Ob občinskem prazniku Občine Trbovlje smo se pogovarjali z županjo Jasno Gabrič o aktualnem dogajanju v občini, uspehih in načrtih, pa tudi o malo bolj začinjenih stvareh.
Gospa županja, katera je najboljša stvar, ki se je zgodila Trbovljam v zadnjem letu od prejšnjega občinskega praznika?
Najboljša stvar je ta, da smo že podpisali že tri od štirih pogodb za evropska sredstva in smo najbrž eni redkih občin, ki ji je to uspelo. Mogoče bi dodala zraven tudi nakupovalno središče, ker se to ne zgodi vsako leto, tudi na deset let ne. Mislim na takšen objekt na tako veliki površini, ki v trenutku, ko se odpre, na novo zaposli več kot sto ljudi. To so razlogi, zaradi katerih lahko na koncu rečeš: ja, mesto gre naprej, se razvija, diha z okolico in ljudmi in na takšne stvari se je vedno lepo ozreti.
Kaj ste ponudili Evropi, da vam sofinancira projekte?
Drugi projekt je izgradnja povsem nove stavbe Zasavskega podjetniškega inkubatorja, kjer se bodo razvijale nove tehnologije. Na voljo bo nekaj več kot milijon evrov za izgradnjo in okoli pol milijona evrov za opremo, ki bo sodobna in tehnološko napredna.
Tretji projekt je očem bolj neviden, saj je pod zemljo. Je pa toliko bolj pomemben. Ljudje včasih ne razmišljamo, kam gredo naše fekalije. Potegnete vodo v školjki in zgodbe je konec. Vendar se takrat za naše fekalije pot šele dobro začne. Zaradi tega projekta, ki je vreden okoli pol milijona evrov, bo občina Trbovlje imela po končani izvedbi znotraj mesta, kjer sedaj še ni kanalizacijskih vodov, priklopljenih na glavno čistilno napravo, skoraj 100 odstotno pokritost. To bo zelo dobro, projekt bo veliko pomenil za naravo in naše mesto. Potok bo še bolj čist, narava bod dihala tako kot mora.
Kje je bolje živeti v občini Trbovlje, v mestu ali na podeželju?
To ni vprašanje, ki bi imelo lahek odgovor. Odvisno od človeka. Kdor ima rad tišino, mir, prostor zase, zvok pristne narave in mogoče tudi malo drugačne, bolj medsoseske odnose, gre malo izven Trbovelj na podeželje. Kdor si pa želi, da je ves čas v nekem vrvežu, da ima na dosegu roke čisto vse, res da ob bolj izpostavljen prometu in tudi emisijam, takšen bo pa rajši v mestu.
Si želite v Ljubljano voziti po tunelu do Savinjske doline ali je pot, po kateri vozite danes, za vas v redu?
Se pravi tunel je nuja?
Po moje ja. Če kaj hodite smučat v tujino, sploh k našim severnim sosedom, potem veste, da so tam tunele delali kot za šalo. Manjše, večje, samo zato, da so se izognili vasem, tistim majhnim po par sto prebivalcev. Ne vidim razloga, da ne bi nekje v prihodnosti našli toliko moči, da bi ga zgradili. Kajti multiplikator in učinek te povezave je neizmerljiv. Lahko ga izmerite do neke mere, a bo imel tolikšen učinek na celotno regijo, da čisto vsega ne boste mogli prikazat v številkah. In to mislim v dobrem smislu.
Ali hidroelektrarne na srednji Savi prinašajo več dobrega ali slabega za Zasavje?
Ko sva že pri okolju. Je bolje voziti smeti v Celje kot pa Unično?
