Ob sprehodu po ulicah zasavskih mest se odpre pogled na mnoge zapuščene in propadle objekte. V takšnem okolju mladi, ki jih Statistični urad Republike Slovenije opredeljuje kot skupino ljudi med 16 in 29 letom starosti, ne vidijo svojega mesta. Želijo si akcije, ki pa jim je, po njihovem, Zasavje ne ponuja. Zato imajo na ustnicah velikokrat očitek, da se »v tem Zasavju nič ne dogaja.«
Pa vendar obstajajo ljudje in organizacije, ki se vsakodnevno trudijo, da bi mladim ljudem zagotovile možnost za koristno in aktivno preživljanje prostega časa. V Zagorjz, Trbovljah in Hrastniku delujejo študentske organizacije Šklab, Klub B in Šoht, vsaka od naštetih občin pa ima tudi svoj mladinski center. V okviru teh organizacij se domala vsakodnevno odvijajo dejavnosti, kot so delavnice, razstave, zabave in tako naprej …
… V čem je torej problem? Ali organizacije, ki skrbijo za dobrobit zasavskih mladih, ne ponujajo aktivnosti, ki bi bile tem zanimive, ali mladi tem organizacijam enostavno posvečajo premalo pozornosti, zato o vseh dejavnostih niso obveščeni?
»Menim, da je dejavnosti za mlade dovolj, da se je stanje v zadnjem času popravilo in da se čedalje več dogaja, zato ‘thumbs up’ za organizacije,« je povedal sedemindvajsetletni David Ferlič. Triindvajsetletna Eva Medved pa pravi, da ima včasih še vedno občutek, da se »nima kam dati, po drugi strani pa imamo vsega dovolj, lokale, klub, kino, mladinske centre, razne dogodke, koncerte. »Po moje se dosti dogaja, a se ljudje ne pozanimajo, ali pa so o tem slabo obveščeni.« Medtem ko Ferlič rešitev za privabljanje mladih na zabavo v domače kraje vidi v sodelovanju mladinskih organizacij in občin, med katerimi so odnosi po njegovem mnenju trenutno trhli, Medvedova meni, da se organizacije enostavno ne promovirajo dovolj …
Martina Drobne
Celotni članek lahko preberete v Zasavskem tedniku, ki izide 23. decembra 2015.