Na današnji dan leta 1999 je umrl nekdanji hrastniški župan (uradno predsednik skupščine občine) in direktor Steklarne Hrastnik Brane Milinovič.
Danes se obeta precej miren torek. V Trbovljah se začenjajo Zasavski plavalni dnevi. V sklopu počitniških dejavnosti bodo otroci v Trbovljah ustvarjali, v Hrastniku prav tako, v Zagorju pa bo današnji dan namenjen športnim igram. Opozarjamo vas še na dnevna dogajanja in razstave, obiske galerij in muzejev. Naredite si dan in naredite ga tudi drugim. Vreme bo.
Vsako jutro vas zraven kave na portalu Savus.si čaka še obvestilo, kaj se obeta ta dan v Zasavju ali v povezavi z Zasavjem. Prosimo vse organizatorje, da nam vabila pošiljajo na info@savus.si.
Torek, 11. avgust 2026
Vreme

Danes bo sprva ponekod nekaj povečane oblačnosti, čez dan pa bo povečini sončno. Popoldne bo nastalo nekaj ploh in neviht. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 20, najvišje dnevne od 30 do 36 °C.
Jutri in v četrtek bo pretežno jasno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Vročina v notranjosti bo nekoliko popustila.
Zapore cest

V Zagorju ob Savi bo danes zaradi sečnje dreves med 8. in 15. uro veljala popolna zapora občinske ceste Kisovec–Čolnišče. Zapora bo vzpostavljena na območju Naselja na Šahtu, med hišnima številkama 35 in 36. Obvoz bo po lokalni cesti Zagorje-Čolnišče.
Na cesti Litija – Zagorje je pri zagorskem mostu do 2. decembra urejen izmenično enosmerni promet zaradi gradnje krožišča in rekonstrukcije mostu.
Polovična in popolna zapora državne ceste na odseku Sopota–Podkum–Zagorje, ki je postavljena zaradi sanacije brežine Spodnji Šklendrovec, bo predvidoma veljala do 21. septembra 2026, popolna zapora bo postavljena od 10. septembra do 17. septembra med 7. in 19. uro.
Zaradi izvedbe investicijskega vzdrževanja cest bo do predvidoma 15. avgusta 2026 vsak dan med 6.30 in 15.30 uro vzpostavljena popolna zapora lokalne ceste Urankar – Prečna (Jager) na odseku Knezdol.
Zaradi sanacije plazu in vseh vzporednih del je do 31. decembra 2026 za promet popolnoma zaprta Pečarjeva ulica (na naslovih Pečarjeva ulica 1 do Pečarjeva ulica 7). Obvoz do stavb Pečarjeva 6, 7, 8, … je mogoč iz smeri Okrogarjeve kolonije. Dostop do naslova Pečarjeva ulica 5 se bo prilagajal glede na potek in lokacijo gradbenih del.
Na cesti Podkraj-Radeče je zaradi plazu popolnoma zaprta regionalna cesta. Zapora bo veljala do končane sanacije plazu.
Preskrba z vodo

Komunala Trbovlje obvešča, da je zaradi daljšega obdobja suhega in toplega vremena izdatnost vodnih virov trenutno na zelo nizki ravni. Vse prebivalce zato prosijo za odgovorno, skrbno in racionalno rabo pitne vode. Posebej opozarjajo uporabnike vodovodnega sistema Čeče, da je zaradi zelo nizke izdatnosti vodnih virov do preklica prepovedana uporaba pitne vode za zalivanje, pranje vozil in površin, polnjenje bazenov ter druge nenujne namene. Vodo uporabljajte le za osnovne življenjske potrebe. Ob neupoštevanju prepovedi bodo primorani izvajati redukcije oziroma začasno zapirati posamezne odseke omrežja. Hvala za razumevanje.
Komunala Hrastnik obvešča uporabnike pitne vode, da se je zaradi dolgotrajnega sušnega obdobja močno zmanjšala izdatnost zajetij, zato le s težavo zagotavljajo normalno vodooskrbo. Vse prebivalce zato prosijo za odgovorno, skrbno in racionalno rabo pitne vode.
Električna energija

Danes bo zaradi del na distribucijskem omrežju in napravah od 8. do 12. ure prekinjena dobava električne energije odjemalcem, ki so oskrbovani iz TP Kopitnik 3, Kopitnik 2, Kopitnik, Pikelj, Gore, Skopno, Turje, Turje 2 (nadzorništvo Hrastnik), od 8. do 10 ure TP Lisca, izvod Kolenc (nadzorništvo Zagorje).
Jutri bo zaradi del na distribucijskem omrežju in napravah od 8. do 11. ure prekinjena dobava električne energije odjemalcem, ki so oskrbovani iz TP Žvarulje (nadzorništvo Zagorje).
Velika požarna ogroženost
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja od 8. julija 2026 naprej na območju celotne države. V naravnem okolju je poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti in požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete.
Dogodki
ZMŠT
Zasavski plavalni dnevi
Danes se na trboveljskem kopališču pričenjajo Zasavski plavalni dnevi. Dnevi so namenjeni poletnim aktivnostim, druženju, športu in zabavi za različne generacije. Danes bo ob 9. uri na bazenu potekala vodena vadba za starejše, med 16. in 18. Turistični val, med 16. in 19. uro pa bo v Klubu ZMŠT potekal open club.
Počitniške dejavnosti
DPM Trbovlje

