Regijsko Društvo generala Maistra za Zasavje si je zadalo dolgoročni cilj sodelovanja z mladimi, ki jih nagovarjajo z domoljubnimi nalogami, ki krepijo njihovo razmišljanje, ustvarjanje, presojanje zgodovinskih dejstev, analiziranje vrednot svojega naroda. S tem se učijo ceniti tudi svoje lastno delo, s katerim soustvarjajo kulturo naroda. V tem letu so jih povabili k razmišljanju in ustvarjanju na temo Slovensko drevo pripoveduje o domoljubju.

Na zasavski društveni natečaj je prišlo 67 izdelkov, in sicer 54 likovnih in 13 literarnih izdelkov, ki jih je skupaj ustvarilo 77 osnovnošolcev, ki so razmišljali o domoljubju v povezavi s slovensko lipo ali kakšnim drugim drevesom, ki ga najdejo med svojimi sprehodi po naši lepi domovini.
Komisija v okviru UO DGMZ je odločila, da prejmejo priznanja posamezni učenci z vseh sodelujočih šol. Simbolne nagrade in brošuro, ki je izšla ob zaključku natečaja, bodo prejeli Izabela Marodi, Ana Marija Veselinović in Lea Drnovšek z OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, Sajra Duranovič, Emma Naglav in Ajda Kreča z OŠ Tončke Čeč Trbovlje, Iva Knez in Paula Zmrzljak z OŠ Trbovlje, Žan Filipović, Rok Pajek, Ajna Huskić, Zanna Avdić, Maid Ramić, Kristina Mur, Adriana Kovačević in Dominik Šmid z OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik, Ela Sušnik, Kaja Lavrač, Tamara Štikavac in Katja Pikelj z OŠ Ivana Kavčiča Izlake, Neja Podbregar, Nejc Prašnikar Kokole, Bine Murn z OŠ Ivana Kavčiča, Podružnica Mlinše, Žan

a Zidar z OŠ Ivana Skvarče Zagorje ter Rožle Poznič z OŠ Toneta Okrogarja Zagorje.
Katere dogodke, posameznike ali skupine so ustvarjalci prepoznali kot pomembne mejnike v slovenski zgodovini? Prešerna, Kosovela, kresovanje, odporniško gibanje med drugo svetovno vojno, osamosvojitveno vojno itd. Učenci o domoljubnih temah sicer razmišljajo med urami pouka pri marsikaterem predmetu, kjer se prepletajo naravoslovne in družboslovne vsebine z etničnimi in etičnimi vprašanji današnje družbe.
Radigoj Perger