Europe Direct Zasavje je 22. marca pripravila v prostorih Zavoda za mladino in šport Trbovlje okroglo mizo o diskriminaciji spolov.

Sodelovale so Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Evelin Vesenjak, predsednica konfederacije KNSS – Neodvisnost, Sonja Šmuc, nekdanja izvršna direktorica Združenja Manager in sedanja generalna direktorica podjetja Blueberry d.o.o., Tjaša Polc, direktorica Zasavske gospodarske zbornice, Barbara Binder, pravnica podjetja Sinet in Nuša Laznik, vodja urada za delo, ZRSZ , Območna služba Trbovlje, Urad za delo Hrastnik, Litija, Trbovlje, Zagorje. Okroglo mizo je vodila Jasmina Janjić, ogledali pa so si jo lahko v živo preko Facebook kanala Europe Direct Zasavje.

Evropska ambicija Gospodarstvo za ljudi med drugim vključuje evropski steber socialnih pravic, kamor spadajo tudi enake možnosti in posledično enakost spolov. Na okrogli mizi so udeleženke preverjale, če diskriminacija še obstaja in če, v kakšni obliki. Z dogodkom so obeležili dva dneva: 8. marec  – mednarodni dan žena, ki je dan praznovanja ekonomske, politične in socialne enakopravnosti ter dosežkov žensk, in 16. november – mednarodni dan strpnosti, v sklopu katerega bomo, čeprav nekaj mesecev prej, pozivali k strpnosti pri obravnavanju obeh.

Razprava uspešnih žensk je bila zanimiva. Izbrali smo šopek izjav iz debate.

Sonja Šmuc: »Čeprav je stanje iz leta v leto boljše, ženske vsaj na delovnih mestih nismo enakopravne. Ženske smo plačane manj kot moški.«

 

Evelin Vesenjak: »Bistveno bolj se moramo potruditi kot moški, da se dokažemo. Še posebej pa je zaskrbljujoče, da se tudi ženske, ki postanejo vodilne, poslužujejo diskriminacije žensk.«

 

 

Lidija Jerkič: »Pri nastopu funkcije žensko ponavadi vprašajo, kako bodo zmogle, gledajo, kako je urejena, oblečena. Pri moških to odpade, nikoli jih ne vprašajo, kako bo usklajeval družinsko življenje s funkcijo.«

 

 

Barbara Binder: »Težave so večplastne. Vendar vse izhaja iz vzgoje. Od nekdaj so učili, da so fantje pametni, punčke pa pridne. In ta vzorec se vleče generacije.«

 

Lidija Jerkič: »Ženske dvomijo v svoje sposobnosti in to tudi pošteno povedo. Moški so praviloma prepričani, da vse zmorejo. Če žensko nekdo ne porine na bolj odgovorno mesto, se sama težko odloči za karierni preskok.«

Barbara Binder: »Ženska vloga je nekaj, na kar sem ponosna. Lahko kreiram življenje, lahko sem nekaj več. Nismo enake moškim. Paziti moramo na to, kar nam daje nekaj več, empatijo, sočutje …«

Tjaša Polc: »Ni vedno vse enoznačno. Tudi kakšna ženska ima več moške energije in obratno. V življenju pa bi bilo precej lažje, če bi bolj upoštevali žensko energijo, predvsem empatijo.«

 

Nuša Laznik: »Pri vodenju je čustvena inteligenca zelo pomembna. In tu so ženske pomembne.«

 

 

Evelin Vesenjak: »Ženske moramo biti vesele in ponosne, da smo ženske. Pomembno pa je, da sodelujemo, da dajemo od sebe najboljše.«

Lidija Jerkič: »Razvoj gre v pravo smer, prihodnost pa prinaša nove izzive, saj v zadnjem času nimamo le moških in žensk …«

In na koncu še ugotovitev o treh vogalih, ki jih pregovorno pri hiši podpirajo ženske. Udeleženke so ugotovile, da bi bilo bolje, da moški in ženska podpirata po dva vogala domače hiše. In pribile: »Če si znata pravično razdeliti delo v kuhinji, bo tudi v spalnici boljše vzdušje.«

MP

Foto: MP