Družba Dewesoft, ki trenutno v Trbovljah in v svetu zaposluje 106 oseb in ima še enkrat toliko distributerjev in zunanjih sodelavcev, je leto 2016 zaključila s štirimi milijoni evrov dobička. Lani je ustvarila za 16 milijonov evrov prometa, kar je tri milijone več kot leta 2015. Za investicije je lani namenila 2 milijona.
Med naložbami je tudi projekt Katapult. Pod njegovim okriljem že deluje šest mladih podjetij. Prva moža Dewesofta Andrej Orožen in dr. Jure Knez sta poudarila, da Katapult ni samo še en inkubator, saj mladim podjetnikom nudi infrastrukturo podpornih podjetij za tako imenovano industrializacijo proizvodov. Prvo podjetje, ki mu je Dewesoft pomagal pri začetnih podjetniških korakih, je Chipolo. Kako je ta pomoč potekala, pa je dr. Knez ponazoril z računom 10 krat pet minut v pravem času s pravimi nasveti. Glede na krivuljo rasti prometa Dewesofta in Chipola je opozoril, da se je ta v primeru Chipola pričela dvigovati bistveno hitreje prav zaradi začetnega podpornega okolja. In ta izkušnja je Dewesoft med drugim spodbudila, da uresniči projekt Katapult.
Katapult vodi Jernej Pangeršič, ki poudarja, kako lahko ta mladim podjetnim ljudem pomaga skrajšati učni proces, ustvarja okolje za izmenjavo inovativnih idej, gradi centralizirano nabavo in omogoča dvosmerni mentorski proces, vzporedno s tem pa ustvari nova delovna mesta in seveda tudi uspešne zgodbe.
Te so na novinarski konferenci ob uradni otvoritvi Katapulta predstavili kar podjetniki, ki že delujejo v njem: Primož Zelenšek (Chipolo), Sašo Kastelic, ustanovitelj podjetja Ironate, Jure Zupanek (Zoyo Baby), Matic Hribar, idejni ustanovitelj Hillstrike in Alenka Knez (SOS šola). Dr. Knez pa je predstavil še eno skupino podjetnih mladih študentov, ki pod imenom Spacelink v prostorih Katapulta razvijajo raketo na hibridni pogon.
Trenutno imajo v Katapultu večji prostor za osemnajst oseb, namenjeno skupnemu delu oziroma sodelovanju (coworking), osem pisarn, pet proizvodnih prostorov, konferenčno sobo, prostor za sproščene sestanke in celo bar ter tri spalnice, v katerih lahko podjetniki poklepetajo ali prespijo, če se zaradi reševanja kakšnega poslovnega izziva odločijo ostati v službi čez noč.
Katapult mladim podjetnikom pomaga z mentorstvom, izkušnjami in povezavami, pomembna je njegova vloga pri testiranju izdelkov, proizvodnji in tudi pri doseganju skupnih, ugodnejših cen pri nabavi in logistiki.
Kot je poudaril Pangeršič pa Katapult v Trbovljah nikakor ne želi biti zadnji, temveč si bodo prizadevali za širitev in ustanavljanje podobnih po svetu.
Tatjana Polanc Kolander