Na današnji dan se je leta 1924 v Trbovljah rodil publicist, velik poznavalec planinstva, rudarstva, Trbovelj in z njimi povezane literature Tine Lenarčič, leta 1928 v Zagorju ob Savi rodil partizan, arestant, likovni pedagog, akademski slikar, kipar, fotograf, pesnik in filmski ustvarjalec Franc Kopitar.
Sicer pa bo v Zasavju danes precej miren dan, kot se za ponedeljek spodobi. Večjih prireditev ni napovedanih, če odštejemo abonmajsko predstavo Iz doline v planine v Hrastniku. Se pa lahko pridružite sočutni točki Hospic v Zagorju, drugim današnjim rednim dejavnostim, lahko pa si v Hrastniku ogledate novo razstavo Foto kluba o koncertu Laibacha. Naredite si dan in naredite ga tudi drugim. Vreme bo.
Vsako jutro vas zraven kave na portalu Savus.si čaka še obvestilo, kaj se obeta ta dan v Zasavju ali v povezavi z Zasavjem. Prosimo vse organizatorje, da nam vabila pošiljajo na info@savus.si.
Ponedeljek, 4. november 2024
Vreme
Danes bo pretežno jasno, zjutraj in deloma dopoldne bo po nekaterih nižinah v notranjosti megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 3, najvišje dnevne okoli 14 °C.
Jutri in v sredo bo večinoma sončno z visoko koprenasto oblačnostjo. Zjutraj in deloma dopoldne bo po nižinah megla, ki bo bolj vztrajna v sredo.
Zapore cest
Na cesti Litija-Zagorje pri Zagorju velja izmenično enosmerni promet zaradi sanacije brežin in izgradnje galerije Šklendrovec. Do 17. novembra bo veljala 24-urna popolna zapora. Datum zaključka del se je zaradi nepredvidenih dodatnih del premaknil v julij 2025.
Na državni cesti na odseku Hrastnik–most čez Savo v Hrastniku poteka promet zaradi obnove cestišča izmenično enosmerno.
Cesta Hrastnik-Radeče je zaprta za ves promet. Potekajo sanacijska dela. Do zapore je cesta odprta za lokalni promet.
Pot po stopnicah od vrta tete Johance do letališča v Evroparku v Zagorju je zaradi plazovitega terena in hudournika začasno zaprta.
Preskrba z vodo
Zaradi kontaminacije vodnega vira je potrebno vodo iz vodovodnega sistema v prehranske namene prekuhavati v občini Zagorje ob Savi na območju vodovodnega sistema Dobrljevo. Vodo je treba prekuhavati tudi v občini Hrastnik na območju Šavne Peči in Spodnjega Kala.
Če je voda motna, je potrebno pred prekuhavanjem odstraniti večino delcev. To se doseže z usedanjem in nato filtracijo skozi več plasti čiste, najbolje prelikane tkanine ali skozi čist papirnat filter. Ko voda zavre, naj burno vre še 3 minute. Tako pripravljeno vodo hranite v hladilniku, v isti posodi, kot ste jo prekuhali, uporabljate jo lahko 24 ur, izjemoma do 48 ur.
Navodilo za prekuhavanje pitne vode je v celoti objavljeno na spletni strani NIJZ.
Električna energija
Danes bo zaradi del na distribucijskem omrežju in napravah od 8. do 13. ure prekinjena dobava električne energije odjemalcem, ki so oskrbovani iz TP Kovk 2, od 11. do 15. ure pa iz TP Kovk (nadzorništvo Hrastnik). V primeru slabega vremena bodo dela prestavljena.
Jutri bo zaradi del na distribucijskem omrežju in napravah od 8. do 13. ure prekinjena dobava električne energije odjemalcem, ki so oskrbovani iz TP Kopitnik 3, od 11. do 15. ure pa iz TP Kopitnik (nadzorništvo Hrastnik). V primeru slabega vremena bodo dela prestavljena.
