Pred uvedbo elektronskega recepta, smo v Sloveniji poznali bel in zelen recept, ki ga je bolnik prejel ob predpisu zdravil s strani zdravnika.
Barva recepta določa plačnika zdravil, ki jih je predpisal zdravnik za terapijo:
- za zdravila, predpisana na zelen recept, je plačnik Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS)
- za zdravila, predpisana na bel recept, je plačnik bolnik, kateremu je zdravilo namenjeno.
Še vedno imamo bel ali zelen recept, vendar je sedaj predpisan na kartici zdravstvenega zavarovanja oz. zdravnik vnese terapijo na skupni strežnik, do katerega imajo dostop vse lekarne v Sloveniji, seveda ob dostopu z vašo kartico zdravstvenega zavarovanja. Zdravilo lahko s kartico zdravstvenega zavarovanja prevzamete v katerikoli lekarni v Sloveniji.
Pri predpisovanju zdravil na bel ali zelen recept imajo zdravniki omejitve – pravila o predpisovanju zdravil v breme ZZZS in razvrstitve zdravil na liste.
Tukaj velja opomniti, da tudi v primeru, če zdravnik predpiše neko zdravilo na zelen recept, vendar je razvrščeno na negativno listo, ga mora bolnik v celoti plačati.
Zdravila se doplača v primeru, ko je cena zdravila višja kot je najvišja priznana vrednost (NPV), ki jo krije ZZZS za določeno učinkovino (medsebojno zamenljiva zdravila – MZZ) oz. terapevtsko skupino (TSK).
Če zdravila ne želite doplačati, lahko v lekarni (brez predhodnega posveta z zdravnikom) zamenjamo zdravila, ki so na seznamu medsebojno zamenljivih zdravil z zdravilom, ki je na tržišču brez doplačila. To nam omogoča omenjeni seznam, ki ga je določil plačnik (ZZZS) in znanje, ki smo ga pridobili tekom študija.
Če je plačnik (ZZZS) zdravilo uvrstil na terapevtsko listo zdravil, pa ne smemo zamenjati zdravila, saj je to kršenje pravil ZZZS. Takrat vas napotimo nazaj do zdravnika. Več o tem si lahko preberete na tej povezavi: terapevtske skupine, najvišje priznane vrednosti zdravil,… Na tej spletni strani najdete tudi druge koristne informacije o izdaji zdravil, terapevtske prehrane, medicinskih pripomočkih, …
Recept je lahko enkraten ali obnovljiv (bolnik lahko s kartico zdravstvenega zavarovanja v lekarni prevzame predpisana zdravila brez vmesnega obiska zdravnika; načeloma se uporablja za kronično terapijo; število takšnih dvigov na receptu označi zdravnik – praviloma največ za obdobje enega leta).
Veljavnost recepta:
- če imate predpisan antibiotik, ga lahko v lekarni prevzamete v treh dneh od datuma predpisa
- če imate predpisan narkotik, ga lahko v lekarni prevzamete v petih dneh od datuma predpisa (narkotik mora biti predpisan na papirnatem receptu v dvojniku)
- »običajni« recept ima veljavnost en mesec (npr. kronična terapija)
- če imate predpisan obnovljiv recept, ga je potrebno v lekarni »aktivirati« v roku enega meseca, nato velja dokler:
- se ne izkoristi število predpisanih ponovitev ali
- ne poteče datumska omejitev ali
- zdravnik ne ukine recepta ob spremembi terapije
Naslednje izdaje zdravil na obnovljiv recept se lahko izvršijo na predviden datum naslednje izdaje (60 dni od zadnje izdaje) ali v 30 dneh pred predvideno ponovno izdajo. Pred tem rokom pa le v izrednem primeru (študijska obveznost v tujini, daljše službeno ali zasebno potovanje v tujino). Po tem datumu (120 dni od zadnje izdaje) pa ena izdaja zdravila zapade. Npr. če ste zdravilo na obnovljiv recept dvignili 24. 11. 2024, lahko naslednji dvig opravite 23. 1. 2024, vendar ne kasneje kot 22. 3. 2025. Če zamudite datum, vam poteče ena izdaja zdravila.
Ob enkratnem dvigu zdravil vam lahko izdamo količino, ki zadostuje za največ trimesečno zdravljenje. Količino preračunamo glede na navodilo za odmerjanje zdravila, ki ga navede zdravnik. V kolikor količina originalnih pakiranj presega število odmerkov, ki zadostuje za trimesečno zdravljenje, moramo izdati manj originalnih pakiranj zdravila. V nasprotnem primeru (če količina predpisanih pakiranj ne zadošča trimesečnemu zdravljenju) pa ne smemo izdati več originalnih pakiranj. V tem primeru vas napotimo nazaj do zdravnika, da popravi recept ali dopiše preostala pakiranja.
Pri izdaji zdravil preverjamo tudi interval odmerjanja zdravila (npr. odmerjanje antibiotikov) in največji dnevni odmerek zdravila. Največji dnevni odmerek zdravila je določen s strani proizvajalca na osnovi kliničnih študij. Če predpisani dnevni odmerek zdravila presega priporočeni dnevni odmerek mora to zdravnik na recept označiti s klicajem.
V lekarni moramo razveljaviti recepte v primeru:
- če nas pooblaščeni zdravnik obvesti da je ukinil ali zamenjal zdravilo v obdobju veljavnosti recepta
- če je predpisano zdravilo izločeno s pozitivne liste in ga ni mogoče nadomestiti z drugim zdravilom (o tem moramo obvestiti pooblaščenega zdravnika, ki je zdravilo predpisal)
- če ob izdaji ugotovimo da je sočasno predpisanih več zdravil na recepte z enako učinkovino v enaki jakosti in enaki farmacevtski obliki – ne glede na to, da jih je predpisal eden ali več zdravnikov. V primeru elektronskih receptov ob tem vnesemo opombo oz. v primeru papirnatega recepta napišemo opombo na recept in vam ga vrnemo.
Kaj želimo poudariti:
- zdravila predpisana na elektronske recepte lahko prevzamete v katerikoli lekarni v Sloveniji
- bodite pozorni na veljavnost receptov in ponovnega dviga zdravil
- če vam v lekarni ponudimo zamenjavo za cenejše zdravilo oz. ob pomanjkanju zdravila na tržišču zamenjavo za drugo zdravilo in povemo, da ni potreben posvet z zdravnikom, nam prosim verjemite, ker smo se za to izobraževali in nam to tudi omogočajo pravila ZZZS
- izdaja zdravil je kompleksen postopek, ki zahteva veliko preračunavanja (odmerjanje, dnevni odmerek, število pakiranj, datum zadnje in naslednje izdaje zdravil, veljavnost recepta,..), poleg tega pa moramo še vsako škatlico zdravila posebej odjaviti iz sistema – ampak to je že druga zgodba.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.