Razlike med ženskami in moškimi so položene v zibelko, predvsem pa se začnejo kazati v puberteti. Takrat pomembno vlogo v razvoju osebe prevzameta spolna hormona estrogen in testosteron, ki pomagata telo otroka spremeniti v telo odraslega.
Ženske živijo dlje
V razvitem svetu ženske živijo dlje kot moški. Slovenski podatki iz leta 2019 pravijo, da ženske živijo povprečno 84 let, moški pa 78 let. K temu prispevajo tudi presejalni programi za odkrivanje raka dojke (Dora) in raka materničnega vratu (Zora), za katerega je na voljo cepljenje deklic od 9. leta naprej. Moški v Sloveniji imajo večkrat rakava obolenja kot ženske, je pa pri ženskah v porastu rak pljuč zaradi kajenja. Za zdravljenje raka imamo na voljo večino zdravil razvitega sveta.
Načrtovanje družine
Pomembo poglavje v življenju žensk je načrtovanje družine. S tem je povezana kontracepcija, saj je 40 % nosečnosti neželenih, polovica se jih konča s splavom. Na svetu 130 žensk na dan umre zaradi nevarnih prekinitev nosečnosti. V Sloveniji smo v evropskem vrhu po nizkem številu splavov in porodih pod 20 let. Porod pod 18 let poveča verjetnost revščine za dvakrat. Pri nas so na voljo skoraj vse oblike kontracepcije, razen podkožnega vsadka, najpogosteje se uporabljajo hormonske tabletke. V vsaki lekarni je možno kupiti t.i. jutranjo tabletko, ki se uporabi do 5 dni po nezaščitenem spolnem odnosu.
Neplodnost
Vsak 6. do 7. par se sooča z neplodnostjo, ki se zdravi z hormonskimi zdravili, operacijami ali postopki oploditve s pomočjo (vbrizgavanje semena ali prenos zarodka v žensko). Uspeh je močno odvisen od starosti, nad 35 let je do 35 %. Vzroki za neplodnost so enakomerno porazdeljeni med obema spoloma.
Nosečnost in čas dojenja
V nosečnosti do 80 % žensk uporabi kakšno zdravilo. V lekarni lahko ustrezno svetujemo na podlagi preverjenih podatkov. Med nosečnostjo se pri 1 od 1000 nosečnic pojavi rak (dojke, maternični vrat, krvni rak), ki pa se ne prenese na otroka in se lahko zdravi. Tudi v času dojenja je treba biti pri izbiri zdravil pozoren, saj večina prehaja v mleko. Na voljo pa je kar nekaj zdravil za lajšanje težav v obdobju dojenja.
Menopavza
Zadnja stopnja hormonskih sprememb pri ženskah je menopavza, običajno nastopi med 40-im in 50-im letom. Pojavi se lahko sprememba razpoloženja, nespečnost, vročinski oblivi, suha koža, redčenje las, … Veliko žensk se odloči za samozdravljenje s rastlinskimi pripravki na osnovi cimicifuge, hmelja, soje, črne detelje, na voljo so tudi homeopatska zdravila. Kadar gre za hujše težave, ustrezno zdravilo izbere ginekolog (tablete, obliži, pršila).
Sodobni svet
Danes živimo v svetu, ki je preplavljen s strokovno nepreverjenimi informacijami, vsak lahko dostopa do vseh in si jih razlaga po svoje. Povezave, ki si jih ustvarimo na osnovi tako pridobljenih informacij, imajo največkrat slabe temelje, posledično je še slabši plan ukrepanja, ki je v najboljšem primeru neučinkovit, v najslabšem pa škodljiv za nas. Le redkokje je ta problem tako pereč kot v zdravstvu, tudi na področju pravilne in smiselne uporabe zdravil ali ne-uporabe zdravil. A ni enostavno bolj smiselno in varno vprašati za nasvet farmacevta v lekarni?
Mateja Štumberger, mag.farm.
Lekarna Zagorje
Foto: Zasavske lekarne