Dogodki
Gledališka skupina Svoboda Dol pri Hrastniku
Iz doline v planine
Gledališka skupina Kulturnega društva Svoboda Dol pri Hrastniku bo danes ob 19.30 uri v Delavskem domu Hrastnik uprizorila predstavo Iz doline v planine za abonma in izven. V predstavi nastopajo: Marija Hafner (oskrbnica koče), Jure Kolar (sin oskrbnice), Benjamin Flisek (športnik), avstrijske turistke Jelka Škoberne (mama), Eva Lovrenčič in Marija Pajić (hčerke), Laura Pusar, Jure Kolar (težka pohodnika), Lina Grebenc Tovornik, Neža Klepej, Patrik Fakin (mladi pohodniki), Anita Pušnik Klanjšek, Jasmina Janjić (hrastniški pohodnici).
VDC Zasavje
Sočutna točka Hospic
Slovensko društvo HOSPIC vabi tiste, ki potrebujejo podporo pri soočanju z umiranjem in minljivostjo ter v procesu žalovanja, da se jim pridruži prvi ponedeljek v mesecu med 17. in 18. uro v VDC Zasavje v Zagorju. Sočutna točka je namenjena vsem, ki v tako težkem življenjskem obdobju potrebujejo kakršnokoli informacijo.
ZLU
Tečaj nemščine za začetnike
Danes ob 8. uri Zasavska ljudska univerza nadaljuje s tečajem nemščine za začetnike v Rudarskem domu Trbovlje. Izvajalka je Nina Vučilovski.
VGC
Delavnica ročnih del
Vsak ponedeljek ob 17. uri Večgeneracijski center pripravlja v prostorih Mladinskega centra Hrastnik delavnico ročnih del. Vodijo jo članice sekcije Plave orlice DU Hrastnik.
Večgeneracijski center Zasavje+
Dnevni center
V Dnevnih centrih izvajajo aktivnosti kot so učna pomoč za otroke, pomoč pri uporabi digitalne tehnologije, družabne igre, srečanja pogovornih skupin, pogovorne ure s strokovnjaki, ustvarjalnice in še veliko več. Dnevni center deluje v prostorih ZLU Zagorje ob ponedeljkih, torkih in sredah od 8. do 17. ure, ob četrtkih od 8. do 16. ure in ob petkih od 8. do 13. ure. Na KRC Hrastnik deluje ob ponedeljkih, sredah in četrtkih od 9. do 14. ure in v prostorih ZMŠT Trbovlje ob ponedeljkih, sredah in četrtkih od 11. do 16. ure.
Javni zavod za kulturo, šport, mladino in turizem Hrastnik
Bazen Hrastnik
Bazen Hrastnik je ob ponedeljkih, torkih, sredah in petkih odprt od 6.30 do 8.30 ure in od 16. do 20.30 ure ter ob četrtkih od 16. do 20.30 ure. Ob sobotah in nedeljah pa si skok v bazen lahko privoščite med 9. in 12. uro ter 16. in 21. uro.
Foto galerija f 2,8
Kam greš Slovenija?
V Foto galeriji f 2,8 Zagorje (odprta je ob ponedeljkih med 17. in 19. uro in ob četrtkih od 9. do 12. ure ter vsako prvo soboto v mesecu od 10. do 12. ure) si lahko ogledate fotografsko razstavo Boruta Živuloviča z naslovom Kam greš Slovenija?
Fotoreporter Borut Živulovič s svojimi fotografijami gledalca oz. opazovalca ne pusti hladnega. Vsaka fotografija je prežeta z optimizmom, v katerem je mogoče zaslediti tudi kanček humorja, ne glede na dejstvo, da so fotografije nastale ob tragičnih dogodkih in v luči upora proti ukrepom, ki so zaznamovali našo ne tako oddaljeno preteklost. Borutove fotografije pa niso samo dokument časa, so tudi estetske, portreti, ki ih je zabeležil, pa lahko marsikaterega fotografa še kako navdihnejo. Borut pravi, da so ravno obrazi največji pripovedovalci zgodb brez besed.
