ponedeljek, 14 oktobra, 2024

Iz te kategorije

OŠ Ivana Cankarja Trbovlje – 20 prvošolcev

Ob začetku šolskega leta smo pripravili pregled, kaj je novega na zasavskih srednjih in osnovnih šolah ter vrtcih in glasbenih šolah v novem šolskem letu. Danes je na vrsti Osnovna šola Ivana Cankarja Trbovlje, odgovore na vprašanja nam je prijazno poslal ravnateljica šole Maja Volk.

Ali ste med počitnicami opravili kakšna naložbena oziroma vzdrževalna dela v svojih šolskih objektih? Katera, kakšna je vrednost?

Med počitnicami smo poleg rednih vzdrževalnih del objekta, kot so generalno čiščenje vseh površin, skrb za okolico šole, obnova proti zdrsih oblog na stopniščih ter sanacija vlage in plesni v učilnici za tehniko, uredili še novi zasilni izhod iz telovadnice in sanirali odpadajoči omet z novim beljenjem na stropih telovadnice v skupni vrednosti 22.588,95 evra.

Koliko učencev bo v tem šolskem letu obiskovalo vašo šolo in v koliko oddelkih se šolajo?

V šolskem letu 2024/25 našo šolo obiskuje 266 učencev v 16 oddelkih.

Koliko od teh je prvošolcev?

Prvošolcev je 20.

Kako ste se pripravili na novo šolsko leto?

Na šolsko leto smo se dobro pripravili, v mesecu juliju in avgustu smo za strokovne delavce izvedli nekaj dodatnih izobraževanj, organizacijsko smo uspeli potek dela in učni proces načrtovati po zastavljenih ciljih in trudili se bomo, da bomo te cilje dosegli in uspešno krmarili skozi šolsko leto.

Imate v letošnjem šolskem letu v načrtu kakšne večje dejavnosti, povezane s šolo (morda obletnice, prireditve, sodelovanje s širšo skupnostjo itn.)?

V mesecu septembru bomo izvedli šolski projekt SKUPAJ – Suvereno, Kreativno, Ustvarjalno, Prijateljsko, Aktualno, Jedrnato druženje, kjer bomo gostili 14 različnih društev, združenj in organizacij iz lokalnega okolja, ki bodo učencem predstavili svoje delo in poslanstvo, v oktobru in decembru pripravljamo javni prireditvi v okviru Tedna kulturne dediščine in veselega decembra, v januarju bomo gostili slovenskega pisatelja in etnologa dr. Ambroža Kvartiča na javni prireditvi Dan za knjigo, v pomladnem času bomo pripravili športni dogodek vseh generacij. Udeležili se bomo pevskih nastopov v okviru JSKD, ob slovenskem kulturnem prazniku izvedli javno popoldansko prireditev z razstavo likovnih del v DDT, sodelovali pri recitalu in likovni razstavi ob otvoritvi novega oddelka v Knjižnici Toneta Seliškarja ter ob državnem prazniku ob Dnevu Rudolfa Maistra sodelovali na regijski proslavi v DDT. Sodelovali bomo v očiščevalni akciji občine in se na pobudo krajevnih skupnosti ali občine z veseljem odzvali na povabila k sodelovanju.

Se boste v letošnjem letu lotili kakšnih večjih vsebinskih projektov?

V tem šolskem letu vsebinsko ostajamo še v dosedanjih okvirih (nismo še vključeni v RAP), učencem bomo ponudili čim več interesnih dejavnosti z raznolikimi vsebinami, različne delavnice, izvedli dve ekskurziji za vedoželjne/nadarjene v London in Salzburg, se zopet sestali z učenci in učitelji iz Labina ter jim vrnili obisk v okviru pobratenih šol, sodelovali bomo v projektu zasavskih šol Preplet in tudi na ta način vsebinsko dopolnjevali in izpopolnjevali svoje delo ter učni proces.

Kaj pogrešate (morda ureditev kakšnih prostorov, posodobitev, gradnjo česa novega, posodobitev programov itn.), kaj bi radi spremenili, izboljšali?

Vsekakor nujno potrebujemo novo – sanirano razdeljevalno kuhinjo z večjo kapaciteto v jedilnici, pogrešamo večjo šolsko knjižnico, želimo si učilnice na prostem, radi bi v tem šolskem letu izpeljali tudi načrt nove učilnice za tehniko in likovno umetnost, vse to pa je seveda odvisno od finančnih možnosti in sredstev ustanovitelja šole – Občine Trbovlje – s katero res zelo dobro sodelujemo in verjamem, da bo posluh za naše potrebe in želje tudi vnaprej.

Koliko ljudi je zaposlenih v vašem zavodu?

V šolskem letu 2024/25 je zaposlenih 45 oseb, od tega 34 strokovnih delavcev.

V preteklih letih je bilo učiteljev v Sloveniji preveč, sedaj jih je premalo. Je tudi pri vas tako? Zakaj ja ali pa zakaj ne?

Kot vse slovenske šole tudi mi žal nismo imuni na kadrovsko krizo, a smo kljub temu uspeli organizirati delo in pouk v tem šolskem letu tako, da bomo lahko zagotavljali varno in spodbudno učno okolje z visoko stopnjo strokovnosti. V naslednjih letih pa bomo verjetno tudi mi še bolj čutili pomanjkanje kadra predvsem na naravoslovnem področju.

MP

Foto: osebni arhiv, Vukašin Šobot


 

Isti avtor