Kar nekaj dogodkov je letos že in še bo obeležilo praznovanja 25- letnice delovanja Združenja ekoloških kmetov Zdravo življenje, v katerega so vključeni kmetje iz več občin osrednje Slovenije.
Začelo se je 4. oktobra v Kulturnem centru Delavski dom Zagorje. Dopoldne so potekale delavnice za skupine otrok iz osnovnih šol občine Zagorje. Na kratko smo jim predstavili ekološko kmetovanje, potekal je strokovno voden ogled razstave sadja in degustacija.
Osrednja prireditev za širšo javnost in povabljene se je pričela ob 17. uri s kratkim kulturnim programom. Oblikovali smo ga člani sami, saj znamo še marsikaj drugega, kot samo delati na kmetijah. Dve pesmi, v katere je Metoda Tori izlila svojo ljubezen do zemlje in do kmečkega dela, je občuteno interpretirala Alenka Pokorn. Za dobro razpoloženje je s harmoniko poskrbel Primož Dežman. Nekje iz starih časov sta na oder zašla Minka Gales in Pepe, ki ga je predstavljal Marko Cerar. V narečni govorici je povedal, kaj so včasih jedli, kako so otroci ob jabolkih gor zrasli, kaj vse so iz sadja pridelali, kako so ga pobirali in še marsikaj. Pripoved je popestril še z anekdoto.
O pomenu ekološkega kmetovanja, ki omogoča obstoj človeštva, o nastanku Združenja in o dogajanju okoli praznovanja je spregovoril predsednik Združenja Janez Ocepek. Zahvalil se je vsem članom in drugim, ki so in še bodo kakorkoli pomagali, predvsem pa svoji družini, ki ga že vseh 25 let nesebično podpira pri njegovem delu.
Župan Matjaž Švagan je v svojem govoru poudaril, da se v občini Zagorje že vseskozi zavedajo pomena doma pridelane hrane in to podpirajo. V ta namen podarijo družinam ob rojstvu novega člana sadiko drevesa, da si ga lahko posadijo.
Da se zavedajo pomembnosti ohranjanja narave in naravi prijazne industrije in pridelave, je med drugim povedal tudi Matija Rigler, direktor KSS KGZ Ljubljana, ki je soorganizator dogodkov okrog jubileja in Združenje tudi sicer vseskozi podpira.
Povezovalka programa Špela Drnovšek se je ob koncu zahvalila sponzorjem, donatorjem in vsem, ki so kakorkoli pomagali pri pripravi te in vseh prireditev, ki še sledijo ter pri zloženki, izdani ob tej priložnosti. Sledilo je povabilo na otvoritev razstave sadja in drugih ekoloških pridelkov ter degustacijo in pogostitev z vsem, kar so pripravile naše članice in člani.
Ponovitev razstave je bila še v petek 11. oktobra v KD Moravče, kjer so dopoldne prav tako potekale delavnice za moravške učence. Del tega sadja so prepeljali v sadjarski muzej Tepka k Tanji in Marku Cerarju v Gradišče pri Lukovici, kjer bo še nekaj časa na ogled obiskovalcem muzeja.
V mesecu novembru bo z namenom ozaveščanja in vzgoje mladih potekala še zasaditev 25-ih sadik jablan ob 14-ih osnovnih šolah na območju delovanja društva. Med šolami, ki so pokazale interes in imajo primeren prostor, so med drugimi tudi Mlinše, Podkum in Kisovec.
Francka Toman
Foto: Francka Toman, Jože Ocepek