Na današnji dan se je leta 1934 v kraju Radoviči pri Metliki rodila pesnica, pisateljica in vzgojiteljica Vida Bošnjak Logar. Leta 1942 se je v Trbovljah rodila pisateljica, učiteljica in novinarka Marinka Fritz Kunc.
Za večino drugi delovni dan v tem letu se bo pričelo dogajati. V Zagorju župan sklicuje novoletno novinarsko konferenco, v DDT bo zvečer gledališka predstava Smoletove Antigone, v zagorski knjižnici pa predstavitev knjige Jasmine Jerant Primer: Anhovo. V Trbovljah bodo zavrteli zanimiv film (ob kavi) Nekaj malenkost drugačnega. Potem pa še več dnevnih dogajanj, odprte so tudi razstave, pa knjižnice in muzeji. Naredite si dan in naredite ga tudi drugim. Vreme bo.
Vsako jutro vas zraven kave na portalu Savus.si čaka še obvestilo, kaj se obeta ta dan v Zasavju ali v povezavi z Zasavjem. Prosimo vse organizatorje, da nam vabila pošiljajo na info@savus.si.
Torek, 7. januar 2025
Vreme
Danes bo oblačno, dež se bo na zahodu okrepil in popoldne razširil nad vso Slovenijo. Sprva bo še pihal jugozahodnik. Meja sneženja se bo ob močnejših padavinah v severni Sloveniji spustila do okoli 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 11 °C.
V noči na sredo bodo padavine ponehale, ponekod se bo oblačnost trgala. V sredo čez dan se bo spet pooblačilo, v zahodnih in osrednjih krajih bo znova začelo rahlo deževati. V četrtek bo večinoma oblačno in deževno, le na severovzhodu bo do večera še suho. Toplo bo. V noči na petek se bodo padavine razširile nad vso Slovenijo, meja sneženja se bo ponekod spustila do nižin. V petek zjutraj bodo padavine oslabele in ponehale.
Zapore cest
Na cesti Litija-Zagorje pri Zagorju velja izmenično enosmerni promet zaradi sanacije brežin in izgradnje galerije Šklendrovec.
Zaradi urejanja brežin (usadov) velja popolna zapora lokalne ceste Podkraj-Radeče za odcepom Kavšek-Ferk-Vene. Popolna zapora bo veljala do nadaljnjega med 7. do 24. uro.
Preskrba z vodo
V Zasavju ni napovedanih izklopov vode.
Električna energija
Danes in jutri ni napovedanih izklopov električne energije.
Dogodki
Občina Zagorje
Novinarska konferenca
Zagorski župan Matjaž Švagan je na novoletno novinarsko konferenco povabil zasavske novinarje. Sestali se bodo v gostišču Kum v Zagorju.
DDT
Gledališka predstava Antigona
Danes ob 19.30 uri bodo v gledališki dvorani Delavskega doma Trbovlje pripravili predstavo poetične politične drame Antigona za gledališki abonma in izven. Predstavo SNG Nova Gorica avtorja Dominika Smoleta je režiral Luka Marcen. Igrajo: Arna Hadžialjević, Blaž Valič, Jure Kopušar, Bine Matoh/Aleš Valič, Lara Fortuna in Gorazd Jakomini.
Mit o Antigoni, pokončni in pogumni upornici, že od antike naslavlja temeljno vprašanje o nasprotju med nenapisanimi človeškimi zakoni in kodificiranimi zakoni države. Smoletova Antigona se, za razliko od Sofoklejeve, ne ukvarja več z uporom avtoritarnemu vladarju. Njeno vodilo ni konfrontacija, ampak neomajna volja pri uresničevanju idealov in visoka moralna drža, ki danes vse bolj postajata nekaj neobstoječega, nezamisljivega, neznosnega. Antigonina zgodba ni le mit, ki ga lahko pozabimo; je slaba vest, ki nas zasleduje, tudi če jo neštetokrat zanikamo. Opominja nas na vsako priložnost, ko nismo delovali, pa bi morali, opozarja nas na našo vsakodnevno pragmatičnost, na družbeni konformizem, v katerem smo se izgubili, na strahove, ki nam onemogočajo, da bi vztrajali, na vsak trenutek, ko pozabimo na lastni jaz.
