Danes je na Občini Hrastnik potekala novinarska konferenca, na kateri je župan Občine Hrastnik Marko Funkl predstavil ukrepe, ki jih občina sprejema v prizadevanjih, da bi se pridružila zero waste občinam (občinam brez odpadkov, op. a.). Del ukrepov je tudi projekt brezplačne steklenice za vodo za vsa gospodinjstva, ki je nastal v sodelovanju s Steklarno Hrastnik in KSP Hrastnik. Projekt sta predstavili Simona Lesar, pooblaščenka za varstvo okolja v Steklarni Hrastnik, in Nives Venko, direktorica KSP Hrastnik.
Marko Funkl, župan Občine Hrastnik, je na tiskovni konferenci povedal: »Zasavje je v preteklosti bilo poznano po industriji, v zadnjih mesecih po težavah z odpadki, a naša želja je, da se ne odzivamo samo na težave, ki nastanejo, temveč moramo delovati v smeri zmanjševanja odpadkov in našega ogljičnega odtisa. Naš odnos do okolja mora postati bolj odgovoren, delati moramo na preventivi.«
Poleg podjetij so se na občini povezali tudi z nevladnimi organizacijami, ki imajo znanje s področja okoljevarstva: Umanotero, s katero bodo pripravili smernice za trajnostni razvoj občine, Eko krogom, Ekologi brez meja, skupaj z javnimi zavodi pripravljajo nabor kratko-, srednje- in dolgoročnih ukrepov. Na občini so vsi zaposleni že prejeli steklene kozarce za kavo in čaj, odstranili bodo tudi avtomate s plastičnimi lončki in prehrano. Kratkoročni ukrep je ločevanje odpadkov, na srednji rok si želijo postaviti pitnike (v šolah, v Športnem parku na Logu …), v vrtec vpeljati pralne plenice (ekološko in zdravstveno ustreznejše) … Dolgoročno pa si želijo izvesti energetsko sanacijo javnih stavb, ki še niso bile sanirane (Zdravstveni dom Hrastnik, Vrtec Hrastnik – enota Sonček, Delavski dom Hrastnik, Glasbena šola Hrastnik).
»Sprejemamo ukrepe za priključitev zero waste občinam,« je še dodal Funkl, »Vrhnika, ki jo smatramo kot primer dobre prakse, na primer pridela le 1 – 2 % lahke frakcije, v Zasavju (z Litijo in Radečami) pa povprečno 35 %. Če računamo, da je odvoz tone odpadkov s smetišča 130 evrov, bi lahko, če bi bil naš odstotek podoben vrhniškemu, takoj prihranili skoraj 400 tisoč evrov. In zato je tudi pomembno, da vsi ločujemo, saj je račun na občana za komunalne storitve preračunan na tono odpadkov.«
Občina Hrastnik je skupaj s KSP že Hrastnik postavila nove opozorilne table in koše za smeti in pasje iztrebke. Pri postavitvi so upoštevali tudi predloge, ki so jih podali občani. »Odziv občanom nas je pri tem res razveselil,« dodajajo.
Funkl se je dotaknil tudi problematike odlagališč odpadkov: »V Sloveniji smo v preteklosti gradili predimenzionirana smetišča, saj je za njimi stal tudi popolnoma napačen cilj – zbrati čim večjo količino odpadkov. Kar je zgrešeno, stremeti je potrebno k čim večjemu ločevanju in k čim manjšemu odlaganju. Na odpadkih in vodi ne sme nikoli biti logika ekonomskega zaslužka, ampak moramo zmanjšati porabo vode in električne energije ter urediti sortiranje odpadkov (s predpostavko, da jih že na začetku čim manj proizvedemo). Državna politika je tu spodbujala na napačen način. Ne skrivamo, kaj imamov Zasavju, in če bi se danes morali odločati o deponiji v Hrastniku, bi bil odgovor najbrž ne. Enako je stališče tudi glede sežigalnice. Naša regija je bila v preteklosti zelo obremenjena zaradi industrije, prav je, da se sedaj razporedi tudi na druge. Z OIC se bo naredil korak naprej, pri tem ves čas potekajo tudi pogovori z največjimi hrastniškimi podjetji.«
Simona Lesar iz Steklarne Hrastnike je dejala: »Skrb za družbo in okolje je ena od prioritet delovanja Steklarne Hrastnik. Za zmanjšanje negativnih vplivov na okolje se trudimo praktično na vsakem koraku. Eden od primerov je voda. Tako smo že pred časom v našem podjetju popolnoma ukinili uporabo ustekleničene vode. Tako nismo niti za trenutek oklevali, ko nas je občina Hrastnik povabila k sodelovanju v tem projektu in z veseljem podarili 3.800 steklenic. Gre za steklenico Diabolo iz naše lastne blagovne znamke HighGlass. Prvič so prebivalci občine imeli možnost dobiti steklenice na festivalu Funšterc, ki je potekal 14. septembra, sedaj jih lahko prevzamejo na KSP Hrastnik.
Pred kratkim so v Steklarni zagnali sončno elektrarno, ki jo bodo v nadaljevanju povezali z vodikarno – delom pilotne naprave, na katerem se bo proizvajal čisti brezogljični energent – vodik. Načrtujejo tudi postavitev še ene lastne 400 kilovatne (kW) sončne elektrarne, s čimer bodo sami ustvarili tri odstotke zelene električne energije, ki jo porabijo v tovarni.
Nives Venko, direktorica KSP Hrastnik, je na tiskovni konferenci dejala: »Glavni cilj in naloga KSP Hrastnik pri izvajanju storitev je oskrba naših uporabnikov z zdravo in pitno vodo ter varna vodooskrba. To nam uspeva. Seveda pa to zahteva strokovno in kvalitetno delo sodelavcev na vodovodu ter učinkovit in stalen nadzor. Največja grožnja so vsako leto hujše naravne nesreče ter posamezni primeri zlivanja gnojnice v bližinah zajetij pitne vode.«
KSP Hrastnik je v aprilu GZS – Zbornica komunalnega gospodarstva podelila certifikat Voda iz pipe. Direktorica Venko: »S pridobitvijo certifikata smo se zavezali, da bomo na delovnem mestu in na sestankih pili vodo iz pipe. Vsem zaposlenim smo v mesecu maju podarili steklenico z logotipom Vode iz pipe.« Občane, je še dodala, pozivajo k skrbnemu ravnanju z vodo – da za zalivanje uporabljajo deževnico oz. meteorno vodo, da prečiščeno odpadno komunalno vodo iz malih komunalnih čistilnih naprav namenijo za sanitarno porabo … Zgradili so tudi nove vodovode, kolektorske sisteme, čistilno napravo, kupili so novo smetarsko vozilo.
Občina Hrastnik je pred dvajsetimi leti med prvimi v Sloveniji pričela z ločenim zbiranjem odpadkov, danes pa ločeno zbirajo vse frakcije. Nives Venko je še povedala, da je KSP edino podjetje v Zasavju, ki ima sistem pobiranja kosovnih odpadkov od vrat do vrat, vsak prvi ponedeljek v mesecu, in da imajo ti ukrepi pozitivne učinke, saj se količina ločeno zbranih odpadkov povečuje.
Savus
Foto: arhiv Občine Hrastnik