičeni vsako leto.

Kaj pomeni usmeritev v Center za krepitev zdravja?

V kolikor bo diplomirana medicinska sestra med pregledom ugotovila, da imate prisotne dejavnike tveganja za razvoj kroničnih bolezni oziroma imate le-te že prisotne, vas bo usmerila v Center za krepitev zdravja v nadaljnjo obravnavo. Nekdo iz našega centra vas bo kmalu poklical in se z vami dogovoril za individualni posvet, kjer boste skupaj ugotovili, v katero aktivnost centra bi se bilo najboljše vključiti. Na posvetu boste prejeli strokovne informacije ter podporo za dolgotrajne spremembe življenjskega sloga in krepitev zdravja.

Kaj pa če se želite aktivnosti Centra za krepitev zdravja udeležiti sami?

Seveda pa lahko v Center za krepitev zdravja pridete tudi sami. Za posvete s posameznim strokovnjakom (diplomirana medicinska sestra, dietetičarka, psihologinja, kineziolog in fizioterapevtka) ne potrebujete napotnice, prav tako ne za kratke delavnice o zdravem življenjskem slogu. Dovolj je, da nas pokličete na naš telefon 030 424 003 ali nam pišete na elektronski naslov ckz@zd-trbovlje.si in dogovorili se bomo o nadaljnji obravnavi.

Vse aktivnosti preventive so za osebe z urejenim osnovnim zdravstvenim zavarovanjem brezplačne, zato ne odlašajte in čim prej kontaktirajte svojo ambulanto družinske medicine, po tem pa se oglasite še pri nas v Centru za krepitev zdravja, kjer vam bomo prijazni zaposleni z veseljem svetovali.

Patricija Podbevšek, diplomirana medicinska sestra, vodja Centra za krepitev zdravja ZD Trbovlje

Foto: CKZ

Viri: https://www.skupajzazdravje.si/preventivni-pregled/kaj-je-preventivni-pregled/


 

Previous article
Next article

Isti avtor