Digi mladina 21 je mladinska mednarodna Erasmus+ izmenjava, zaradi katere so mladim bližje priložnosti mladinskega dela. Mladinsko mednarodno Erasmus+ izmenjavo je slovenska nacionalna ekipa v sodelovanju z ekipama iz Bosne in Hercegovine (Omladinski centar Bugojno) in Španije (v okviru organizacije Motus Europa) zasnovala z željo po opolnomočenju mladih.
S projektom želimo nasloviti pomembnost dostopnosti mladinskega dela med mladimi. Slovenska multimedijska interesna skupina Media crew z mladinsko vodjo Nastjo Planinc je opazila, da je treba mlade opremiti prav z multimedijskimi kompetencami v hitro spreminjajočem se svetu, ki jih bodo lahko uporabljali za jasno komunikacijo o pozitivnih učinkih mladinskega dela tudi po koncu tega projekta.
Koordinatorka projekta Tjaša Golob pove, da je goreča želja mladih, ki se na tedenski ravni udeležujejo mladinskih priložnosti (interesne skupine, mladinske izmenjave, druženje z mednarodnimi prostovoljkami, lokalne aktivnosti v okviru mladinskega dela, psihosocialna svetovalnica), jasna – kako lahko še drugim mladim vlijemo to motivacijo in ljubezen do soustvarjanja skupnosti? Kako lahko naslovimo pozitivne plati mladinskega dela in jih predstavimo na način, da bo dostopen, zabaven in predvsem zanimiv mladim? Kako lahko mlade prek metod neformalnega izobraževanja naučimo digitalne komunikacijske pismenosti, ki bo povečala informiranost širše skupnosti in bo zajemala tudi tiste mlade, ki prihajajo iz marginaliziranih skupin?
Ob pregledu potreb smo ugotovili, da je prihodnost komuniciranja priložnosti mladinskega dela v avtentičnem, kreativnem in kompetentnem multimedijskem izražanju prek različnih kanalov. Četudi je metoda od ust do ust še vedno zanesljiv vir prenašanja dobrote, se je potrebno na spreminjajoče se okoliščine v digitalni dobi pripraviti še nekoliko drugače. 20 mladih in en fasilitator, ki so bili vključeni v Digi mladino 21, so v času izmenjave, ki je trajala 10 dni, dihali za povečanje informiranja in ozaveščanja mladih glede mladinskega dela, torej večanja vidnosti in vključevanja mladih v mladinsko delo, kar je zajemalo intenzivno učenje (delavnica Sinopsis, delavnica za delo z digitalnimi orodji) in konkretno delo na projektnih rezultatih. Med samo izmenjavo je potekala tudi facilitacija delavnice o različnih mladinskih priložnostih (glede na različna mednarodna okolja), v kateri so mladi spoznali visokokakovostne mladinske aktivnosti in mednarodne priložnosti, tudi tiste v okviru Erasmus+ in Evropske solidarnostne enote.
V tem procesu so prek vodenih aktivnosti in fasilitiranih delavnic ustvarili več multimedijskih vsebin, kot so Tiktok videi in »making of« izvedbe celotne izmenjave, ki so ga predstavili na zelo uspešnem zaključnem dogodku v ZMŠT, ki se ga je udeležilo zajetno število mladih. Projekt pa še zdaleč ni končan – poleg montiranja videovsebin za končno objavo nas čaka še podcast Gremo na kufe multimedijske ekipe Media Crew z mladimi udeleženci mladinske mednarodne izmenjave in direktorico Mladinske mreže MaMa Majo Hostnik. Dodatne diseminacijske aktivnosti pa tako slovensko nacionalno ekipo, kot tudi mednarodne partnerje, čakajo v letu 2025.
Projekt sofinancira Evropska unija.
PR objava