DPM Trbovlje pripravlja vsak dan od 9. do 13. ure počitniške dejavnosti. Danes bodo prostovoljci za otroke pripravili delavnico, na kateri bodo ustvarjali plakat prijateljstva, gledali film v KD Svoboda, se igrali družabne in socialne igre in vrtičkali, v sredo bodo imeli telovadbo, vodne štafetne igre, kopanje, prosto igro in ustvarjalnico, v četrtek jutranji sprehod, ustvarjanje svoje pravljice, sproščanje s kredami in vodne igre, v petek pa bodo iskali fosile, imeli vodno zabavo, kopanje in ustvarjalnico s plastelinom. Obvezne so predhodne prijave, saj je število mest omejeno.
DPM Zagorje, VGC Zasavje, MC ZoS

Društvo prijateljev mladine Zagorje ob Savi, Večgeneracijski center Zasavje+ in Mladinski center Zagorje so pripravili raznolik brezplačen program za otroke, mladostnike in vse mlade po srcu. V prostorih Mladinskega centra Zagorje počitniške aktivnosti potekajo vsak torek in četrtek med 9. in 12. uro. Torki bodo namenjeni športnim aktivnostim in gibanju. četrtki so rezervirani za ustvarjalne delavnice. Ne manjkajo niti družabne igre, zanimivi izzivi, zabavne naloge in številna presenečenja. Podrobnejši program aktivnosti je dosegljiv na spletni strani DPM Zagorje https://www.dpm-zagorje.si/poletni-pocitniske-aktivnosti/ in MC ZoS https://www.mczos.si/medgeneracijsko-sredisce/ Del počitniškega programa v občini Zagorje ob ponedeljkih in sredah poteka v prostorih ZLU. Danes bodo otroci imeli na sporedu športne igre.
Brezplačno počitniško varstvo
Prvič letos Društvo prijateljev mladine Zagorje ob Savi skupaj z Večgeneracijskim centrom Zasavje+ in Občino Zagorje ob Savi organizira brezplačno poletno počitniško varstvo za otroke prve triade osnovne šole. Varstvo poteka v prostorih Mladinskega centra Zagorje v dveh terminih od 3. do 7. avgusta 2026 in od 10. do 14. avgusta 2026 vsak delovni dan med 6. in 16.30 uro. Otroci sodelovali pri ustvarjalnih, športnih in drugih zanimivih dejavnostih, organizatorji pa skrbijo tudi za zajtrk, malico in kosilo. Ker je število mest omejeno na 20 otrok v posameznem terminu, so predhodne prijave obvezne.
MC Hrastnik
Danes bodo otroci v sklopu torkovih packarij obiskali galerijo C.C.U. Prijave so obvezne na info@mch.si kjer z veseljem podajo še dodatne informacije o počitniškem varstvu.
Redne dejavnosti
Fina glina
Delavnica
Studio Fina glina pripravlja v svojih prostorih v Trbovljah delavnico ustvarjanja z glino za otroke. Delavnica se prične ob 16. uri.
ZMŠT
Open Club
»Vsak torek se henga v klubu,« pravijo v ZMŠT. Open Club je mladim na voljo vsak torek od 16. do 20. ure. Cilji projekta Open Club: širša družbena socializacija; znanja, uporabna za življenje; možnost ustvarjanja lastnih socialnih mrež; občutek smiselnosti lastnega angažiranja mladih; možnost, da se avtonomnosti naučijo na podlagi lastnih izkušenj …
VGC Zasavje
Slikarji
Večgeneracijski center Zasavje vsak torek od 14. do 17. ure v Hočijevi galeriji v Hrastniku delavnico slikanja (osnove slikanja in učenje novih tehnik, razstave).
VGC Zasavje in MC ZoS
Spletna vadba pilatesa
Večgeneracijski center Zasavje in Mladinski center Zagorje ob Savi vsak torek ob 18.30 uri pripravljata spletno vadbo pilatesa. Vadba poteka preko spletne povezave, vodi jo Azra Fazlić.
MC ZoS
Tuarkovo žogajne
»Cel dan sedenja? Polna glava? Prlet ven… mislm z nami v dvorano in zamenjaj ekran za igro. Vsak torek od 20.30 do 21.30 ure dvorana OŠ Toneta Okrogarja postane naše igrišče. Kua je na voljo? Košarka, nogomet, odbojka, chill folk, gibanje, ki te sprosti do te mere … da ti postaneš ti. Ne rabiš bit profi. Sam prid, zadihi, zlaufi se ~ zašvici ful in se mal odklop. Potrebuješ samo športno opremo, ostalo prnesemo mi,« sporočajo iz MC ZoS.