Galerija Medija
Razstava Jureta Crnkoviča
V galeriji Medija v Vili Medea v Zagorju je na ogled razstava zasavskega slikarja Jureta Crnkoviča. Crnkovič je zanimiv umetnik, precej nevsakdanji, med drugim je razstavljal tudi na morskem dnu na otoku Pagu, kjer je svoja dela postavil 15 metrov pod morsko gladino. Rodila se je leta 1965 v Trbovljah, živi in ustvarja v Zagorju ob Savi. Že vse življenje se ukvarja s slikarstvom. Prve veščine slikanja je dobil pri akademskem slikarju Janezu Knezu. Slikarstvo pa ga je spremljalo vse življenje. Rad se je udeleževal likovnih razstav in bil aktiven v raznih likovnih društvih. Leta 1990 je imel svojo prvo odmevno samostojno razstavo v Galeriji ERA v Novalji na otoku Pagu, potem je sledilo še več samostojnih in skupinskih razstav. Povezal se je z lokalnimi likovniki, postal član lokalnega društva RELIK, ki ga je več let tudi vodil. V Reliku je sodeloval z akademskim kiparjem Zoranom Pozničem. Slikarsko znanje je izpopolnil s študijem slikarstva na Visoki šoli za risanje in slikanje Arthouse v Ljubljani, kjer je končal magistrski študij. Razstava bo odprta do 25. novembra. Galerija je odprta ob ponedeljkih in četrtkih od 15. do 19. ure, ob torkih, sredah in petkih pa od 10. do 14. ure. Ob praznikih, sobotah in nedeljah je galerija zaprta.
Delavski dom Zagorje
Steklarstvo v zagorski dolini
V avli Delavskega doma Zagorje je na ogled razstava Steklarstvo v zagorski dolili 1804 – 2024. Steklarstvo se je v Zagorju razvilo tudi ali zgolj zaradi premoga. V Zagorju so leta 1804 pričeli izdelovati steklene izdelke v najstarejši steklarni v Zasavju, ki je s prekinitvami delovala 124 let. Bila je tudi prva steklarna v takratni Avstriji, ki je za kurjavo talilnih peči uporabljala premog namesto drv. Steklarna Zagorje je svoje peči zagnala v mesecu septembru 1804 za potrebe Rudnika živega srebra iz Idrije. Za njih so začeli izdelovati ognja varne steklenice za sublimiranje živega srebra v živosrebrne produkte, predvsem v sublimat in percipitat. Kasneje je steklarstvo v zagorski dolini doživljalo vzpone in padce. Leta 1928 so lastniki proizvodnjo v zagorski steklarni ustavili zaradi zastarelosti naprav in stavke delavcev.
Srčevke
Razstava Prepletanje niti
V galeriji Delavskega doma Trbovlje je na ogled razstava Prepletanje niti skozi oči Vide Kejžar Društva zasavskih klekljaric Srčevke. Razstava bo na ogled do 10. novembra med 17. in 19. uro. Srčevke tokrat razstavljajo čipke po vzorčkih priznane slovenske mojstrice risanja vzorčkov Vide Kejžar. Pred več kot 10 leti je za zasavske klekljarice narisala serijo src v različnih tehnikah. Njeno čipko odlikuje skrbno izbran motiv, izdelan v »gostejši« tehniki, veliko je tudi finejših mrežastih polnitev. V njenih čipkah je vidno, da obvlada zakonitosti kompozicije in stilizacije pa tudi tehnike klekljanja.
Strojnica Hrastnik
Razstava RevitLab projekta HEI-Transform
V strojnici nekdanjega rudnika v Hrastniku je odprta razstava RevitLab projekta HEI.Transform. Razstava je priložnost za presojo predlaganih rešitev za revitalizacijo območja nekdanjega rudnika Trbovlje-Hrastnik, ki so nastali v sklopu projekta HEI-Transform, ter za diskusijo o potencialnih alternativah. Transdisciplinarni raziskovalni projekt HEI-TRANSFORM raziskuje področje nepremične kulturne dediščine in razvija pristope za trajnostno obnovo opuščenih in razvrednotenih objektov in območij. Razstava je odprta v času odprtja TIC Hrastnik (torek, sreda in petek od 8. do 16. ure, četrtek od 10. do 18. ure, soboto od 8. do 12. ure).
Foto klub Hrastnik
Od bele do črne
Foto klub Hrastnik in Društvo fotografov SVIT sodelujeta z izmenjavo razstav že od leta 2015. Tokrat so v Zdravstvenem domu Hrastnik na ogled postavili fotografije 16. avtoric in avtorjev. Razstavo so poimenovali Od bele do črne. Razstavljajo Andrej Repar, Darko Petelinšek, David Brusnjak, Davorin Puhar, Hedvika Gumilar, Igor Kastelic, Rok Deželak, Lidija Polajžer, Mitja Korošec, Mojca Cvirn, Renata Hönigmann , Robert Gajšek, Vanja Tajnšek, Urška Gradišnik, Vid Sajko in Žiga Gričnik.
