Rudolf Maister se je rodil 29. marca leta 1874 v Kamniku. Pri nas ga poznamo kot domoljuba, ki je s svojimi dejanji poskrbel, da je zemljevid današnje Slovenije takšen, kot je. S svojo vojsko je namreč ob zaključku prve svetovne vojne preprečil priključitev Maribora in dela Štajerske Republiki Nemški Avstriji. Dan Rudolfa Maistra 23. novembra obeležujemo zato, ker je Maister tedaj s svojimi vojaki razorožil zeleno gardo mariborskih Nemcev.
Da spomin na Maistra in njegovo delo ne zamre, v Sloveniji skrbi Zveza društev general Maister. Na spletni strani ZDGN je zapisano, da njena zgodovina sega v leto 1997, ko so »potomci in častilci generala Rudolfa Maistra ter domoljubi države Slovenije […] ustanovili Društvo generala Maistra s sedežem v Ljubljani.« Pobudo za ustanovitev društva je tedaj dal prof. dr. Anton Trstenjak, v katerem je »tlela slaba vest, da se Slovenci ne oddolžujemo možem in ženam, zaslužnim za to, da smo se oblikovali kot narod in si priborili lastno državo«. Društvo se je skozi leta svojega obstoja preoblikovalo v zvezo, ki so se ji nato priključila društva iz vse Slovenije.
Zasavsko podružnico, Društvo generala Maistra za Zasavje, vodi Čemšeničan Emil Štern. Štern, ki je kot predsednik društva zelo zaposlen ter se bo danes in jutri udeležil kar nekaj prireditev v čast generalu Maistru, je povedal, da zasavsko društvo, ki obstaja že enajsto leto, šteje 52 članov. Po Šternovih besedah je glavna naloga zveze in pripadajočih društev že 20 let ohranjanje spomina na generala Rudolfa Maistra in njegovo delo. To v glavnem počnejo v sodelovanju z osnovnimi in srednjimi šolami in tako znanje o Maistru prenašajo na mlajše generacije.
MD