ZMŠT
Košarka
Ob torkih ob 20. uri v športni dvorani Polaj igrajo košarko za rekreacijo. Vabljeni so vsi, ki bi si želeli malo pretegniti noge in roke. Rekreacijo vodi Tilen Zupanc.
Večgeneracijski center Zasavje+
Dnevni center
V Dnevnih centrih izvajajo aktivnosti kot so učna pomoč za otroke, pomoč pri uporabi digitalne tehnologije, družabne igre, srečanja pogovornih skupin, pogovorne ure s strokovnjaki, ustvarjalnice in še veliko več. Dnevni center deluje v prostorih ZLU Zagorje ob ponedeljkih, torkih in sredah od 8. do 17. ure, ob četrtkih od 8. do 16. ure in ob petkih od 8. do 13. ure. Na KRC Hrastnik deluje ob ponedeljkih, sredah in četrtkih od 9. do 14. ure in v prostorih ZMŠT Trbovlje ob ponedeljkih, sredah in četrtkih od 11. do 16. ure.
MC ZoS
Gate za copate
V Mladinskem centru Zagorje ob Savi vsak dan v času odprtja poteka izmenjava oblačil. »Prinesi oblačila, ki jih ne nosiš več in jih zamenjaj za nekaj novega. Kaj pa, če nimaš nič za oddati? Ni panike – izberi, kar ti je všeč in reši oblačila pred nabiranjem prahu! Manj odpadkov, več stila! Pri nas je vse čisto preprosto in sproščeno: izberi, zamenjaj ali vzemi, kar ti je všeč in dodaj kanček dobrega počutja v svoj dan,« vabijo organizatorji.
ZMŠT Trbovlje
Letno kopališče Trbovlje
Letno kopališče Trbovlje je odprto od ponedeljka do petka od 9. do 18. uro, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa med 9. in 19. uro. Popoldanske vstopnice so na voljo od 13. ure dalje. Za vse, ki radi plavajo v mirnejšem večernem vzdušju, je vsak dan omogočeno tudi večerno rekreativno plavanje med 19. in 21. uro.
Bazen Hrastnik
Bazen Hrastnik je do septembra zaprt zaradi rednega letnega remonta.
Društvo za umetnost Kum
Razstava Art Kum 2025
V stari galeriji v gradu Sevnica je na ogled razstava Art Kum 2025, na kateri svoja dela predstavljajo Bogdan Barovič, Jože Potokar – Cvrčo, Vida Praznik, Nevenka Flajs, Robert Hiršel, Nina Gole, Vili Lamovšek, Tadej Gulič, Zdravko Dolinšek, Tatjana Mijatovič, Jerca Šantej, Jože Ovnik, Lojze Kalinšek, Matjaž Stopar, Lojze Adamlje, Nena Bedek in Ciril Horjak. Razstava je na ogled v obratovalnem času gradu Sevnica. Razstava bo na ogled do 28. avgusta.
ZMT
Dimnik, 50 let
Zunanja razstava Dimnik, 50 let je postavljena pred Zasavskim muzejem Trbovlje in si jo je mogoče ogledati vsak dan. Trboveljski dimnik je več kot le najvišji dimnik v Evropi. Je tudi objekt, s katerim se identificirajo Trbovlje, tudi Zasavje. Uporabljajo ga za logotipe, gesla, za prepoznavnost, za to, da drugje vedo, od kod prihajamo.
Zagorje
Ulična razstava posvečena žrtvam demence
Med nakupovalnim centrom Spar in mestnim rondojem si lahko ogledate razstavo, ki je posvečena žrtvam demence. Ob svetovnem mesecu demence bo od julija do konca septembra na ogled ulična razstava, katere namen je obiskovalcem približati svet človeka z demenco. Razstava ni namenjena zgolj predstavitvi bolezni, temveč želi spodbuditi razumevanje, empatijo in razmislek o tem, kako dragoceni so spomini in kako pomembno je ohraniti dostojanstvo človeka tudi takrat, ko ga spomin začne zapuščati.
Foto klub Hrastnik
Otvoritev razstave Fotografskega društva Jesenice/ Osrednja slovesnost ob prazniku Občine Hrastnik
V vitrini pri hrastniški pošti si lahko od 23. julija dalje ogledate reportaži z naslovom “Otvoritev razstave Fotografskega društva Jesenice” avtorja Miloša Hudarina in “Osrednja slovesnost ob prazniku Občine Hrastnik” avtorice Maje Rozman.
Foto klub Hrastnik
Oblak
V Portu v Hrastniku si lahko ogledate razstavo Oblak. Razstavljajo člani in članice Foto kluba Hrastnik Ciril Bec, Hana Biderman, Miloš Hudarin, Gregor Slemenšek, Urška Slemenšek in Jure Zupanek.
Zasavske knjižnice