Foto klub Hrastnik
Vitrina pri pošti
V vitrini pri hrastniški pošti je na ogled reportaža z naslovom Koncert skupine Laibach. Avtorja fotografij sta Miloš Hudarin in Matjaž Kirn.
Pred Delavskim domom Hrastnik
Raje poginemo od lakote, kot da bi umirali počasi ob beraških mezdah
Pred delavskim domom v Hrastniku si lahko ogledate zunanjo občasno razstavo z naslovom Raje poginemo od lakote, kot da bi umirali počasi ob beraških mezdah, ki prikazuje gladovno stavko zasavskih rudarjev v juliju leta 1934.
Razstava Dol in Hrastnik do leta 1940
Pred spomenikom borcem in žrtvam fašističnega nasilja v Hrastniku je na ogled občasna razstava Hrastnik v dokumentih Zgodovinskega arhiva Celje, ki je nastala v sodelovanju med Zgodovinskim arhivom Celje in Zasavskim muzejem Trbovlje. »Arhiv v regiji« je kontinuiran projekt Zgodovinskega arhiva Celje, ki je osredotočen na predstavitve različnih vsebinskih zvrsti in kategorij arhivskega gradiva, ki je nastalo po posameznih regijah pristojnosti arhiva. Na tej razstavi se osredotočajo na izbor arhivskega gradiva iz življenja občine Dol in Hrastnik – Dol do leta 1940.
Zagorje
Razstava o Rogliču
Ob regionalni cesti med mestnim krožiščem in nakupovalnim središčem Spar v Zagorju ob Savi je na ogled ulična razstava o Primožu Rogliču in njegovih kolesarskih uspehih.
Zasavske knjižnice
Knjižnica Antona Sovreta v Hrastniku je ob ponedeljkih, torkih in sredah odprta od 11. do 19. ure, ob četrtkih od 9. do 17. ure, ob petkih od 11. do 19. ure in ob sobotah od 7.30 do 12.30 ure. V novembru si lahko v knjižnici ogledate razstavo ob 150 rojstva izjemnega Hrastničana Josipa Brinarja.
Matična Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje je odprta od ponedeljka do petka od 9. do 19. ure in ob sobotah od 8. do 13. ure. Enota Dom Svobode je odprta ob ponedeljkih in torkih od 15. do 19. ure in ob sredah, četrtkih ter petkih od 7. do 11. ure, ob sobotah je zaprta.
V Zagorju je matična Knjižnica Mileta Klopčiča ob ponedeljkih, sredah in petkih odprta od 10. – 19. ure, ob torkih in četrtkih od 7. do 15. ure in ob sobotah od 7.30 do 12.30 ure. Enoti Kisovec in Izlake pa sta odprti ob torkih in četrtkih od 11.30 do 19. ure. Na stopnišču Knjižnice Zagorje si lahko ogledate razstavo likovnih del Lune Fras.
Zasavski muzej Trbovlje
Zbirke v Zasavskem muzeju Trbovlje si lahko ob ponedeljkih in petkih ogledate od 8. do 13. ure ter ob torkih, sredah in četrtkih od 8. do 18. ure ter ob sobotah od 9. do 12. ure. Muzej je zaprt ob nedeljah in praznikih, izjema je praznik 8. februar, ko je muzej odprt. V muzeju se lahko dogovorite še za ogled rudarskega stanovanja na Njivi, etnološke poti in spominske hiše ustanovnega kongresa KPS na Čebinah.
V ZMT je na ogled razstava Brez proletarcev Trbovelj ni ob stoletnici spopada delavcev z Orjuno. Avtor razstave je kustos ZMT Žiga Blaj. Občasna razstava predstavlja prelomne dogodke, ki so se odvijali leta 1924, in njihove posledice, ki so za vselej zaznamovale zgodovino Trbovelj. Odprta bo do 6. junija 2025.
V ZMT je na ogled občasna razstava o delovanju društva Sokol Trbovlje in Slavku Hlastanu, prvemu olimpijcu iz Trbovelj, ki je leta 1924 nastopil na poletnih olimpijskih igrah v Parizu. Razstava bo odprta do 28. februarja 2025.