Knjižnica Mileta Klopčiča Zagorje
Jasmina Jerant – Primer: Anhovo
V Knjižnici Mileta Klopčiča v Zagorju bodo danes ob 18. uri pripravili predstavitev knjige Jasmine Jerant Primer: Anhovo. Z avtorico se bo pogovarjal Tomaž Petek. Knjiga Primer: Anhovo opisuje srednjo Soško dolino skozi nevralgično simbiozo gigantske cementarne z lokalnimi kraji od začetka dvajsetega stoletja do danes. Angažirana, iskriva in skrbno dokumentirana zgodovinopisno-raziskovalna pripoved prikaže globalni vzpon in padec čudežnega gradbenega materiala azbesta na perečem slovenskem primeru, vzporedno pa tudi najdlje trajajoče okoljevarstveno gibanje pri nas. Avtorica Jasmina Jerant (1980) je odraščala na Krasu in v Vipavski dolini. V Ljubljani je diplomirala iz filozofije in politologije na temo socialne pravičnosti in univerzalnega temeljnega dohodka (UTD). Zadnji dve leti živi v Soški dolini, kjer kot aktivistka sodeluje z domačini in društvom EKO Anhovo in dolina Soče.
ZLU in VGC
Bralni klub
Večgeneracijski center Zasavje in Zasavska ljudska univerza pripravljata vsak prvi torek v mesecu ob 18. uri bralni kljub za ljubitelje branja v prostorih ZLU v Zagorju.
Knjižnica Toneta Seliškarja
Računalniške urice za upokojence
V Knjižnici Toneta Seliškarja bodo danes ob 7.30 uri pripravili računalniške urice za upokojence. Učili se bodo o uporabi pametnih telefonov in tabličnih računalnikov.
Urice bodo potekale vsak torek, od 7.30 do 8.30 ure od oktobra do aprila v e-čitalnici knjižnice Toneta Seliškarja. Obvezne so predhodne prijave na telefonsko številko 03 56 25 712 ali osebno v knjižnici.
ZMŠT
Open Club
»Vsak torek se henga v klubu,« pravijo v ZMŠT. Open Club je mladim na voljo vsak torek od 16. do 20. ure. Cilji projekta Open Club: širša družbena socializacija; znanja, uporabna za življenje; možnost ustvarjanja lastnih socialnih mrež; občutek smiselnosti lastnega angažiranja mladih; možnost, da se avtonomnosti naučijo na podlagi lastnih izkušenj …
ZMŠT
Košarka
Ob torkih ob 20. uri v športni dvorani Polaj igrajo košarko za rekreacijo. Vabljeni so vsi, ki bi si želeli malo pretegniti noge in roke. Rekreacijo vodi Tilen Zupanc.
Večgeneracijski center Zasavje
Kul plac
VGC Zasavje ob torkih med 15. in 17. in četrtkih med 15. in 16. uro organizira Kul plac na Zasavski ljudski univerzi v Zagorju za vse, ki iščejo prostor, kjer lahko delajo domače naloge in se družijo s prijatelji. Na voljo je mentor, ki bo mladim pomagal pri učenju, hkrati pa bodo poskrbeli za zabavno in sproščeno vzdušje!
ZLU
Vadba Stresi stres
V telovadnici VDC Zasavje vsak torek ob 18.15 uri poteka vadba Stresi stres. Vadbo vodi Nataša Jerman Rajh.
ZLU
Na kavo na ljudsko!
Danes ob 9. uri vabljeni vsi Na kavo na ljudsko! Kavo kuhajo v dnevnem centru Večgeneracijskega centra in Zasavske ljudske univerze v prostorih ZLU Zagorje.
