Občina Zagorje ob Savi, ki je po prenosu zemljišča s Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS postala lastnica športno rekreacijskega območja Evropark, tega pa 30 let ne sme odsvojiti, ga je predala v upravljanje Zavodu za šport Zagorje ob Savi. Na zavod je prenesla upravljanje z zelenim in urbanim delom Evroparka.
»Za nas to pomeni veliko odgovornost tako v organizacijskem smislu kot tudi z drugih vidikov, ki pa se je bomo lotili z vso skrbnostjo,« je ob tem povedala direktorica Zavoda za šport Zagorje Samantha Tina Lovše. »Obenem pomeni tudi izziv oziroma možnost aktivne vloge v razvoju enega največjih športno rekreacijskih parkov v tem delu Slovenije, na kar smo vsekakor ponosni.«
Po občinskem prostorskem načrtu bodo v urbanem delu Evroparka uredili športna igrišča, površino za izpust psov, površine za minigolf in namizni tenis, zgradili pa so že kolesarski pupm track in fitnes na prostem. V zelenem delu načrtujejo sankališče in otroško smučišče, adrenalinski park, lokostrelsko vadišče in prostor za piknik. Na vprašanje, kdo bo v nadaljevanju pristojen za uresničevanje teh načrtov, Lovšetova odgovarja: »Trenutno smo še v pripravi pogodbe o prenosu, s katero bodo natančno razmejene pristojnosti zavoda kot upravljalca ter občine kot ustanovitelja. Vsekakor je osnovna vizija, razvoj in popolnitev vsebin Evroparka že določena s sprejetim OPPN. Izvedbo ter morebitne nove ideje pa bosta z vzajemnim partnerstvom dogovorila Zavod za šport ter občina Zagorje.«
Vzdrževalna dela
S prenosom upravljanja je Zavod za šport zdaj zadolžen za glavna vzdrževalna dela v Evroparku, ki ga bo izvajal po že utečeni praksi in v sodelovanju s kmeti, ribiči in drugimi izvajalci. Zadolžen je tudi za dnevni nadzor stanja infrastrukture parka. Kasneje pa tudi, pravi Lovšetova, za načrtovanje in izvedbo popolnitve vsebin, ki jih park ponuja, in nadzor nad razvojem parka in njegovo uporabo.
Koliko denarja je potrebnega za tekoče vzdrževanje, bo pokazal popis vseh potrebnih del z investicijskim vzdrževanjem. Ta dela je namreč do zdaj opravljala Komunala v okviru skupnih športno-rekreacijskih površin v občini, je pojasnila Lovšetova, s prenosom upravljanja na zavod pa bodo za te površine vzpostavili ločeno evidenco. Sredstva za tekoče vzdrževanje Evroparka bo Občina zagotovila v svojem proračunu.
Druge prioritetne naloge Zavoda za šport
Samantha Tina Lovše je vodenje Zavoda za šport Zagorje prevzela konec preteklega leta. Kot je povedala, se je najprej lotila generalnega čiščenja zunanjosti športne dvorane in del v objektu: obnove stopnišča pred dvorano, beljenja garderob. »Vzpostavili smo tudi spletno stran zavoda, ki je tik pred zagonom ter izvedli prenovo plezalne stene po sodobnih varnostnih standardih, na njej opravili celovit servis in jo popolnili z novimi smermi ter oprimki, s čimer se v dvorano zopet vračajo zagorski plezalci.«
Prek programa trimesečnega usposabljanja na delu so pridobili tudi dva sodelavca, ki jim – pravi direktorica – pomagata pri vzpostavitvi novih projektov in nalog zavoda. »Prav tako smo začeli s projektom vzpostavitve fitnesa v stavbi Proletarec, ki ga nameravamo v prihodnjem letu nadaljevati, v pripravi pa je še kar nekaj projektov, za katere pripravljamo celovito dokumentacijo. Njihova izvedba pa je seveda pogojena s sredstvi, ki so zavodu dodeljena, in od uspešnosti pri razpisih za sofinanciranje. Vsekakor pa je vedno najprej potrebna vizija in izvedbeni načrt in tu želimo biti pripravljeni.« Po njenih besedah je kar nekaj infrastrukture, s katero zavod upravlja, v »zreli življenjski dobi«, kar pomeni, da bodo vanjo potrebna vlaganja. Se pa Lovšetova strinja, da morajo biti vse njihove »kapacitete« tudi maksimalno koriščene.
»Zavod mora po mojem mnenju preseči zgolj vlogo upravljalca športne infrastrukture,« pravi Lovšetova, »njegova vloga je tudi v povezovanju in pomoči zagorskim športnim društvom ter vzpostavitev podaljšane roke občine na področju organizacije športnih dogodkov, svetovanja v zvezi s potrebami vzpostavitve nove športne infrastrukture ter s tem povezanim črpanjem nepovratnih sredstev.« Na zavod se po njenih besedah dnevno obračajo društva in športni klubi, ki si želijo tesnejšega sodelovanja, pomoči pri izvedbi prireditev ter možnosti uporabe infrastrukture zavoda. »To je vsekakor pozitivno in z veseljem sodelujemo pri njihovih ali skupnih projektih,« še dodaja Lovšetova, »pozitiven pa je tudi odziv društev. To je iskreno povedano eno mojih najljubših področij te službe.«
TPK