petek, 18 aprila, 2025

Iz te kategorije

Atopijski dermatitis

Pojavljanje atopijskega dermatitisa
Pogosteje se pojavlja v družinah, kjer so bolniki z drugimi atopijskimi boleznimi, kot so astma, alergijski nahod ali alergijsko vnetje oči. Približno 80 odstotkov otrok z atopijskim dermatitisom lahko pozneje v življenju razvije eno od alergijskih bolezni dihal (»atopijski marš«). Bolniki imajo zelo suho in občutljivo kožo, poslabšanja spremlja močno srbenje. Zagone poslabšanja spremljajo naknadne okužbe kože, ki spremenijo osnoven izgled vnetnih žarišč.

Vzrok vnetja pri AD je rezultat kombinacije podedovanega in pridobljenega vpliva na kožno pregradno bariero.

Koža bolnika z AD je suha in zato nagnjena k srbečici, zaradi možnosti prehoda različnih snovi skozi kožno bariero pa je izpostavljena tudi alergijskim, bakterijskim in virusnim infekcijam, ki spremenijo osnoven izgled bolezni. Volna, hrana bogata s histaminom, prehranski alergeni (jajčni beljak, kravje mleko, pšenica, soja …) lahko povzročijo poslabšanje bolezni in se jim je potrebno izogniti. Stanje se lahko poslabša tudi pri okužbah (npr. virozah …), psihosomatski obremenitvi (npr. nevrodermatitis).

Za AD so značilni simetrični, neostro omejeni kožni izpuščaji z rdečino, mehurčki, rosenjem na začetku vnetja in bunčicami, odebelitvijo, krastami in luščenjem v fazi kroničnega vnetja. Nekateri bolniki imajo blago izraženo bolezen, ki spontano izzveni do 10. leta starosti. Kadar koli so možna poslabšanja, ki prizadenejo kožo celega telesa. Za AD v vseh starostnih obdobjih je značilno močno izraženo srbenje.

AD se večinoma prične okoli tretjega meseca starosti s prizadetostjo kože po licih, kjer so neostro omejena pordela vnetna žarišča s plitkimi razjedami, rosenjem, krastami in luščenjem. Spremembe so tudi na čelu, lasišču, zgornjem delu trupa in po okončinah. Koža pod plenicami in v gubah je zdrava.

V obdobju do četrtega leta starosti prevladujejo žarišča po oddaljenih delih okončin. Zaradi dolgotrajnega praskanja se pojavi tudi odebelitev.

Šolski otroci, mladostniki in odrasli bolniki imajo vneta žarišča v komolčnih in kolenskih jamah, po zunanjih delih rok, nog in prstih. V adolescenci in pri odraslih je še dodatno vneta koža vratu, vek in obraza. Pogosto je vneta koža pod mečicami uhljev (Slika 1).

pusnik
Slika 1: lokacije vnetnih žarišč po življenjskih obdobjih (vir Eucerin)

Zdravljenje in nega

Osnovna protivnetna zdravila za zdravljenje AD so lokalni kortikosteroidi (KS), ki  delujejo protivnetno, zaviralno na imunski sistem in zavirajo nastanek odebelitev, zato so zelo učinkovita za zdravljenje akutnih poslabšanj AD.

Redno, dnevno izvajanje nege kože je osnovna nujna oblika vzdrževalnega zdravljenja, ki bistveno pripomore k boljši kvaliteti življenja tako bolnika kot cele družine.

V postopku redne nege moramo vodo ujeti v vrhnjo plast kože, z negovalnimi kozmetičnimi izdelki in takoj po kopeli preprečiti, da ne izhlapi. Koža je suha predvsem zaradi pomanjkanja vode v vrhnjih plasteh povrhnjice. Vsakodnevna rutina naj vključuje kopanje v oljnih kopelih oziroma umivanje s kozmetičnimi izdelki, namenjenimi suhi koži in takoj potem, ko je koža še vlažna, nanos emolientnih krem oziroma balzamov. Sodobna negovalna sredstva pomembno prispevajo k ohranjanju neokrnjene pregradne vloge vrhnjice, zelo koristne so predvsem oljne kopeli, ki jih nikoli ne predpisujemo, ko je koža močno vneta. Pomembno je pravilno izvajanje kopeli in takojšen nanos primernega negovalnega kozmetičnega izdelka namenjenega suhi in občutljivi koži. Spremljati je potrebno spremembe na žariščih in pravočasno ukrepati.