Večgeneracijski center Zasavje+
Dnevni center
V Dnevnih centrih izvajajo aktivnosti kot so učna pomoč za otroke, pomoč pri uporabi digitalne tehnologije, družabne igre, srečanja pogovornih skupin, pogovorne ure s strokovnjaki, ustvarjalnice in še veliko več. Dnevni center deluje v prostorih ZLU Zagorje ob ponedeljkih, torkih in sredah od 8. do 17. ure, ob četrtkih od 8. do 16. ure in ob petkih od 8. do 13. ure. Na KRC Hrastnik deluje ob ponedeljkih, sredah in četrtkih od 9. do 14. ure in v prostorih ZMŠT Trbovlje ob ponedeljkih, sredah in četrtkih od 11. do 16. ure.
Javni zavod za kulturo, šport, mladino in turizem Hrastnik
Bazen Hrastnik
Bazen Hrastnik je ob ponedeljkih, torkih, sredah in petkih odprt od 6.30 do 8.30 ure in od 16. do 20.30 ure ter ob četrtkih od 16. do 20.30 ure. Ob sobotah in nedeljah pa si skok v bazen lahko privoščite med 9. in 12. uro ter 16. in 21. uro.
Galerija Medija
Razstava 61. slikarske kolonije Izlake-Zagorje
V Galeriji Medija v vili Medea je na ogled razstava 61. slikarske kolonije Izlake – Zagorje. Razstavljena so dela udeležencev poletne kolonije. Razstavljajo: Bagrat Arazyan (Armenija), Karmen Bajec (Slovenija), Dragica Davitkova Erič (Slovenija), Milan Erič (Slovenija), Wilma Geerts (Nizozemska), Jan Ketelaar (Nizozemska), Marko Kovačič (Slovenija), Brigitte Kranz (Avstrija), Polona Petek (Slovenija), David Sancho (Španija), Veronika Vesel Potočnik (Slovenija) in Oleksandra Voronina (Ukrajina). Razstava bo odprta do 5. februarja 2025. Galerija je odprta ob ponedeljkih in četrtkih od 15. do 19. ure, ob torkih, sredah in petkih pa od 10. do 14. ure. Ob praznikih, sobotah in nedeljah je galerija zaprta.
Delavski dom Zagorje
Razstava Januše Mravlje
V avli Delavskega doma Zagorje je na ogled prodajna razstava energijskih slik Januše Mravlje, ki je razstavi dala naslov Prebujajoča. Razstava bo na ogled do 13. januarja v času delovanja Delavskega doma Zagorje.
Hočijeva galerija Hrastnik
Razstava Čuvajte mi Jugoslavijo
V Hočijevi galeriji v Delavskem domu Hrastnik je na ogled razstava Čuvajte mi Jugoslavijo, ki predstavlja spomenike Karađorđevićem v Sloveniji. Srbsko vladarsko rodbino je ustanovil Karađorđe Petrović (1767–1817), veliki vožd Srbije med prvo srbsko vstajo 1804–1813. V 19. stoletju se je borila za srbski prestol z rodbino Obrenovićev. Karađorđevići so kraljevali tudi skupni državi Srbov, Hrvatov in Slovencev (kasneje Jugoslaviji) po prvi svetovni vojni do konca druge. Razstava bo odprta do 10. januarja vsak delovni dan od 17. do 19. ure.
Foto klub Hrastnik
Od bele do črne
Foto klub Hrastnik in Društvo fotografov SVIT sodelujeta z izmenjavo razstav že od leta 2015. Tokrat so v Zdravstvenem domu Hrastnik na ogled postavili fotografije 16. avtoric in avtorjev. Razstavo so poimenovali Od bele do črne. Razstavljajo Andrej Repar, Darko Petelinšek, David Brusnjak, Davorin Puhar, Hedvika Gumilar, Igor Kastelic, Rok Deželak, Lidija Polajžer, Mitja Korošec, Mojca Cvirn, Renata Hönigmann , Robert Gajšek, Vanja Tajnšek, Urška Gradišnik, Vid Sajko in Žiga Gričnik.
