V Hrastniku, tako kot v nekaterih drugih slovenskih občinah, že nekaj let razmišljajo o ideji, da bi občani soodločali o občinskem proračunu. Takoimenovani »participatorni proračun« bi omogočil občanom večjo moč odločanja o tem, kaj se dogaja v njihovi občini in o investicijah, ki jih občina izvaja. Tovrstna praksa ima, tako pravi Marko Funkl, predsednik društva Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, dve prednosti. Prva je, da se občani, ker so njihove ideje slišane, začnejo zanimati za razvoj svojega kraja. Druga pa, da župani in občinski sveti začnejo delovati kot servis vseh občank in občanov, kar je njihova primarna naloga. Funkl pravi tudi, da naj bi Občina Hrastnik februarja letos spreminjala statut in poslovnik, ki bosta po novem vključevala tudi nastavke za participatorni proračun.
Besedo pri porabi dela proračuna so občanom že prepustile nekatere slovenske občine, med njimi tudi Maribor in Ajdovščina.
Za vse, ki bi si želeli aktivno sodelovati pri odločanju o občinskem proračunu, bo v petek, 10. februarja, ob 19. uri v Zmajevi luknji na Dolu pri Hrastniku potekal Reflektor s tematiko participatornega proračuna. Gostja bo Renata Karba, vodja projektov pri Umanoteri, Slovenski fundaciji za trajnostni razvoj. Cilj Umanotere je, da bi vse občine v Sloveniji občanom dale besedo pri odločanju o proračunu.
ZT