Ob začetku šolskega leta smo pripravili pregled, kaj je novega na zasavskih srednjih in osnovnih šolah ter vrtcih in glasbenih šolah v novem šolskem letu. Danes je na vrsti Glasbena šola Trbovlje, odgovore na vprašanja nam je prijazno poslala ravnateljica Tanja Božiček Simnovčič.
Ali ste med počitnicami opravili kakšna naložbena oziroma vzdrževalna dela v svojih šolskih objektih? Katera, kakšna je vrednost?
V Glasbeni šoli Trbovlje so uredili odvodnjavanje strehe, preplastili del ravne strehe, izolirali podstrešje večnamenske dvorane in jo prepleskali.
Kako ste se pripravili na novo šolsko leto?
O tem težje pišem, saj je do konca avgusta opravljala delo ravnateljice še gospa Katja Mikula. V zadnjih tednih avgusta sva sicer sodelovali, da me je seznanila z načrti ipd.
Koliko učencev bo v letošnjem šolskem letu obiskovalo vašo šolo in koliko se jih je na novo odločilo za obisk glasbene šole?
Vpisanih učencev je trenutno le nekaj malega pod 300, od tega je na novo vpisanih približno 85 učencev, od tega so seveda nekateri že vpisani na kakšen drug inštrument.
Koliko in katere inštrumente poučujete na vaši glasbeni šoli?
Poučujemo vse orkestrske inštrumente, torej flavto, klarinet, saksofon, trobento, pozavno, tubo, violine, viole, violončela, tolkala ter petje in druge inštrumente: klavir, harmoniko, kitaro, pa tudi ljudske inštrumente: diatonično harmoniko ter tamburico. Letos bomo prvič poučevali tamburico in smo na to zelo ponosni.
Imate tudi kakšne dodatne programe (balet, različni orkestri)?
Na šoli imamo že vrsto let zelo uspešen in poln oddelek sodobnega plesa. Na šoli delujejo tudi štirje orkestri: pihalni, godalni, harmonikarski in kitarski. Poleg tega se učenci združujejo tudi v komorne skupine kot npr. narodno-zabavni ansambel, skupina flavt, jazz skupina, mali godalni ansambel itd.
Ali so programi zapolnjeni, ali je še možen vpis, in za katere inštrumente? Trenutno so programi polni, sigurno je možen še kak vpis na skupinske oddelke.
Imate v letošnjem šolskem letu v načrtu kakšne večje dejavnosti, povezane s šolo (morda obletnice, prireditve, sodelovanje s širšo skupnostjo itn.)?
Vsakoletne večje koncerte kot so Beseda, ples, glasba v sodelovanju s Knjižnico TS in VDC Zasavje, Božično novoletni koncert v DDT, Naš svet glasbe v maju 2025, prav tako v DDT, Pozdrav našemu mestu (skupaj z OŠ Tončke Čeč) ob občinskem prazniku. Seveda pa smo odprti za vsa stara in nova sodelovanja.
Kaj pogrešate (morda ureditev kakšnih prostorov, posodobitev, gradnjo česa novega, posodobitev programov itn.), kaj bi radi spremenili, izboljšali?
Vsekakor imamo na glasbeni šoli prostorsko stisko, a sva jo začeli v teh dneh z ravnateljico iz sosednje OŠ Tončke Čeč reševati tako, da si bomo določene učilnice posodili, saj je njihov pouk dopoldan, naš pa popoldan.
Se boste v letošnjem letu lotili kakšnih večjih vsebinskih projektov, se udeležili tekmovanj, revij?
Vsekakor se bodo učenci udeležili različnih tekmovanj, tako 54. tekmovanja mladih glasbenikov RS – TEMSIG 2025, kot priložnostnih drugih tekmovanj, vsakoletnih zasavskih in državnih revij na področju plesa in orkestrov ali posameznih inštrumentov.
Koliko ljudi je zaposlenih v vašem zavodu?
Zaenkrat je zaposlenih 21 učiteljev in 4 tehnični delavci.
V preteklih letih je bilo učiteljev v Sloveniji preveč, sedaj jih je premalo. Je tudi pri vas tako? Zakaj ja ali pa zakaj ne?
Zaenkrat nimamo večjih težav z iskanjem kadra. Večje težave so zaradi tega, ker so učitelji glasbenih šol pogosto zaposleni za zmanjšan delavni čas in morajo tako delati na različnih glasbenih šolah. Tako je več prilagajanja, usklajevanja, potnih stroškov ipd.
MP
Foto: arhiv Savus