Razstava Dol in Hrastnik do leta 1940
Pred spomenikom borcem in žrtvam fašističnega nasilja v Hrastniku je na ogled občasna razstava Hrastnik v dokumentih Zgodovinskega arhiva Celje, ki je nastala v sodelovanju med Zgodovinskim arhivom Celje in Zasavskim muzejem Trbovlje. »Arhiv v regiji« je kontinuiran projekt Zgodovinskega arhiva Celje, ki je osredotočen na predstavitve različnih vsebinskih zvrsti in kategorij arhivskega gradiva, ki je nastalo po posameznih regijah pristojnosti arhiva. Na tej razstavi se osredotočajo na izbor arhivskega gradiva iz življenja občine Dol in Hrastnik – Dol do leta 1940.
Zagorje
Ulična razstava ob 150-letnici posvetitve zagorske župnijske cerkve
Ob 150 letnici posvetitve župnijske cerkve so ob regionalni cesti med mestnim krožiščem in Sparom v Zagorju postavili ulično razstavo, ki prikazuje zgodovino zagorske cerkve sv. Petra in Pavla.
Delavski dom Hrastnik
Razstava Foto sekcije KD Svoboda Dol
Na pročelju avle Delavskega doma Hrastnik je na ogled fotografska razstava članov Foto sekcije Kulturnega društva Svoboda Dol pri Hrastniku.
Foto klub Hrastnik
Vitrina pri pošti
V vitrini pri hrastniški pošti je na ogled reportaža z naslovom Otvoritev razstave Foto kluba Hrastnik. Avtor fotografij je Armand Meterc.
Zasavske knjižnice
Knjižnica Antona Sovreta v Hrastniku je ob ponedeljkih, torkih in sredah odprta od 11. do 19. ure, ob četrtkih od 9. do 17. ure, ob petkih od 11. do 19. ure in ob sobotah od 7.30 do 12.30 ure.
Matična Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje je odprta od ponedeljka do petka od 9. do 19. ure in ob sobotah od 8. do 13. ure. Enota Dom Svobode je odprta ob ponedeljkih in torkih od 15. do 19. ure in ob sredah, četrtkih ter petkih od 7. do 11. ure, ob sobotah je zaprta.
V Zagorju je matična Knjižnica Mileta Klopčiča ob ponedeljkih, sredah in petkih odprta od 10. – 19. ure, ob torkih in četrtkih od 7. do 15. ure in ob sobotah od 7.30 do 12.30 ure. Enoti Kisovec in Izlake pa sta odprti ob torkih in četrtkih od 11.30 do 19. ure. Na stopnišču Knjižnice Zagorje si lahko ogledate razstavo čipk S srčevkami v praznični čas.
Zasavski muzej Trbovlje
Zbirke v Zasavskem muzeju Trbovlje si lahko ob ponedeljkih in petkih ogledate od 8. do 13. ure ter ob torkih, sredah in četrtkih od 8. do 18. ure ter ob sobotah od 9. do 12. ure. Muzej je zaprt ob nedeljah in praznikih, izjema je praznik 8. februar, ko je muzej odprt. V muzeju se lahko dogovorite še za ogled rudarskega stanovanja na Njivi, etnološke poti in spominske hiše ustanovnega kongresa KPS na Čebinah.
V ZMT je na ogled razstava Brez proletarcev Trbovelj ni ob stoletnici spopada delavcev z Orjuno. Avtor razstave je kustos ZMT Žiga Blaj. Občasna razstava predstavlja prelomne dogodke, ki so se odvijali leta 1924, in njihove posledice, ki so za vselej zaznamovale zgodovino Trbovelj. Odprta bo do 6. junija 2025.
V ZMT je na ogled občasna razstava o delovanju društva Sokol Trbovlje in Slavku Hlastanu, prvemu olimpijcu iz Trbovelj, ki je leta 1924 nastopil na poletnih olimpijskih igrah v Parizu. Razstava bo odprta do 28. februarja 2025.
V ZMT je na ogled gostujoča razstava Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije in Muzeja športa Srebrne igre 1984, ki ob 40. obletnici zimskih olimpijskih iger v Sarajevu prikazuje vlogo Slovencev v takratnem olimpijskem dogajanju. Razstava bo na ogled do 6. januarja 2025.
