»V prvi vrsti so begunci ljudje, ki so se znašli v stiski, o kateri verjetno vemo premalo. Pomagati sočloveku je najbolj osnovna vrlina, na katero pa v svojem egoizmu ter udobju sitosti in miru pozabljamo. Večina beguncev si te poti in odvisnosti od drugih zagotovo ni želela, zagotovo pa niso kar vsi povprek teroristi. Slovenci smo bili v zadnjih desetletjih in stoletjih že večkrat begunci, zato bi jih lahko vsekakor sprejeli tudi v Zasavju in jim omogočili osnovno oskrbo in začasno namestitev.«Tomaž Benko, izvršni direktor Avtohiše Malgaj Trbovlje
»Tudi Zasavje je del države in saj smo vendar ljudje. Vendar ne preko svojih zmožnosti. Seveda pa bi bilo potrebno poskrbeti tudi za svoje ljudi. Že Slovencev je ogromno brezposelnih, vztrajno pošiljajo prošnje in brez uspeha, veliko je najšibkejših in bi rabili bolj konkretno pomoč države.«
Tjaša Šketako, pianistka, Glasbena šola Hrastnik
“V času vojne smo doma gostili begunce iz Bosne in Hrvaške in ne vidim razloga, da jih tudi tokrat ne bi. Starši so na daljavo tudi posvojili eno izmed sirot vojne in kot otroci smo vsak mesec zbirali igrače zanjo. Verjamem, da je strah velik, zmanjša pa se, če greš za en dan delat v Dobovo. Zasavčani imajo veliko srce, je pa namestitev beguncev v lokalni prostor najprej strokovno vprašanje, na katerega morajo odgovoriti ustrezne službe. Sam sem za, če objektivne možnosti obstajajo in če se lokalno skupnost vključi v dialog.”
Mitja Adamlje, Mladinski center Trbovlje
»Zasavje vodi v brezposelnosti. Večina aktivnih se vozi delat drugam in se pozno vrača domov. Nešteto upokojencev pomaga, da lahko mlade družine sploh funkcionirajo. Pokojnine so nizke. Ljudje le s skromnostjo in preudarnostjo vežejo kraj s krajem. Takšna je naša realnost. Pomoč skupinam beguncev pa terja sistemski pristop države in tudi sredstva. To ni enkratna humanitarna akcija, kakršne v Zasavju vedno podpremo. Vsak narod bi moral imeti pravico do dostojnega in varnega življenja v svoji domovini. K temu bi morali težiti vsi vpleteni, ki povzročajo takšno selitev obupanih in nemočnih ljudi.«
Alenka Knez, učiteljica strokovnih predmetov v pokoju
»To je težko in občutljivo vprašanje predvsem zaradi visoke brezposelnosti v Zasavju. Menim, da nimamo primernih prostorov, ki bi zadostili kriterijem begunskega centra. Slovenija je dolžna sprejeti le tiste begunce, ki so v naši državi zaprosili za azil. Za to pa so primernejši opuščeni objekti bivših vojašnic po Sloveniji. Kljub temu, da vsak mesec prispevam v dobrodelne namene za pomoč v stiskah ljudi doma in po svetu, me v zadnjem času moti, da smo zaradi te problematike pozabili na naše pomoči potrebne sodržavljane.«
Slavko Jelševar, direktor podjetja JE&GR Zagorje