Območje današnjega Zagorja je bilo gosto poseljeno že v prazgodovinskih časih, saj so tam kopali in predelovali železovo rudo. Ljudje so živeli tudi na kmetijah, podobnih tisti, kakršno gradijo v Evroparku.
Z gradnjo prazgodovinske kmetije Praštirc so začeli leta 2013. Postopek gradnje je dolgotrajen, saj uporabljajo prazgodovinske tehnike in pripomočke, pojasnjuje Martina Čebela iz Mladinskega centra Zagorje ob Savi: »Pri gradnji hiše smo uporabili naravne materiale, kot so les, glina in slama, ter se učili starih tehnik gradnje – z ročnim delom, brez žebljev in samo s kladivom. Tramove, ki smo jih obtesali s sekiro, smo obžgali z ognjem, da smo preprečili prehitro trohnjenje lesa. Pri pokrivanju strehe z lubjem smo uporabili le veje in vrv. Vsa kmetija je ograjena s prepletom leskovih vej. Ograjena je tudi prazgodovinska greda. Vrt smo prekopali s pomočjo ošiljenega kola. Preizkusili smo se tudi v lončarstvu in žganju lončenine v glineni peči, ki smo jo ravno tako izdelali sami. Urili smo se v kuhi na star način, iz lokalnih sestavin.«
Martina Čebela pravi, da je bilo najtežje postaviti konstrukcijo hiše in konstrukcijo lončarske delavnice. Tramove so namreč postavljali brez žebljev, saj jih v prazgodovinskih časih še niso uporabljali. Zapleteno pa je bilo tudi postavljanje peči, saj so morali izoblikovati lepo kupolo.
Kmetijo sestavljajo hiša, osrednji družabni prostor okrog ognjišča, lončarska delavnica in peč. Uredili so tudi gredo, na kateri rastejo poljščine iz prazgodovinskih časov. »Trenutno že rasteta grah in lan, ki je tudi že zacvetel,« pojasnjuje Čebela, »jeseni pa bomo zasejali tudi pšenico.«
Gradnjo prazgodovinske kmetije vodijo arheologi Arheofakta, oddelka znotraj Skupine Stik, in Mladinski center Zagorje ob Savi s svojimi prostovoljci. Sodeluje tudi Občina Zagorje ob Savi. Skupina STIK skrbi za prikaze arheološke dediščine in predstavljanje življenja v preteklosti. Pri gradnji in dogodkih pa redno sodelujejo tudi EVS prostovoljci iz tujine.
Pobudniki gradnje prazgodovinske kmetije Praštirc želijo, pojasnjuje Čebela, predstaviti bogato arheološko dediščino Zasavja in obuditi stare obrti.
Dogajanje pa se, ko bo kmetija zgrajena, ne bo ustavilo. Skupina Stik bo še naprej pripravljala raznovrstne delavnice, družabne dogodke pa bo organiziral tudi Mladinski center Zagorje. »Naša velika želja je,« pravi Čebela, »da bi občani in občanke vzeli to kmetijo za svojo in da bi postala prostor za učenje in druženje za vse generacije.«
Martina Drobne