Svet delavcev, ki ga vodi Simona Končina Tavš, in sindikat SKEI Slovenije v podjetju, ki mu predseduje Vlado Bučar, odpuščanju ostro nasprotujeta. »To je posledica tega,« pravita Tavševa in Bučar, »ker nismo pristali na 10-odstotno znižanje plač. Temu je nasprotovalo 98,10 odstotka vseh zaposlenih. Na predlog pa nismo pristali zato, ker od vodstva nismo dobili zagotovila, da odpuščanj tudi po znižanju plač ne bo.«
»Tega zagotovila zaposlenim nisem mogel dati,« nam je povedal generalni direktor Bojan Adamovič Jug, »ker nam tudi lastnik tega ni mogel zagotoviti. Dejstvo je, da poslovni rezultati skupine Bartec niso uspešni. Mi smo del velike skupine in nismo samostojna poslovna enota. Vendar pa smo pri nas, to bi rad poudaril, te ukrepe omejili na minimum. V primeru, da bi zaposleni pristali na znižanje plač in bi naše poslovanje teklo naprej v nekem normalnem toku, recimo brez reklamacij in podobno, potem bi lažje argumentiral lastniku, da smo mi svoj delež k zniževanju stroškov prispevali in to brez odpuščanja.«
Člani sveta delavcev in sindikata v podjetju pa so prepričani, da je Bartec Varnost dovolj samostojna enota, ki posluje z dobičkom in izkazuje pozitivne rezultate. »Upravičeno zahtevamo, da vodstvo družbe takoj prekliče dane odpovedi pogodb o zaposlitvi ter stroške dela zmanjšuje le s tako imenovanim mehkim odpuščanjem,« pravijo.
V letu 2014 je dodana vrednost na zaposlenega v podjetju znašala 43.697 evrov in je bila za 15,5 odstotka višja kot v primerljivi dejavnosti proizvodnje električnih naprav. Čisti poslovni izid na zaposlenca je znašal 15.289 evrov in je bil kar za 90 odstotkov višji od rezultata v najbolj primerljivi panogi v državi, proizvodnji elektromotorjev, generatorjev in transformatorjev. Po podatkih finančne službe podjetja je čista donosnost kapitala v letu 2014 znašala 25,6 odstotka, kar pomeni, da so na vloženih 100 evrov lastniki dosegli čisti letni donos v višini 25,6 evra. Povprečna bruto plača je lani v podjetju znašala 1.316 evrov in je bila za 15 odstotkov nižja kot v najbolj primerljivi panogi.
»Iz primerjave lahko zaključimo,« pravijo člani sveta delavcev in sindikata, »da gre delitev novoustvarjene vrednosti v naši družbi izjemno v prid lastnikom, na zaposlene pa gledajo le kot na nujni strošek.«
Vodstvo je odpovedalo pogodbe o zaposlitvi 1. decembra letos sedmim zaposlenim, med njimi tudi inženirjem, enemu delavcu pa ni podaljšalo pogodbe za določen čas.
Tatjana Polanc Kolander