V soboto, 12. oktobra 2024, smo se člani OZSČ Zagorje ob Savi že v jutranjih urah zbrali pred gasilskim domom in se z avtobusom odpeljali na vojaško strokovno ekskurzijo na vrh zahodnega roba kraške planote Cerje.
Iz avtobusa smo opazovali posledice požara leta 2019, ko je na Krasu divjal eden večjih požarov v samostojni Sloveniji in so se z ognjenimi zublji borili gasilci iz vse Slovenije.
Leta 2011 so na Cerju postavili kamniti razgledni stolp, visok 25 metrov. Ideja za postavitev takšnega objekta je zrasla v glavah članov rodoljubnega društva TIGR, zasnovali pa so ga študentje arhitekture. Zasnovan je kot muzej vseh vojn, spomenik vsem padlim v boju za domovino. Od tu lahko uživate v čudovitih razgledih na vse strani neba, tako proti Tržaškemu zalivu, kot proti Furlaniji, Dolomitom, Julijskim Alpam, Trnovski planoti in Vipavski dolini.
Ob prihodu na Cerje nas je pozdravilo sonce, da pa ne bi bilo preveč toplo, je poskrbel kar močan veter. Vodič Primož Marušič nam je izčrpno opisal geografski položaj in zgodovino Cerja z okolico. V pritličju stolpa so pod zvezdnatim nebom razstavljeni Brižinski spomeniki, prva ohranjena pisana beseda v Slovenščini. Ob zelo zanimivem komentarju vodiča smo si ogledali kratek film o prvi svetovni vojni in strahotah soške fronte. V več etažah si je moč ogledati likovna dela priznanih slovenskih umetnikov, med katerimi izstopata sliki slikarja Rudija Španzla z naslovoma Ples življenja in smrti ter Veter pozabe. Z ogledom smo zaključili na terasi stolpa, kjer smo premleli dogodke od soške fronte do današnjih dni.
Ekskurzijo smo nadaljevali skozi kraške vasi do Vojaškega muzeja Tabor v Lokvi, kjer nam je dobrodošlico zaželel lastnik muzejske zbirke in upravitelj muzeja Srečko Rože, ki so ga že v otroštvu pritegnile pripovedi deda Viktorja Rožeta, preživelega pripadnika avstro-ogrske vojske v prvi svetovni vojni, kot tudi pripovedi očeta Albina iz časa druge svetovne vojne. Vojaški muzej Tabor Lokev deluje v obrambnem stolpu Tabor, ki je bil zgrajen leta 1487 in je kulturni spomenik lokalnega pomena v lasti občine Sežana.
Vojaški muzej Tabor je največja privatna zbirka v Sloveniji, odprt 14. avgusta 1994, ki se lahko pohvali s številnimi domačimi in mednarodnimi priznanji ter plaketami, vpisan pa je celo v Guinnessovo knjigo rekordov. Gre za izjemno bogato zbirko različnih vojaških eksponatov iz različnih obdobij, od osebne oborožitve ognjenega in hladnega orožja, pehotnega orožja, zaščitne opreme, uniform (delovnih, bojnih in paradnih) različnih armad iz različnih časovnih obdobij pa še in še. Razdelili smo se v dve skupini, prvo je vodil Srečko Rože, drugo pa njegova žena Irena Rože in se odpravili na ogled muzejske zbirke, ki je razstavljena v treh nadstropjih okroglega stolpa.
Čas ogleda je kar prehitro minil, morali smo se odpraviti, da smo pravočasno prispeli na naročeno kosilo, kjer smo predebatirali, kaj vse smo videli in doživeli na ekskurziji.
Franc Lekše
Foto: Hinko Palčič, Franc Lekše