Če sva že pri okolju … Ja, seveda, v Hrastniku so smeti zakopane in bodo tam še naslednjih sto let. S tem zelo posegamo v naravo. V Celju se jih pa sežiga. Seveda ne tako, kot je bilo mišljeno v naši cementarni. Za ta namen je bila v Celju zgrajena sežigalnica z minimalnimi izpusti v okolje, ki hkrati ogreva mesto. Iz tega vidika, kakšen pečat bomo pustili naravi, je ta pečat, ki se proizvaja v Hrastniku z okoljskega vidika slabši, kot ta, ki poteka v Celju.
Z vidika Trbovelj?
Z vidika Trbovelj in z vidika vseh ostalih.
Kakšni so sedaj odnosi med zasavskimi župani?
Jaz bom rekla, da nisem nikoli pošiljala kakšnih dopisov za hrbtom katerega od županov na državno raven, tako kot je to počel kateri izmed njih. Občina Trbovlje proti njim ne vlaga tožb, jih ne prijavlja na razne institucije … Iz naše strani je odnos v redu, ne morem pa tega trditi za ostale.
V obrtno poslovnih conah odpirate kar nekaj novih stvari. Kaj vas najbolj veseli, kar bo novega tam?
Tam naj bi zrasel tudi nov stanovanjski del Trbovelj?
Stanovanjski del Trbovelj bo odmaknjen od te industrijske cone bolj proti severu, proti staremu ribniku. Občina si prizadeva, da bi tam začela urejati novo stanovanjsko naselje. Bomo videli, kako bodo stvari stekle, ker niso odvisne samo od nas. Potrebne bo veliko energije, še kar nekaj finančnih sredstev, da bomo pripravili projekt. Če bi bilo vse po sreči, če bi vsi, ki so v ta projekt vpleteni, opravili svoje delo, bi ta projekt bil lahko izipeljan v roku dveh let.
Se že pripravljate na rolanje na ledenici?
Ja, že brusim rolerje, bom rekla kar skate. (smeh) To je en projekt, ki nariše nasmeh na obraz. Pripravljali smo ga približno pet let, kar precej usklajevanja je bilo potrebno zaradi potoka, ki teče skozi parcelo. Veseli smo, ker Ledenica počasi dobiva končno podobo in 26. avgusta bomo zvečer na prav poseben in edinstven način predali prostor našim občanom in občankam ter seveda tudi vsem ostalim, ki bodo zašli v naše mesto. Da boste lahko skejtali, se vozili s kolesi, rolali, plezali na dveh plezalnih stenah, na brvi prišli iz ene strani na drugo stran, uredili bomo tudi dodatna parkirišča. Poskrbeli bomo za športno vsebino. Mladi in mladi po srcu bodo dobili rekreativno športni prostor in zgornji del mesta bo zadihal na povsem drug način, kot je dihal doslej.
Kdaj se bodo Trboveljčani spet vozili z e-kolesi?
Povejte tri točke v trboveljski občini, kamor ste nazadnje peljali tistega, ki je prišel k vam na obisk od nekje drugje?
To je težko vprašanje, ker je bila zdaj korona in se kar ne upamo obiskovati. V času pred korono je bil to zagotovo zasavski virtualni muzej 4. dritl, potem ogled kakšne zbirke v zasavskem muzeju. Skoraj vedno obiskovalce peljemo tudi na naš zasavski triglav Kum. Če je bil obisk bolj gospodarske narave, potem smo radi obiskali Katapult. Seveda prija tudi kakšen krajši sprehod in kavica vmes.
Katerih drobnih stvari v občini se v naslednjem letu najbolj veselite? V letu do naslednjega občinskega praznika.
Drobnih kot manj vrednih kot 100.000 evrov? (smeh)
Manj vrednih kot 15.000 evrov.
(smeh) Ta je pa že težka, ker to so res drobne stvari, zeloj težko kaj izberem.
No, pa 100.000.
Kje boste gradili novo šolo?
Na Opekarni, kjer so blagovne rezerve, vendar moramo prej urediti še nekaj stvari.
Najlepša hvala za pogovor.
Marko Planinc
Foto: osebni arhiv in arhiv Občine Trbovlje