V ZMT je na ogled gostujoča razstava Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije in Muzeja športa Srebrne igre 1984, ki ob 40. obletnici zimskih olimpijskih iger v Sarajevu prikazuje vlogo Slovencev v takratnem olimpijskem dogajanju. Razstava bo na ogled do 6. januarja 2025.
Muzej Hrastnik
Muzej Hrastnik je od ponedeljka do petka odprt od 8. do 14. ure, ko si lahko ogledate naslednje razstave: razstavne zbirke Znamenja ob poti, stalno razstavo Lutke in lutkarji, razstavo Razvoj osnovnega šolstva v Zasavju, občasno razstavo Sava združuje.
Na današnji dan
Če veste za kakšno znano Zasavko ali kakšnega znanega Zasavca, rojenega na današnji dan, nam, prosimo, sporočite na info@savus.si.
Tine Lenarčič
Na današnji dan se je leta 1924 v Trbovljah rodil publicist, velik poznavalec planinstva, rudarstva, Trbovelj in z njimi povezane literature Tine Lenarčič. Bil je med gonilnimi silami različnih velikih projektov v Trbovljah, med drugim gradnje delavskega doma in urejanja planinskih koč. Je avtor 20 knjižnih enot. Prav gotovo je bil med največjimi poznavalci trboveljske in rudarske zgodovine. Umrl je 5. marca leta 2018 v Trbovljah.
Franc Kopitar
Na današnji dan se je leta 1928 v Zagorju ob Savi rodil partizan, arestant, likovni pedagog, akademski slikar, kipar, fotograf, pesnik in filmski ustvarjalec Franc Kopitar. Največji del svojega življenja je preživel v Dolenji vasi, v Zagorju ob Savi. Preizkušal se je tudi v kiparstvu, na fotografskem in filmskem področju ter v poeziji. Umrl je 2. marca leta 1989 na Golniku.
Svetovni dnevi
Če veste za kakšen svetovni dan ali nevsakdanji dan, ki je zapisan na koledarju, nam, prosimo, sporočite na info@savus.si.
Teden solidarnosti Rdečega križa Slovenije
Vsako leto prvi teden novembra poteka Teden solidarnosti Rdečega križa Slovenije, ko so na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije na vseh poslovnih enotah Pošte Slovenije v prodaji doplačilne znamke, na vseh železniških in avtobusnih postajah v Sloveniji pa doplačilne vozovnice. Sredstva, zbrana s prodajo doplačilnih znamk in vozovnic v Tednu solidarnosti, se stekajo v Sklad solidarnosti Rdečega križa Slovenije in so namenjena pomoči ljudem ob naravnih in drugih nesrečah večjega obsega oz. takojšnji pomoči posameznikom in družinam ob manjših nesrečah (požari, poplave, plazovi, …).
Napovedujemo
Knjižnica Mileta Klopčiča
Predstavitev knjige Sibilina sodba avtorice Urške Klakočar Zupančič
V četrtek, 7. novembra, bodo na mladinskem oddelku Knjižnice Zagorje pripravili predstavitev knjige Sibilina sodba avtorice Urške Klakočar Zupančič, ki bo tudi njihova gostja. Urška Klakočar Zupančič ni le karizmatična političarka, ampak tudi nadarjena pisateljica. Poudarek njenega pisanja je na usodi močne ženske v patriarhalnem okolju. Čeprav živimo v domnevno razsvetljenih časih, je emancipacija še vedno velikokrat le priročen slogan brez pokritja v realnosti. Spoznali bomo njen drugi roman Sibilina sodba. Glavna junakinja Sibila, ki v sebi nosi strašen greh izdajstva in moškega nasilja, se razvija in raste pred bralcem skupaj s svojo zgodbo. Iz nevedne mladenke se prelevi v izkušeno zdravilko in volčjo žensko, ki hlepi po ljubezni in svobodi. Pisateljica v zgodbo nevsiljivo vnaša skrbno raziskana zgodovinska dejstva in duh 17. stoletja. Začnejo ob 19. uri. Z Urško Klakočar Zupančič se bo pogovarjal Tomaž Petek.
Savus
Foto: arhiv Savus