Muzej Hrastnik
Muzej Hrastnik je od ponedeljka do petka odprt od 8. do 14. ure, ko si lahko ogledate naslednje razstave: razstavne zbirke Znamenja ob poti, stalno razstavo Lutke in lutkarji, razstavo Razvoj osnovnega šolstva v Zasavju, občasno razstavo Sava združuje.
Rudarski muzej Zagorje
Rudarski muzej Zagorje je v Kisovcu na ogled ob torkih in sredah od 15. do 17. ure, ob četrtkih in petkih pa od 11. do 13. ure (tudi po dogovoru na tel. št. 040 588 351). Skozi muzej vas popelje Vlado Poredoš.
Delavski dom Trbovlje – filmska kava
Nekaj malenkost drugačnega
ob 9. uri
Izvirni naslov Un p’tit truc en plus (Francija, 2024), režija Artus, scenarij Artus, Clément Marchand, Milan Mauger, igrajo Artus, Clovis Cornillac, Alice Belaïdi …
Da bi pobegnila pred policijo, sta roparja, sin in oče, prisiljena iskati zatočišče v poletnem taboru za mlade odrasle z duševnimi motnjami, pri čemer se izdajata za enega izmed varovancev in njegovega specialnega vzgojitelja. To je začetek težav in izjemne življenjske izkušnje, ki ju bo za vedno spremenila. Film je delno navdahnjen z resničnimi dogodki, kar mu daje dodaten čustveni pečat in globino. Čeprav je film prava komična poslastica, prinaša tudi globoko sporočilo o človečnosti, sprejemanju in prijateljstvu. Življenje v kampu in odnosi med junaki gledalca spomnijo, kako pomembna je empatija in koliko se lahko naučimo od tistih, ki se vsak dan soočajo z edinstvenimi izzivi. Kritiki ga hvalijo kot svež in presenetljivo globok prikaz življenja, ki v svoji komični srčnosti naslavlja občutljive teme.
Na današnji dan
Če veste za kakšno znano Zasavko ali kakšnega znanega Zasavca, rojenega na današnji dan, nam, prosimo, sporočite na info@savus.si.
Vida Bošnjak Logar
Na današnji dan se je leta 1934 v kraju Radoviči pri Metliki rodila pesnica, pisateljica in vzgojiteljica Vida Bošnjak Logar. Otroštvo je preživela v Beli Krajini. Po končani Srednji vzgojiteljski šoli v Ljubljani je prvo leto službovala v Lokah pri Zagorju, nato je bila od leta 1954 do upokojitve zaposlena v Vzgojno varstveni organizaciji Hrastnik, v letih 1960–1984 na delovnem mestu ravnateljice. Leta 1998 je javnosti predstavila svojo prvo pesniško zbirko Obraz, ki je izšla v samozaložbi. Sledila je pesniška zbirka Slutnja: Ko so ptice pele jutro (1999), zbirka kratke proze Spreminjanja (2001) in trilogija Potovanja (2009). Za svoje delo je prejela občinsko nagrado zaslužni občan za vzgojo in izobraževanje.
Marinka Fritz Kunc
Na današnji dan leta 1942 se je v Trbovljah rodila pisateljica, učiteljica in novinarka Marinka Fritz Kunc. Mladost je preživela v Trbovljah. Kot novinarka je začela delati v sedemdesetih letih. Pisala je kolumne in publicistične članke o aktualnih družbenih vprašanjih za različne slovenske časopise in revije. Izdala je biografijo o letih odraščanja Zorana Jankovića in biografijo odraščanja Janeza Drnovška. Po izidu prvega romana Janov krik leta 1985 se je usmerila v pisateljevanje. Tematike njenih romanov so droge, kriminal, AIDS, nasilje v družini, ljubezen … Mlade in starše je ozaveščala o drogah s projektom Demistifikacija droge. Za literarna dela in radijske igre je prejela več pomembnih priznanj.
Svetovni dnevi
Če pa veste za kakšen svetovni dan ali nevsakdanji dan, ki je zapisan na koledarju, nam, prosimo, sporočite na info@savus.si.
Savus
Foto: arhiv Savus