Prva linija so tako kreme, če je oblika bolezni hujša lokalni imunomodulatorji (mazila, ki vplivajo na odziv imunskega sistema), ki jih predpiše zdravnik. Ob zagonih bolezni pa bo zdravnik oz. dermatolog predpisal mazila s kortikosteroidi. Predpišejo se lahko tudi sistemski antihistaminiki, vendar to na splošno ni v praksi. Posebno pozornost je potrebno posvetiti tudi sestavi in pranju oblačil, ki naj bodo mehka, oprana z nežnim detergentom, brez mehčalca.

Pri izpostavljanju soncu priporočamo zaščitne sončne kreme, ki vsebujejo inertne UV filtre. Pozimi je priporočljivo uporabljati vlažilce prostora, saj je suh zrak zaradi ogrevanja lahko sprožilni dejavnik za zagon bolezni.

Bolniki se večkrat poslužujejo zdravljenja s komplementarno oz. alternativno medicino. Kljub temu, da so nekatere klinične raziskave uspele dokazati izboljšanje, je še vedno premalo dokazov, da je to uspešen pristop. Naj naštejemo le nekatere možnosti: fototerapija, aplikacija omega 3 maščobnih kislin (boragovo olje, svetlinov olje, ribje olje), homeopatija, solne sobe, vitamini in minerali (zaenkrat so se večji uspehi pokazali le pri jemanju vitamina E in D).

Kaj najdete v lekarni?

V lekarni najdemo veliko linij in izdelkov za nego kože, nagnjene k atopijskemu dermatitisu. Linije za vsakodnevno nego vključuje oljno kopel, emolientno kremo, za nego zelo suhe kože lahko tudi balzam.

Mehanizem delovanja je v grobem nadomeščanje lipidov na različne načine in z različnimi sestavinami. Za nadomeščanje lipidov se uporabljajo različni viri omega 3 in omega 6 maščobnih kislin, kot so na primer olje svetlina, grozdnih pečk, sladkega mandlja, olje jedrc slive (Prunus domestica seed extract) …

Za vzdrževanje vlažnosti kože in zmanjšanje izgube vode skozi roženo plast v izdelkih najdemo glicerin, trigliceride, skvalen, dekspantenol, hialuronsko kislino in druge, ki preprečujejo luščenje in izsušitev kože.  Iz sestave se umika urea, saj lahko dodatno draži izsušeno in vneto kožo.

V kozmetičnih izdelkih za nego kože, nagnjene k atopijskemu dermatitisu se uporabljajo tudi sestavine, ki razdraženo kožo pomirijo, kot na primer lichocalcon A, izvleček borage, izvleček poganjkov ovsa Rehalba , gliciretinska kislina.

Nekatere linije imajo v sestavi tudi snovi z antibakterijskim delovanjem, ki preprečujejo nadaljnje okužbe. K tem sestavinam prištevamo dekandiol, pirokton olamin.

Kot novost v negi kože se pojavljajo ceramidi, ki se vgrajujejo v zgornjo plast vrhnjice (stratum corneum). Pri zmanjšanju pogostosti poslabšanj lahko pomagajo probiotiki, omega-3-kisline, vitamini, homeopatija …

Za podrobnejše nasvete smo vam na voljo tekom odpiralnega časa, lahko pa nam zastavite vprašanje tudi na mail: lekarna.pusnik.trbovlje@siol.net.

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm.lekarna-pusnik-logo
www.lekarna-pusnik.si

Isti avtor