Lani, v času, ko smo se šele dobro soočili z virusom covid- 19 je Igor Gošte izdal svojo deveto knjigo. Knjiga V zakulisju ni samo popis njegove novinarske kariere, je tudi nekakšen oris njegove življenjske zgodbe, ki so jo v zadnjih dveh desetletjih močno zaznamovali mediji.
Silvester Šurla, odgovorni urednik Reporterja, kjer je Igor našel svoj nov novinarski izziv, je v spremni besedi med drugim zapisal: »Pravijo, da za vsakim dežjem posije sonce in da konec ene zgodbe lahko pomeni začetek neke druge. Prehod ni enostaven, a ko se nabere preveč negativne energije, je potrebno stvari presekati, včasih te mora tudi kdo brcniti v zadnjo plat, da dobiš nov zagon. Igor Gošte je kmalu po odhodu z ETV začel pisati novo zgodbo, ostal je zvest samemu sebi, izbral je težjo pot. O tem tudi govori ta knjiga, ki je morala biti napisana. To ni njegova prva knjiga, preizkusil se je že v različnih žanrih, a ta knjiga je nekaj posebnega. Je majhen košček v mozaiku, ki odseva podobo medijskega močvirja na Slovenskem. Še kako potreben vpogled v zakulisje. Zgodba o tem, kaj se v resnici dogaja v ozadju, ko se kamere in mikrofoni ugasnejo. A avtor kljub temu ne opisuje samo senčnih plati, pri čemer najbrž tudi ne razkrije vsega, pač pa slikovito izriše tudi drugo, svetlo plat medijev, ki vseeno opravljajo svojo pomembno družbeno vlogo. Ne samo informirati, tudi opozarjati na krivice, gledati pod prste nosilcem družbene moči in, ne nazadnje, tudi razsvetljevati. Predvsem pa zastopati javni interes, ne pa sebičnih interesov medijskih lastnikov, ki so vedno bili, so in bodo.«
Nekaj besed o knjigi je zapisal tudi Igorjev nekdanji sodelavec z ETV Vid Šteh: »V zakulisju je Igorjeve morebiti najbolj zrelo delo doslej. Ne samo, da je v pisanju neobičajno kritičen in iskren (tisti, ki ga osebno poznamo, vemo, da je nekonfliktna oseba), hkrati pa še vedno uglajen in ne dopusti, da bi mu emocije zameglile pogled na realnost opisanih situacij. Igor je zmožen avtorefleksije in nikoli ne zanika svojih »slabosti« kot so trmoglavost, naivnost in včasih stoično prenašanje udarcev, na katere bi se marsikdo odzval bistveno bolj impulzivno. Ravno zato bi težko rekli, da Igor svoj novi roman izkorišča za obračune s tistimi, ki so ga na tak ali drugačen način prizadeli, saj skozi svoje pisanje odkrito priznava napake, ki jih je storil in se iz njih česa naučil (kar pa za tiste, ki so ga prizadeli, težko rečemo). V zakulisju je prej literarno ogledalo naše realnosti kot pa klasična avtobiografija, povrhu tega pa prikaže, kako nehvaležen, zahteven in ubijajoč je lahko poklic novinarja, še posebej če se ne pustiš voditi.«
Knjiga je izšla v nakladi 500 izvodov in je že v vseh večjih slovenskih knjižnicah. Če pa bi želeli knjigo kupiti, je na voljo pri Založbi Primus ali pri avtorju Igorju Goštetu.
Savus
Foto: naslovnica knjige V zakulisju