Knjižnica Antona Sovreta v Hrastniku je v času počitnic ob ponedeljkih, torkih in sredah odprta od 13. do 19. ure, ob četrtkih in petkih od 8. do 14. ure. Ob sobotah je knjižnica zaprta.
Matična Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje je poleti odprta ob ponedeljkih in torkih od 12. do 19. ure, ob sredah, četrtkih in petkih pa od 8. do 14. ure. Enota Dom Svobode bo odprta ob ponedeljkih in torkih od 15. do 19. ure, ob sredah, četrtkih in petkih pa od 7. do 11. ure. Ob sobotah in nedeljah bosta obe enoti zaprti.
V Zagorju je matična Knjižnica Mileta Klopčiča v času poletja odprta ob ponedeljkih in sredah od 11. do 19. ure, ob torkih, četrtkih in petkih pa od 8. do 15. ure. Enota Kisovec bo odprta ob torkih, od 11.30 do 19. ure, enota Izlake pa ob četrtkih, prav tako od 11.30 do 19. ure.
Zasavski muzej Trbovlje

Zbirke v Zasavskem muzeju Trbovlje si lahko ob ponedeljkih in petkih ogledate od 8. do 13. ure ter ob torkih, sredah in četrtkih od 8. do 18. ure ter ob sobotah od 9. do 12. ure. Muzej je zaprt ob nedeljah in praznikih, izjema je praznik 8. februar, ko je muzej odprt. V muzeju se lahko dogovorite še za ogled rudarskega stanovanja na Njivi, etnološke poti in spominske hiše ustanovnega kongresa KPS na Čebinah.
V Zasavskem muzeju Trbovlje je do 4. junija 2026 na ogled razstava Stojan Batič – kipar iz Trbovelj 100 let. Na razstavi je predstavljen Batičev opus, ki se razodeva po motivni razsežnosti, materialnem eksperimentiranju in izjemni produktivnosti. Motiv rudarja in rudarskega življenja je kipar mojstrsko vpletel v javne spomenike v Zasavju.
V muzeju je na ogled razstava mladih ustvarjalcev Batič in jaz v okviru likovnega natečaja. Razstavljena so dela iz OŠ Gradec, OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik, OŠ Toneta Okrogarja Zagorje, OŠ Trbovlje, OŠ Trbovlje PŠ Alojza Hohkrauta. Razstava bo na ogled do 1. septembra 2026.
Muzej Hrastnik

Muzej Hrastnik je od ponedeljka do petka odprt od 8. do 14. ure, ko si lahko ogledate naslednje razstave: razstavne zbirke Znamenja ob poti, stalno razstavo Lutke in lutkarji, razstavo Razvoj osnovnega šolstva v Zasavju, občasno razstavo Sava združuje.
Rudarski muzej Zagorje
Rudarski muzej Zagorje je v Kisovcu na ogled ob torkih in sredah od 15. do 17. ure, ob četrtkih in petkih pa od 11. do 13. ure (tudi po dogovoru na tel. št. 040 588 351). Skozi muzej vas popelje Vlado Poredoš.
Na današnji dan
Če veste za kakšno znano Zasavko ali kakšnega znanega Zasavca, rojenega na današnji dan, nam, prosimo, sporočite na info@savus.si.
Brane Milinovič
Na današnji dan je leta 1999 v Hrastniku umrl nekdanji hrastniški župan (uradno predsednik skupščine občine) in dolgoletni direktor Steklarne Hrastnik Brane Milinovič. Po študiju prava v Ljubljani je poklicno pot začel v hrastniškem rudniku, konec šestdesetih let pa je vodil gostinsko podjetje Jelka. Leta 1970 je začel prvega od dveh mandatov predsednika skupščine Občine Hrastnik. Leta 1978 je postal direktor Steklarne Hrastnik, ki jo je vodil do leta 1992. V tem času je steklarna zaposlovala tudi do 1800 ljudi. Za svoje delo in dosežke na družbenem in gospodarskem področju je prejel priznanje zaslužni občan občine Hrastnik.
Svetovni dnevi
Če veste za kakšen svetovni dan ali nevsakdanji dan, ki je zapisan na koledarju, nam, prosimo, sporočite na info@savus.si.
Savus
Foto: arhiv Savus




