Poletje je v polnem zamahu, številke na termometrih so vsak dan višje, kar povzroča tudi nemalo tegob povezanih z zdravjem in dobrim počutjem. Posebej občutljivi so starejši, mlajši otroci in osebe s kroničnimi boleznimi, predvsem srčni bolniki.
Nasveti, ki jih pišem v nadaljevanju, veljajo za vse, saj imajo lahko težave s toplotno obremenitvijo tudi popolnoma zdrave osebe.
Ne pozabimo na hidracijo
Prvi nasvet, ki se ga je poleti dobro držati, je pitje zadostne količine nesladkane in nizkokalorične tekočine. Samo s potenjem lahko namreč izgubimo na dan tudi do liter tekočine. To pa je potrebno nadomestiti, saj je nujna za delovanje in ohlajanje telesa, dehidracija vpliva na kognitivne funkcije in fizično zmogljivost – slabša storilnost, slabo počutje, utrujenost, zmedenost, nemir … Na dan naj bi odrasla oseba zaužila med dvema in tremi litri tekočine, približno eno tretjino jo dobimo iz hrane, zato naj bo v poletnih mesecih količina vaše zaužite količine vsaj liter in pol. Najboljša izbira je voda, ki ji lahko dodamo sadje ali zelenjavo in zelišča in dišavnice, kot so melisa, meta, limonska trava. Seveda pa tudi pri pitju tekočine ne smemo pretiravati, saj lahko prevelike količine povzročijo tveganje za zdravje. Ne pozabimo tudi na osebe, ki same morda ne znajo povedati, da potrebujejo tekočino ali si jo same ne morejo vzeti – dojenčki in majhni otroci, dementne osebe, nepokretne osebe …
Pri hrani izbirajte takšno, ki vas bo ohladila in hkrati hidrirala – sadje, zelenjava, različne juhe … Izogibajte se težki in močno začinjeni hrani.
Zaščitimo se pred soncem
Tekom dneva se zadržujte v senci. Ne izpostavljajte se sončnim žarkom med 10. in 17. uro, takrat je moč UV sevanja največja. Aktivnosti na prostem rajši opravite zgodaj zjutraj ali zvečer.
Ne smemo pozabiti niti na zaščito pred soncem, saj prekomerno izpostavljanje UV sončnim žarkom lahko povzroči akutne (sončne opekline) in kronično škodljive učinke na kožo (pospešeno staranje kože, rak kože), oči (siva mrena) in imunski sistem. Svetovna zdravstvena organizacija meni, da je malo izpostavljanja soncu koristno, hkrati pa poudarja, da je za vzdrževanje ustreznega nivoja vitamina D v telesu v poletnem času dovolj že 5 do 15 minut izpostavljanja soncu na sicer že izpostavljenih delih telesa (obraz, dlani, roke) dva do trikrat tedensko.
Če boste vseeno izpostavljeni soncu, je pomembno, da nanesete sončno kremo z ustreznim faktorjem 30 minut preden greste na sonce, nanos pa ponavljate na 2 uri ali po potrebi večkrat, če se boste kopali ali se močno potili. Klub uporabi sončne kreme na soncu ne ostajajte predolgo, saj ne nudijo 100 % zaščite pred sončnimi žarki.
Uporabljajte tudi kvalitetna sončna očala, telo zaščitite z lahkotnimi oblačili, glavo pa s pokrivalom.
Kako se pravilno ohladiti?
Človeška naravna nagnjenost poleti je, da začnemo prostore, v katerih smo, hladiti. V parkiranem avtu se temperatura pri 30 stopinjah ali več bliskovito dvigne, zato je hlajenje nujno, je pa potrebno vedeti, kako to storimo. Skrajne temperaturne razlike med ozračjem zunaj in v avtomobilu namreč lahko povzročijo zdravstvene težave – prehladi, vnetje ušes, vnetje oči … Pomembno je, da najprej odpremo vsa stekla, da spravimo segret zrak iz potniške kabine. Okna potem zapremo in nastavimo klimo na zaprt krog delovanja – da kroži notri le zrak, ki je ujet notri in onemogočimo dotok vročega zraka od zunaj. Temperaturna razlika med zunanjostjo in notranjostjo naj ne bi bila več kot 6 stopinj. Ohlajamo kabino in hladnega zraka ne usmerjamo v ljudi.
Tudi pri hlajenju bivalnih prostorov smo pozorni, da klimatske naprave ne nastavimo na preveliko razliko med notranjostjo in zunanjostjo. Zgodaj zjutraj odpremo vsa okna, nato pa jih zapremo, zapremo tudi žaluzije ali zagrnemo rulete.
Upam, da vam bodo navedeni nasveti vsaj nekoliko olajšali poletno vročino. V vsakem primeru še vedno velja, da je najboljša zaščita pred soncem izogibanje le-temu. Želimo vam prijetno poletje v senci in se veselimo vašega obiska v našem Centru za krepitev zdravja jeseni, ko ponovno začnemo z aktivnostmi. V poletnem času pa se z nami lahko ohladite na bazenu Trbovlje, kjer vsak petek ob 9. uri poteka vodena vadba našega kineziologa Luka Zupana.
Viri:
https://nijz.si/obmocna-enota-novo-mesto/zascitimo-se-pred-soncem/
https://www.gorenjske-lekarne.si/svetovanje-clanek/soncenje
Pfundner, I. (julij – avgust 2024). Kako se poleti pravilno hladiti. ABCzdravja.
Patricija Podbevšek, diplomirana medicinska sestra, vodja Centra za krepitev zdravja ZD Trbovlje
Foto: CKZ